سوئد روابط ترکیه و آمریکا وارد فاز جدیدی کرد/ جزئیات رایزنی مهم واشنگتن و آنکارا

کدخبر: ۶۳۳۴۴۳
اقتصادنیوز: وزارت خارجه ترکیه از «مذاکرات جامع» با مقام‌های آمریکایی درباره جنگ‌های غزه و اوکراین و دیگر مسائل دوجانبه متعدد خبر داد.
سوئد روابط ترکیه و آمریکا وارد فاز جدیدی کرد/ جزئیات رایزنی مهم واشنگتن و آنکارا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روز پنجشنبه مقام‌های دو کشور نشست‌های ملقب به «مکانیسم استراتژیک» را با هدف بحث درباره تلاش برای پشت‌ سر گذاشتن اختلافات سیاسی عمیق و بهبود همکاری در حوزه‌های دیگر شروع کردند.

روابط بین آنکارا و واشنگتن در سالهای اخیر به دلیل اختلافات دو طرف سر مجموعه‌ای از مسائل تیره شد اما اخیرا بعد از آنکه ترکیه عضویت سوئد در ائتلاف ناتو را تصویب کرد روابط آمریکا و ترکیه جان دوباره‌ای گرفته است.

به نوشته خبرگزاری رویترز «هاکان فیدان»، وزیر امور خارجه ترکیه اظهار کرد مقام‌های دو کشور چند دور بحث درباره عناوینی شامل سوریه، اوکراین، غزه، همکاری‌های صنایع دفاعی، انرژی و مبارزه با تروریسم را برگزار کردند.

خبر مرتبط
ترکیه جایگزین بازار ایران در این کشور می‌شود/ بازار مصرف کننده را از دست دادیم

اقتصادنیوز: عسگری نماینده مجلس گفت: سه ماه پیش به امارات، عراق و قطر سفر کردم و متوجه شدم بازار را به طور کامل در میان مصرف‌کنندگان از دست می‌دهیم، این اتفاق به طور خاص در مورد خشکبار و تره‌بار رخ می‌دهد

هاکان فیدان در مصاحبه با رسانه‌های ترکیه‌ای در واشنگتن گفت: «هم اکنون با یک شناخت جدید و یک دستور کار مثبت‌تر ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که در آن فرصت ادامه دادن به راه خود را با گشایش یک صحفه جدید داریم.»

خبر مرتبط
اردوغان از قدرت کنار می‌رود؟/ شوک بزرگ به مردم ترکیه

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور ترکیه برای اولین بار از آخرین انتخاباتی که در آن حضور دارد صحبت کرد و به انتخابات پیش رو اشاره کرد.

او گفت: «در ضمن مدیریت مسائلی که هم اکنون پیش روی ماست همچنین این مهم است که پتانسیل مشترکی که دو کشور می‌توانند ایجاد کنند و فرصت‌هایی که می‌توانند به ارمغان بیاورند را محقق کنیم.»

فیدان ادامه داد که او همچنین بر دیدگاه ترکیه درخصوص ضرورت برقراری یک آتش‌بس فوری و پایدار در غزه و لزوم آنکه کشورها اقدامات بیشتری برای کاستن از ابعاد فاجعه انسانی و هموار کردن راه به سمت راه حل «دو دولتی» انجام دهند تاکید کرده است.

او همچنین گفت که با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره راه‌های پایان دادن به جنگ در اوکراین به بحث پرداخته و تاکید کرده ترکیه معتقد است زمان مذاکرات درباره راه‌های پایان دادن به این جنگ فرا رسیده اما ترکیه این تمایل را نزد کی‌یف و مسکو نمی‌بیند.

فیدان خاطرنشان کرد: «ما نیازمند یک پایه و اساس برای این مذاکرات و برای متوقف کردن این جنگ و برای گفتگویی با موضوع جلوگیری از بحران‌های بدتر هستیم و درخواست آن را داریم.»

به نوشته رویترز، آمریکا و ترکیه بر سر مجموعه‌ای از مسائل نظیر خرید سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ روسی از سوی ترکیه و تحریم‌هایی که متعاقب این اتفاق از سوی واشنگتن علیه آنکارا شامل حذف این کشور از برنامه جنگنده‌های اف-۳۵ اعمال شد اختلاف نظر دارند. ترکیه همچنین شدیدا نگران حمایتی است که آمریکا از شبه‌نظامیان کرد در سوریه به عمل می‌آورد.

فیدان اظهار کرد: ترکیه مواضعش در قبال سوریه و جنگنده‌های اف-۳۵ را حفظ کرده و تاکید دارد آمریکا اعطای جنگنده‌ها به ترکیه را به دلیل پول پرداخت شده و مشارکتی که ترکیه به عنوان یک تولیدکننده به عمل آورده بدهکار است. 

او خاطرنشان کرد که ترکیه از بحث در مورد این مساله استقبال می‌کند اما واشنگتن باید ذهن بازی داشته باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید