بسته جدید ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین

کدخبر: ۶۳۴۴۹۳
اقتصادنیوز : دولت آمریکا اعلام کرد برای نخستین بار در عرض چند ماه گذشته یک بسته جدید کمک‌های نظامی را برای اوکراین می‌فرستد.
 بسته جدید ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دولت «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد یک بسته جدید کمک‌های نظامی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار را برای اوکراین خواهد فرستاد؛ اقدامی که برای نخستین بار در چند ماه اخیر و در پی تداوم بن‌بست بر سر تصویب یک بودجه ۶۰ میلیارد دلاری درخواستی این دولت برای اوکراین در مجلس نمایندگان آمریکا اتفاق می‌افتد.

خبر مرتبط
انتقاد سفیر روسیه از درخواست جدید کاخ سفید / تخصیص بودجه به اوکراین، خطرناک است

اقتصادنیوز : سفیر روسیه در آمریکا می‌گوید که درخواست کاخ سفید از کنگره این کشور برای تخصیص بودجه بیشتر به اوکراین، هم برای آمریکا و هم برای جهان مخرب است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، کاخ سفید به دنبال تداوم این بن‌بست در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای ارسال کمک‌های نظامی بیشتر برای کی‌یف با توجه به وضعیتی که نظامیان اوکراینی در میدان جنگ پیدا کرده‌اند، است. در مقابل مخالفت جمهوریخواهان تندرو با بودجه درخواستی ۶۰ میلیارد دلاری بایدن در مجلس نمایندگان آمریکا همچنان ادامه یافته است.

«جیک سالیوان»،  مشاور امنیت ملی آمریکا اظهار کرد اعتبارات کمک‌های اعلام شده برای اوکراین از طریق صرفه‌جویی در هزینه‌های غیرمنتظره مربوط به قراردادهای پنتاگون تامین شده و قرار است با استفاده از آنها مهمات و گلوله‌های سامانه‌های توپخانه و راکت اندازهای «هایمارس» عرضه شود.

سالیوان به خبرنگاران گفت: «این مهمات فعلا تا مدتی آتش تسلیحات اوکراین را حفظ خواهد کرد اما تنها برای یک دوره کوتاه. ممکن است تنها برای دو هفته به اوکراین کمک کند.»

این مقام آمریکایی ادامه داد: «این کمک‌ها برای رفع نیازهای اوکراین در میدان جنگ کافی نیستند و جلوی کمبود مهمات اوکراین را نخواهند گرفت.»

«پت رایدر»، سخنگوی مطبوعاتی پنتاگون نیز اظهار کرد این بسته جدید شامل موشک‌های ضدهوایی و مهمات توپخانه می‌شود. او ادامه داد عرضه تسلیحات به اوکراین از طریق صرفه‌جویی در قراردادهای پنتاگون احتمالا تنها برای یک بار ممکن است و روش پایداری برای تامین کمک‌ها برای اوکراین نیست.

آخرین باری که آمریکا در پی به اتمام رسیدن بودجه رسمی کمک‌ها برای اوکراین دست به برداشت از هزینه‌های دیگر زد در دسامبر ۲۰۲۳ صورت گرفت.

مقام‌های آمریکایی همچنین اخیرا ادعا کردند گزینه تصرف حدود ۲۸۵ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه که در سال ۲۰۲۲ توقیف شدند و استفاده از این پول برای تامین تسلیحات اوکراین را بررسی می‌کنند.

«مایک جانسون» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، یک جمهوریخواه و متحد ترامپ است که تاکنون از فراخوان برای به رای گذاشتن لایحه حاوی بودجه ۶۰ میلیارد دلاری برای کمک به اوکراین امتناع کرده است.

این بودجه پیش از این در مجلس سنای آمریکا که تحت رهبری دموکرات‌ها است تصویب شده و اخیرا هم جمهوریخواهان و هم دموکرات‌های مجلس نمایندگان هم اعلام کردند در صورتی که رهبران جمهوریخواه این مجلس مجوز به رای گذاشتن آن را صادر کنند آن را تصویب خواهند کرد.

روز سه شنبه رهبران آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اعضای مجلس نمایندگان این کشور را تحت فشار گذاشتند تا کمک‌ نظامی جدید مربوط به اوکراین را تصویب کنند و ادعا کردند این کمک‌ها نه فقط منجر به تقویت موضع کی‌یف در جنگ با روسیه بلکه همچنین موجب «دلسرد کردن چین از تجاوز» می‌شود.

همچنین وزارت دفاع دانمارک نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد این کشور بسته کمک‌های نظامی جدیدی برای اوکراین شامل سامانه‌های توپخانه سزار و مهمات به ارزش بیش از ۳۳۶ میلیون دلار را عرضه خواهد کرد.

نشریه فایننشال تایمز انگلیس روز سه‌شنبه در گزارشی به نقل از چهار مقام مطلع به بحث‌ها نوشت کشورهای اتحادیه اروپا قرار است بر سر یک بودجه پنج میلیارد یورویی جدید مختص به تامین مالی محموله‌های نظامی برای اوکراین توافق کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین با فروش موشک‌های زمین به هوا به ارزش ۱.۷۷ میلیارد دلار به لهستان موافقت کرد.

آژانس همکاری‌های امنیتی دفاعی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم به تصویب یک معامله فروش نظامی خارجی به دولت لهستان شامل موشک‌های زمین به هوای «AGM-۱۵۸B-۲» با برد افزایش یافته و عناصر لجستیکی مرتبط و برنامه پشتیبانی به میزان ۱.۷۷ میلیارد دلار  گرفته است.»

در بیانیه این آژانس آمده است: «این فروش پیشنهادی باعث ارتقای توانمندی لهستان برای رفع تهدیدات اکنون و آینده از طریق ارائه سامانه‌های موشکی‌ پیشرفته دوربرد برای نیروی هوایی لهستان می‌شود. همچنین فروش این موشک‌ها باعث پیشبرد هر چه بیشتر سطح بالای کنونی در قابلیت عملیات مشترک نیروی هوایی لهستان با نیروهای مشترک آمریکایی و دیگر نیروهای ناتو و منطقه‌ای ‌خواهد شد.»

از سوی دیگر این آژانس دولتی آمریکا از فروش بالقوه موشک‌های هوا به هوای پیشرفته برد متوسط از مدل « AIM-۱۲۰C-۸» پرده برداری و اعلام کرد ۷۴۵ فروند از این موشکها برای این فروش به ارزش حدود ۱.۶۹ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید