تایوان از این تسلیحات پیشرفته علیه پهپادهای چین استفاده می‌کند

کدخبر: ۶۳۳۴۴۶
اقتصادنیوز: تایوان برای توسعه یک سیستم تسلیحات لیزری برای مقابله با پهپادهای چین با متحدان خود در حال همکاری است.
تایوان از این تسلیحات پیشرفته علیه پهپادهای چین استفاده می‌کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، تایوان به سرعت در حال گسترش و توسعه یک سلاح لیزری ۵۰ کیلوواتی است که می‌تواند آن را تا پایان سال جاری میلادی بر روی خودروی زرهی موسوم به CM-۳۲ Clouded Leopard سوار کند.

به نوشته روزنامه تایپه تایمز، این ابتکار عمل که توسط موسسه ملی علم و فناوری «چونگ-شان» تایوان ارائه شده، یک توسعه قابل توجه برای نمونه اولیه این سلاح است که در سال گذشته میلادی رونمایی شد. این سیستم لیزری قدرتمند با توان بالا که در دست توسعه است، برای هدف قرار دادن پهپادها طراحی شده است.

درحالی‌که لیزرها علیه موشک‌های بالستیک و فراصوت مورد استفاده قرار می‌گیرند، در گزارش ژوئیه ۲۰۲۱ سرویس تحقیقات کنگره آمریکا آمده که یک لیزر یک مگاواتی برای خنثی سازی چنین تهدیدهایی ممکن است مورد نیاز باشد.

خبر مرتبط
هراس از تکرار سرنوشت اوکراین در تایوان/ خواب آشفته «شی»و «پوتین» برای جهان!

اقتصادنیوز: وقتی کولاس یوتاکا، سخنگوی سابق ریاست جمهوری تایوان، مصاحبه اخیر تاکر کارلسون با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را تماشا کرد، تنها به یک چیز فکر می کرد.او گفت: پوتین و شی جین پینگ شباهت دارند. زیرا هر دوی آنها معتقدند که نماینده قدرت امپراتوری قدیمی در کشورهای خود هستند و رهبران برگزیده ای هستند که می توانند از کشورهای خود در برابر قدرت های خارجی دفاع کنند. آنها می خواهند برای همیشه در قدرت بمانند. اما این ایده ترسناک است.»

با وجود اینکه سلاح لیزری هوابرد بوئینگ YAL-۱ در چنین محدوده قدرتی قرار داشت، در سال ۲۰۱۰ به دلیل هزینه های بالا، اندازه و وزن غیرعملی، نبود برد فنی و محدود و همچنین به دلیل اعوجاج پرتو جوی تولید و توسعه آن لغو شد.

این رسانه تایوانی همچنین نوشت این سلاح لیزری جدید شاید به جنگ‌افزاری برای سیستم دفاع پهپادی علیه پهپادهای چین بدل شود.

خبر مرتبط
حمایت 95 میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین ، اسرائیل و تایوان قطعی شد

اقتصادنیوز : سنای آمریکا پس از ماه‌ها مذاکرات دشوار و در بحبوحه اختلافات سیاسی در حزب جمهوری‌خواه بر سر نقش ایالات متحده در خارج از کشور، بسته کمکی ۹۵.۳ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد.

 

سلاح

در سپتامبر ۲۰۲۲، روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست گزارش کرد که تایوان در حال ارتقای ظرفیت‌های دفاعی خود با یک سیستم دفاع پهپادی ۱۴۳ میلیون دلاری است که توسط موسسه ملی علم و فناوری «چونگ-شان» در این جزیره ساخته شده و هدف آن مقابله با افزایش پهپادهای چینی به ویژه آن‌هایی است که اطراف این جزیره پرواز می‌کنند.

رسانه‌های می‌گویند تلاش تایوان برای توسعه یک سیستم دفاع هوایی کوتاه برد مقرون ‌به ‌صرفه و بهینه که می‌تواند چندین پهپاد را سرنگون کند، احتمالا ناشی از درگیری بالقوه در تنگه تایوان است.

در فوریه سال جاری میلادی، روزنامه آسیا تایمز گزارش کرد که چین برنامه‌هایی را برای انتقال عملیات نظامی خود به واسطه ادغام سیستم‌های بدون سرنشین پیشرفته در نظر دارد.

با این حال، تایوان ممکن است در ارائه یک سلاح لیزری موثر با چالش‌هایی روبرو باشد. این موارد شامل هزینه‌های بالای توسعه، کاهش قدرت پرتو در طول مسافت، محدودیت‌های اندازه و تحرک، نیازهای بالای انرژی، تامین کنندگان محدود برای اجزای اصلی و نیاز به امکانات تخصصی برای نگهداری از چنین تسلیحات پیچیده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سرمایه؛

      اقتصادنیوز: اردیبهشت ۱۴۰۲ و در اثر بخشنامه هیئت دولت بورس با ریزش مواجه شد و از کانال ۲.۳ میلیونی پایین رفت. امروز و…

    کارگزاری مفید