موضع گیری خصمانه اروپا علیه ایران + جزئیات

کدخبر: ۶۳۴۴۱۲
اقتصادنیوز : اتحادیه اروپا قصد دارد با طرح این ادعای واهی و بی اساس که ایران موشک‌های خود را در اختیار روسیه قرار داده است، تصمیمات خصمانه‌ای علیه ایران اتخاذ کند.
موضع گیری خصمانه اروپا علیه ایران + جزئیات

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،  بر اساس پیش‌نویس قطعنامه‌ای که برای ارائه به اجلاس سران اتحادیه اروپا در هفته آینده تهیه شده است، رهبران این اتحادیه با طرح ادعای بی اساس در مورد همکاری میان تهران و مسکو، به دنبال اتخاذ تصمیمات جدید ضد ایرانی هستند.

انتشار گزارش‌هایی بی اساس در رابطه با ارسال موشک‌های بالستیک از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، سبب اتخاذ این رویکرد از سوی اتحادیه اروپا شده است.

خبر مرتبط
جزئیات ماموریت دریایی اتحادیه اروپا مشخص شد

اقتصادنیوز: وزیر خارجه ایتالیا گفت: ماموریت دریایی اتحادیه اروپا موسوم به آسپیدس (سپرها) ماموریتی تهاجمی نیست بلکه یک ماموریت به شدت دفاعی است.

به نوشته رویترز در متن پیش‌نویس قطعنامه سران اتحادیه اروپا آمده است: شورای اروپا از طرف‌های ثالث می‌خواهد که بدون درنگ به حمایت خود از مسکو در جنگ علیه اوکراین پایان دهند.

در این پیش‌نویس همچنین ادعا شده است: گزارش‌هایی دال بر اینکه احتمال دارد تهران موشک‌های بالستیک و فناوری مربوط به آن را به مسکو ارائه کرده تا از آن در جنگ علیه اوکراین استفاده کنند، بسیار نگران‌کننده است و به همین دلیل، اتحادیه اروپا آماده عکس‌العمل فوری و هماهنگ با شرکای بین‌المللی خود از جمله اتخاذ اقدامات جدید و مهم علیه ایران است.

در پیش‌نویس قطعنامه سران اتحادیه اروپا همچنین ادعا شده است که سران اتحادیه اروپا از جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار برنامه‌ریزی تحریم‌های شدیدتر بر علیه بلاروس، کره شمالی و ایران به بهانه همکاری با روسیه در جنگ علیه اوکراین شده‌اند.

 خبرگزاری انگلیسی رویترز پیشتر نیز در گزارشی ادعا کرده بود که ایران تعداد زیادی موشک بالستیک قدرتمند زمین به زمین را به روسیه ارائه کرده است که این امر همکاری نظامی بین دو کشور تحت تحریم‌های آمریکا را عمیق تر می‌کند. این ادعا در حالی است که آمریکا هنوز تائید نکرده است که ایران موشک بالستیک به روسیه منتقل کرده باشد.

جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا نیز در همین رابطه روز پنجشنبه (سوم اسفند) به خبرنگاران، گفت: «در پاسخ به حمایت مداوم ایران از جنگ بی رحمانه روسیه، در روزهای آینده تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال خواهیم کرد و در صورت فروش موشک‌های بالستیک ایران به روسیه، آماده‌ایم بیشتر از این پیش برویم.»

کربی مدعی شد: «ایران بلاعوض به روسیه کمک نمی‌کند. روسیه در ازای کمک‌های ایران، همکاری دفاعی بی سابقه‌ای را به تهران ارائه کرده است بنابراین در مجموع ایران به دنبال میلیاردها دلار تجهیزات نظامی از روسیه است.»

این اظهارات کربی در حالی مطرح شده است که کیریلو بودانوف روز یکشنبه ۶ اسفند و در حاشیه مجمع «اوکراین: سال ۲۰۲۴» در کی‌یف، خبر ارسال موشک های بالستیک ایرانی به روسیه را تکذیب کرد.

تارنمای خبری «آر بی سی اوکراین» در این خصوص نوشت که بودانوف رئیس اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، ضمن تکذیب تحویل موشک‌های بالستیک ایرانی به روسیه، گفت: هیچ موشک (ایرانی در اختیار روسیه) نیست. تمامی این اخبار نادرست است.

وی همچنین گفت که روسیه چندین موشک دریافتی از کره شمالی را علیه اوکراین پرتاب کرده است.

بودانوف افزود: اما اینکه بگوئیم کاربرد (موشک‌های کره‌ای) در سطح گسترده بوده نیز حقیقت ندارد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل روز جمعه چهارم اسفند (به وقت محلی) اعلام کرد: «علیرغم اینکه هیچ محدودیت قانونی برای فروش موشک‌های بالستیک وجود ندارد، ایران از نظر اخلاقی موظف است از معاملات تسلیحاتی در طول درگیری روسیه و اوکراین برای جلوگیری از دامن زدن به جنگ خودداری کند و این بر اساس پایبندی ایران به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است.»​

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • «اقتصادنیوز» گزارش می‌دهد؛

      اقتصادنیوز: بازار طلا و سکه بعد از تعطیلات عید نوروز تحت تاثیر اخبار خاورمیانه بار دیگر نوسان هیجانی را تجربه کرد. در…

    کارگزاری مفید