روسیه در نشست صلح سوئیس حول محور اوکراین شرکت نمی‌کند

کدخبر: ۶۳۴۶۱۳
اقتصادنیوز: وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور در نشست صلح سوئیس با محوریت اوکراین شرکت نخواهد کرد.
روسیه در نشست صلح سوئیس حول محور اوکراین شرکت نمی‌کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزارت خارجه روسیه در این‌باره گفت: در صورت دعوت از روسیه برای شرکت در نشست سوئیس، در آن شرکت نخواهیم کرد.

«ویولا امهرد» رئیس‌جمهور سوئیس در ۱۵ ژانویه گفته بود: ولودیمیر زلنسکی از برن خواسته است میزبان یک نشست صلح درباره اوکراین باشد. دولت اوکراین توضیح داده بود که کی‌یف می‌خواهد به منظور تایید «فرمول صلح» زلنسکی نشست‌هایی برگزار کند.

خبر مرتبط
ژاپن وابستگی انرژی خود به روسیه را کاهش داد/ استرالیا و آمریکا جایگزین روسیه شدند

اقتصادنیوز: در پی فشار های کشورهای غربی بر مقامات ژاپنی برای کاهش وابستگی انرژی به روسیه، توکیو تصمیم گرفته تا کسری واردات خود را از آمریکا و استرالیا جبران کند

«ایگنازیو کاسیس» وزیر امور خارجه سوئیس نیز اخیرا اظهار کرده بود: به درخواست دولت اوکراین، دولت سوئیس کنفرانس صلحی را در سطح بالا تا فصل تابستان برگزار خواهد کرد. ما از تمامی کشورها دعوت به عمل می‌آوریم تا برای یافتن راه‌حلی مشترک جهت صلح اوکراین براساس منشور سازمان ملل، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین شرکت کنند.

«آندری یرماک»، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی،‌ رئیس جمهور اوکراین ادعا کرده است که کشور وی به همراه متحدان خارجی خود در نظر دارد از روسیه برای شرکت در یک به اصطلاح «اجلاس صلح» اوکراین که برای چند ماه دیگر در سوئیس برنامه‌ریزی شده، دعوت کند.

روسیه، عملیات علیه اوکراین را در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرد.

خبر مرتبط
روسیه به شهروندان خارج از کشور اطمینان داد/ آرای شهروندان خارج از کشور در امنیت خواهد بود

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه روسیه بار دیگر از تلاش کشور‌های غربی به منظور مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

هیات‌های روس و اوکراینی از آن زمان، چندین دور مذاکرات صلح برگزار کرده‌اند اما این مذاکرات، در نهایت، به بن‌بست رسید.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در اکتبر ۲۰۲۲ سندی قانونی را امضا کرد که به موجب آن، مذاکره اوکراین با روسیه تا زمانی که «ولادیمیر پوتین» عهده‌دار سمت ریاست‌جمهوری این کشور باشد، ممنوع خواهد بود.

زلنسکی در نوامبر ۲۰۲۲ ابتکار ۱۰ ماده‌ای به اصطلاح صلح خود موسوم به «فرمول صلح» را معرفی کرد.

خبر مرتبط
افزایش تلفات نظامی اوکراین در درگیری شبانه با روسیه

اقتصادنیوز: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حملات ارتش اوکراین را در محورهای مختلف دفع کرده است.

این طرح شامل تبادل کامل زندانیان با روسیه، تضمین‌های امنیتی برای اوکراین و بازگشت به مرزهای پیش از ۲۰۱۴ بود. مسکو بارها گفته است که از مذاکرات صلح مادامی که کی‌‎یف مرزبندی‌های تصرفات ارتش روسیه از آغاز این جنگ را به رسمیت بشناسد، حمایت می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی