مخالفت پارلمان آلمان با ارسال موشک تاروس به اوکراین

کدخبر: ۶۳۴۸۸۹
​ اقتصادنیوز : در حالی که بحث ها درباره طرح ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین بین احزاب آلمانی بالا گرفته و مناقشات در این باره تشدید شده بود پارلمان آلمان با رای اکثریت به این طرح بحث برانگیز رای منفی داد.
  مخالفت پارلمان آلمان با ارسال موشک تاروس به اوکراین

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم ، پارلمان آلمان با اکثریت قاطع درخواست فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی برای تامین موشک‌های کروز تاروس برای اوکراین را رد کرد. در رای گیری در این باره در پارلمان از مجموع 690 رای ماخوذه، 495 نماینده با این طرح مخالفت کردند، 190 نفر موافق و 5 نفر رای ممتنع دادند.

خبر مرتبط
کمبودهای نظامی آلمان فاش شد

اقتصادنیوز : بر اساس گزارش سالانه کمیسر پارلمانی نیروهای مسلح آلمان، این کشور هنوز با چالش حل مسائلی روبروست که مربوط به چندین دهه کاهش تعداد نیروهای نظامی و تجهیزات می‌شود.

پس از مناظره در بوندستاگ، برخی از اعضای ائتلاف دولتی تقریباً از اتفاقی که در حین این نشست در بوندستاگ رخ داد، شوکه شدند. یک نماینده حزب سبز در این باره گفت: اختلافات ائتلافی در این باره تشدید شده و کیفیت کاملاً جدیدی به خود گرفته است.

نیلز اشمید، سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات هم در این باره گفت: بحث‌ها از کنترل خارج شده است. در جاهای دیگر صحبت از آزمون سخت است و حتی نگرانی‌هایی در مورد ادامه حیات ائتلاف دولتی ( در سایه این اختلافات) وجود دارد.

در واقع تنها مسئله این است که آیا آلمان موشک کروز تاروس را علاوه بر تانک‌های جنگی، موشک و مهمات به اوکراین تحویل خواهد داد یا خیر. از ماه‌ها قبل در دولت نظرات متفاوتی در این باره وجود دارد.

یوهان وادفول، کارشناس سیاست خارجی حزب دموکرات مسیحی هم در سخنرانی خود گفت: در اتحادیه، ما آن را متفاوت می بینیم: ما در وضعیت جنگ فرسایشی قرار داریم. در حمایت از اوکراین به عزم و اراده وضوح نیاز است. ما با اوکراین پیروز خواهیم شد یا با اوکراین شکست خواهیم خورد. وادفول گفت راه سومی وجود ندارد.

صدر اعظم آلمان اخیرا هم در جلسه پرسش و پاسخ پارلمان با محوریت تحویل تاروس به اوکراین حملات متقابلی را علیه اپوزیسیون و انتقادهای آنها به موضع مخالف خود در این باره انجام داده و بار دیگر تحویل این موشک‌ها به اوکراین را خط قرمز دولت خود نامید.

صدر اعظم آلمان در پارلمان استدلال خود در این باره که چرا نمی‌خواهد این موشک‌ها را به اوکراین تحویل دهد تکرار کرده و گفت: از آنجا که تاروس می‌تواند برای رسیدن به خاک روسیه تا مسکو مورد استفاده قرار گیرد، او نمی خواهد کنترل این سلاح را به اوکراینی‌ها واگذار کند. به گفته وی برای حفظ کنترل این موشک‌ها سربازان آلمانی باید در هدف گیری از آلمان یا اوکراین شرکت کنند. هر دو مورد مورد موافقت شولتز نیست زیرا از نظر او، این می‌تواند به معنای دخالت در جنگ باشد.

در این میان آنالنابائر بوک، وزیر امور خارجه آلمان هم که به نروژ سفر کرده است درباره عدم انسجام دولت ائتلافی آلمان در موضوع ارسال موشک های تاروس انتقاد کرد.

با توجه به شرایط سخت نظامی در اوکراین، آلمان و نروژ بر اهمیت ادامه حمایت از این کشور مورد حمله روسیه تاکید کرده اند. آنالنا بائربوک ، وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه در دیدار با اسپن بارت ایدی همکار نروژی اش در برلین هشدار داد: اگر اوکراین نتواند در این جنگ پیروز شود، پس صلح ما در اروپا در خطر است. ایدی هم تاکید کرد: همه ما باید تعهد خود را افزایش دهیم.

مخالفت نروژ با اعزام نیروهای زمینی به اوکراین

بائربوک در پاسخ به سوال یک روزنامه نگار مبنی بر اینکه چرا آلمان موشک‌های کروز دوربرد تاروس را به این کشور تحویل نمی دهد، گفت: برای اینکه اوکراین بتواند جنگ روسیه را به عقب براند، به همه تجهیزات مختلف نیاز دارد. با این حال، وزیر امور خارجه فدرال آلمان که از حامیان ارسال تاروس به اوکراین محسوب می‌شود افزود: «اما ما به یک نگرش و خط مشی مشترک، البته در کابینه خود نیز نیاز داریم. و همانطور که امروز در بحث بوندستاگ دیدیم: ما هنوز آنجا نیستیم.

اسپن بارت ایدی هم در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد استقرار نیروهای زمینی ناتو در اوکراین که توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مورد بحث قرار گرفت، تاکید کرد که کشورش چنین استقراری را برنامه ریزی نمی‌کند. وی گفت: دلایل خوبی برای آن وجود دارد. این مقام نروژی افزود: این اقدام ماهیت جنگ را تغییر خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید