افشای راز استعفای نخست وزیر ایرلند پس از سخنرانی مقابل بایدن

کدخبر: ۶۳۶۰۵۰
اقتصادنیوز: نخست‌وزیر ایرلند چند روز پس از حمایت از فلسطین در مقابل دیدگان رئیس‌جمهور آمریکا از سمت خود استعفا کرد.
افشای راز استعفای نخست وزیر ایرلند پس از سخنرانی مقابل بایدن

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «لئو وارادکار» نخست‌وزیر ایرلند چند روز پس از بازگشت از آمریکا به ناگهان از سمت خود استعفا کرد؛ اقدامی که گمانه‌زنی‌هایی را در محافل سیاسی و همچنین شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت.

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که وارادکار ۴۵ ساله روز یکشنبه و در سخنرانی خود در کاخ سفید به مناسب روز «سنت پاتریک» و در حالی که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا هم کنار او ایستاده بود، به تاریخ پر از رنج مردم کشورش برای کسب استقلال از انگلیس پرداخت و آن را به‌نوعی مسئله فلسطین مرتبط کرد.

وارادکار گفت: «مردم ایرلند به شدت نگران فاجعه‌ای هستند که در مقابل چشمان ما در غزه رخ می‌دهد. زمانی که من به سراسر جهان سفر می‌کنم، رهبران اغلب از من می پرسند که چرا ایرلندی ها این‌قدر با مردم فلسطین همدلی دارند؟ پاسخ ساده است: ما تاریخ خود را در چشم آن‌ها می‌بینیم. داستان آوارگی و خلع ید، هویت ملی مورد سوال و انکار، مهاجرت اجباری، تبعیض و اکنون گرسنگی».

خبر مرتبط
استعفای غیرمنتظره نخست‌وزیر ایرلند/ ماجرا چه بود؟ + جزئیات

اقتصادنیوز: نخست‌وزیر ایرلند در اقدامی غافلگیرکننده به دلایل «شخصی و سیاسی» از سمت نخست وزیری ایرلند و رهبری حزب حاکم کناره‌گیری کرد.

او پس از دیدار با بایدن در کاخ سفید گفت: «من فکر می‌کنم هیچ یک از ما دوست نداریم ببینیم از سلاح‌های آمریکایی به این شکل استفاده شود. روشی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌شود دفاع از خود نیست».

وارادکار اما روز چهارشنبه و در تصمیمی ناگهانی اعلام کرد به دلایل «شخصی و سیاسی» از سمت خود استعفا می‌کند.

در پی این تصمیم، کاربران شبکه‌های اجتماعی موضوع استعفا را به سخنان طوفانی وارادکار در کاخ سفید و فشار لابی صهیونیستی برای حذف او از قدرت مرتبط دانستند.

خبر مرتبط
انتقاد وزیر خارجه ایرلند از حق وتوی پنج کشور در شورای امنیت

وزیر خارجه ایرلند تاکید کرد که حق وتوی پنج کشور در شورای امنیت سازمان ملل در قرن بیست و یکم جایی ندارد.

بسیاری از کاربران عرب‌زبان، موضع نخست وزیر مستعفی ایرلند در حمایت از فلسطین را ستودند و گفتند «موضع ایرلندی‌ها افتخارآمیزتر از موضع بسیاری از عرب‌هاست که رنج مسلمانان را می‌بینند اما ساکت هستند».

«لورا رو» نویسنده و محقق مستقر در هنگ کنگ هم نوشته است: «در روز ۱۷ مارس، وارادکار در واشنگتن با بایدن دیدار کرد و سه روز پس استعفا. لابی صهیونیستی مانند مافیا در پی هر کسی است که جرأت مخالفت با آن را دارد».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید