مصر برای حل بحران سودان پیشقدم شد

کدخبر: ۶۳۳۴۳۱
اقتصادنیوز: یک منبع مصری از اقدامات جدید قاهره در رابطه‌ با بحران شدید سودان خبر داد.
مصر برای حل بحران سودان پیشقدم شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این منبع مصری اعلام کرد که اخیراً دیداری میان «سامح شکری» وزیر خارجه مصر و «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر سابق سودان در لندن انجام شده است.

طبق گزارش روزنامه العربی الجدید، این دیدار به اصرار یک نهاد اصلی در مصر و با هدف هماهنگی با حمدوک و آگاهی از موضع وی در صورت برگزاری نشست جامع میان طرف‌ها و احزاب سیاسی فعال سودان و همچنین مشورت درباره راه‌های حل بحران این کشور و پایان سریع آن برگزار شد.

این منبع افزود: ارتباطات گسترده‌ای از سوی مقامات سرویس اطلاعات و وزارت امور خارجه مصر با تعدادی از رهبران سیاسی در سودان در جریان است تا نشست گسترده‌ای در قاهره برای حل‌وفصل بحران سودان برگزار شود.

خبر مرتبط
بیانیه حماس درباره مذاکرات قاهره+جزئیات

اقتصادنیوز: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: هیات جنبش حماس که برای مشورت با رهبران جنبش به قاهره سفر کرد، پایتخت مصر را ترک کرده است.

 وی فاش کرد: در جریان سفر «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان به قاهره در ۲۹ فوریه، بر سر یک نقشه اقدام جدید باهدف کنترل بحران سودان و جلوگیری از شکست دستگاه نظامی توافق شد.

این منبع ادامه داد: تلاش‌هایی برای ترتیب‌دادن دیداری میان «محمد حمدان دقلو» فرمانده نیروهای واکنش سریع و «عباس کامل» رئیس سرویس اطلاعات مصر در امارات وجود دارد تا دیدگاه‌ها بین قاهره و حمیدتی نزدیک‌تر شود.

خبر مرتبط
زنگ پایان مذاکرات به صدا درآمد/دست خالی میانجیگران در قاهره

اقتصادنیوز: شبکه الجزیره از پایان بی‌‌‌نتیجه مذاکرات قاهره برای دستیابی به توافق آتش‌بس و تبادل اسرا خبر داد.

طبق گفته این منبع مطلع مصری، این تلاش‌ها و تحرکات مصر با هماهنگی با آمریکا صورت می‌گیرد.

این منبع همچنین تصریح کرد: البرهان در سفر اخیر خود به قاهره، در جریان نقشه عملیاتی مدنظر قاهره به‌منظور دستیابی به راه‌حلی برای بحرانی سودان قرار گرفت.

وی گفت که قاهره موافقت البرهان را با نقشه راه خود دریافت کرده است.

این تحرکات مصر در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه با تصویب قطعنامه‌ای، توقف درگیری‌ها در سودان طی ماه رمضان را خواستار شد، در مقابل وزارت خارجه سودان چهار شرط را برای تحقق این خواسته لازم دانست که از جمله آنها خروج نیروهای واکنش سریع از خانه‌های شهروندان و مراکز عمومی شهری بود.

از ۱۵ آوریل گذشته درگیری مسلحانه‌ای میان ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع آغاز شد که طبق گزارش‌های بین‌المللی درگیری‌ها تاکنون به کشته‌ شدن بیش از ۱۲ هزار غیرنظامی در این کشور منجر شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید