کاهش چشمگیر قدرت نظامی انگلیس!

کدخبر: ۶۳۳۶۴۵
اقتصادنیوز: روزنامه تلگراف نوشت: قدرت رزمی و نظامی بریتانیا طی هفت سال گذشته با روند کاهشی مواجه بوده و نگرانی‌هایی را درخصوص توانایی رزم نیروهای مسلح این کشور در برابر «جنگ با روسیه» ایجاد کرده است.
کاهش چشمگیر قدرت نظامی انگلیس!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزارت دفاع انگلیس ارقامی را منتشر کرده که حاکی از کاهش شدید بودجه سالانه از سال ۲۰۱۶ است که تقریبا بر هر بخشی از نیروهای مسلح این کشور تاثیر گذاشته است.

گزارش روزنامه دیلی‌تلگراف از کاهش قابل‌توجهی در تعداد تانک‌ها، پرتاب‌کننده‌های موشک، قطعات توپخانه، هلیکوپترها، جت‌های جنگی و برخی کشتی‌ها برای رزم خبر می‌دهد.

این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶، ارتش بریتانیا ۴۱۲۹ قطعه تجهیزات جنگی داشته است، اما این رقم هر سال کاهش یافته و اکنون تنها به ۳۲۰۷ می‌رسد.

خبر مرتبط
پیشنهاد مهم انگلیس به آلمان درباره اوکراین

اقتصادنیوز: وزیر خارجه انگلیس ضمن رد نگرانی‌های برلین درباره ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین پیشنهاد تبادل حلقه برای امکان پذیر شدن دسترسی اوکراین به این موشک‌ها را ارائه داده است.

گزارشی که توسط تلگراف و وب‌سایت مربوط به پوشش خبری امنیت ملی کشورهای جهان منتشر شده است، نشان می‌دهد که ارتش انگلیس در سال ۲۰۱۶ دارای ۱۱۱۹ خودروی جنگی زرهی بوده است اما امروز فقط ۸۸۲ خودرو وجود دارد.

بیش از ۲۰۰ تانک سبک Scimitar که در عراق و افغانستان مورد استفاده قرار می‌گرفت، به طور کامل از بین رفته و هنوز جایگزین نشده است. تعداد نفربرهای زرهی Warrior که در دو عملیات خارجی اخیر بریتانیا مورد استفاده قرار گرفتند نیز از ۷۷۰ به ۶۲۵ کاهش یافته است.

خبر مرتبط
خبر خوش انگلیس برای ارتش اوکراین

اقتصادنیوز : وزیر دفاع انگلیس در دیدار با رییس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که این کشور ۱۰ هزار پهپاد در اختیار ارتش اوکراین قرار می‌دهد و برای این منظور ۳۲۵ میلیون دلار هزینه خواهد کرد.

تعداد ناوگان اسلحه‌های خودکششی AS۹۰ از ۸۹ قبضه در سال ۲۰۱۶ به ۵۷ قبضه رسیده و البته ۱۲ قبضه از آنها به اوکراین اهدا شده است. تعداد سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه نیز از ۳۵ به ۲۹ واحد کاهش یافته و سه سامانه هم به اوکراین ارسال شده است.

تعداد تانک‌های چلنجر ۲ نیز از ۲۲۷ به ۲۱۳ کاهش یافته است اما برخی منابع نظامی به روزنامه تلگراف گفته‌اند که تعداد واقعی قادر به استقرار در عملیات‌ها می‌تواند به ۱۰۰ عدد برسد.

از نظر موجودی هواپیماها، سقوط ارقام به همان اندازه چشمگیر است. در سال ۲۰۱۶، نیروهای مسلح انگلیس دارای ۷۲۴ هواپیمای بال ثابت بودند، اما امروز تنها ۵۶۴ هواپیما وجود دارد و از این تعداد فقط ۳۰۸ فروند در حال فعالیت هستند. هم‌چنین بسیاری از کلاس‌های هواپیما مانند «تورنِیدو» از کار افتاده‌اند.

طبق گزارش روزنامه تلگراف، تعداد پهپادها از ۴۴۳ به ۱۹۴ کاهش و تعداد بالگردها از ۳۷۲ به ۲۹۴ فروند کاهش یافته است که ۱۹۳ فروند آن در سال ۲۰۲۳ در حال فعالیت بودند.

«فیلیپ اینگرام» افسر سابق اطلاعات نظامی انگلیس می‌گوید: بودجه نظامی از سال ۲۰۱۶ به طور چشمگیری افزایش اما تجهیزات مورد نیاز برای جنگ کاهش یافته است. این فقط می‌تواند ناشی از مدیریت نادرست باشد. دفاع ما باید نگاهی دقیق و عمیق به اینکه چگونه می‌توان درس‌هایی را از اوکراین گرفت، داشته باشد تا پیش‌بینی‌هایی را برای درگیری‌های آتی انجام دهد. این مسئله به سرمایه‌گذاری اضافی و فوری نیاز دارد تا آماده مقابله با تهدیدات شویم.

سخنگوی وزارت دفاع انگلیس هم تاکید می‌کند نیروهای مسلح انگلیس آماده «حفاظت و دفاع» از کشورشان هستند و همچنان به تمام «تعهدات عملیاتی» خود از جمله شرکت در هر ماموریت ناتو، حمایت از اوکراین و مقابله با حملات ارتش یمن به کشتیرانی در دریای سرخ عمل می‌کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید