قطار مرموزترین مرگ‌ها در روسیه+ فهرست

کدخبر: ۶۳۶۷۳۶
اقتصادنیوز: در طول دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، دولت او با جنجال‌های بسیاری همراه بوده که از جمله آنها مرگ نابهنگام و اغلب مشکوک چندین منتقد و مخالف سیاسی است.
قطار مرموزترین مرگ‌ها در روسیه+ فهرست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در طول دوره حکومت ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس‌جمهور روسیه، دولت او با جنجال‌های بسیاری همراه بوده است که از جمله آنها مرگ نابهنگام و اغلب مشکوک چندین منتقد و مخالف سیاسی است.

مرگ الکسی ناوالنی در فوریه 2024 بحث‌ها و سوء‌ظن‌ها را در مورد مرگ‌های نابهنگام چند تن از منتقدان برجسته رژیم ولادیمیر پوتین، دوباره برانگیخت.

این افراد که جرأت داشتند اقتدار کرملین را به چالش بکشند، به پایان‌های اسرارآمیز و غم‌انگیزی دچار شدند و به نظریه‌هایی در مورد میزان دخالت دولت روسیه در خاموش کردن مخالفان دامن زدند.

در زیر، به بررسی مشخصات برخی از برجسته‌ترین چهره‌هایی می‌پردازیم که مرگ آنها به مخالفت آنها با پوتین مرتبط است.

خبر مرتبط
ادعای پوتین درباره هم دستی اوکراین در حادثه تروریستی روسیه

ولادیمیر پوتین اعلام کرد که او همچنان اوکراین را مظنون هم‌دستی در حملات تروریستی اخیر در روسیه می‌داند.

الکسی ناوالنی (فوریه 2024)

ناوالنی، منتقد سرسخت پوتین و یکی از چهره‌های برجسته در کمپین‌های مبارزه با فساد، در زندانی دورافتاده و در شرایط نامشخصی درگذشت. او که به سازماندهی تظاهرات گسترده علیه کرملین معروف است، به اتهام افراط‌گرایی در حال گذراندن دوران محکومیت ۱۹ ساله خود بود. مرگ او درست قبل از انتخابات ریاست جمهوری روسیه اتفاق افتاد و سوالات متعددی را در مورد زمان و ماهیت آن ایجاد کرد.

یوگنی پریگوژین (اوت 2023)

پریگوژین، رئیس گروه واگنر، نقشی بحث برانگیز در عملیات نظامی روسیه در اوکراین ایفا کرد. پس از یک کودتای ناموفق، او در یک سانحه هوایی جان باخت، سرنوشتی که مسکو پیوسته سازماندهی آن را رد کرده است.

خبر مرتبط
پوتین به یاد جان‌باختگان حادثه تروریستی مسکو شمع روشن کرد+ فیلم

اقتصادنیوز: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به یاد جانباختگان حادثه تروریستی تالار کروکوس در کلیسا شمع روشن کرد.

راویل ماگانوف (سپتامبر 2022)

ماگانوف، رئیس شرکت لوک اویل، بزرگترین شرکت نفتی خصوصی روسیه، بر اثر سقوط از پنجره طبقه ششم یک ساختمان جان خود را از دست داد. علت مرگ به طور رسمی خودکشی اعلام شد. مرگ او در میان گزارش‌هایی از مشکلات قلبی، افسردگی و اعتیاد به الکل اتفاق افتاد.

مرگ1

سلیمخان خانگوشویلی (اوت 2019)

خانگوشویلی، گرجی چچنی الاصل و آسیب دیده در جنگ چچن علیه روسیه، در برلین ترور شد. عامل این جنایت که یک مامور سرویس مخفی روسیه بود، دستگیر و محکوم شد. این امر نشان‌دهنده گستردگی عملیات روسیه در خارج از کشور است.

دیمیتری بایکوف (آوریل 2019)

بایکوف، نویسنده و منتقد صریح پوتین، به طور مرموزی در حین پرواز بیمار شد و پس از چند روز در کما درگذشت. مرگ او یادآور خطراتی است که کسانی که صریحاً مخالف رژیم پوتین هستند با آن روبرو هستند.

پیوتر ورزیلوف (سپتامبر 2018)

یکی از اعضای گروه فعال پوسی رایت بود. مرگ ورزیلوف به مسمومیت نسبت داده شد. کنشگری و انتقاد او از دولت پوتین او را به هدفی برای ساکت کردن از راهی مرگبار تبدیل کرد.

سرگئی اسکریپال (مارس 2018)

اگرچه اسکریپال و دخترش یولیا جان سالم به در بردند، اما مسمومیت آنها در سالزبری بریتانیا، یک حادثه بین‌المللی مهم را رقم زد. فرار اسکریپال و هدف قرار دادن متعاقب آن، پیامی برای دیگرانی بود که ممکن بود به کرملین خیانت کنند.

بوریس نمتسوف (فوریه 2015)

نمتسوف، معاون سابق نخست وزیر و منتقد سرسخت پوتین، در مسکو ترور شد. مرگ او خشم بین‌المللی را برانگیخت و بر شرایط خطرناک مخالفان سیاسی در روسیه تأکید کرد.

مرگ2

ناتالیا استمیرووا (ژوئیه 2009)

استمیرووا، مورخ و فعال برجسته حقوق بشر، ربوده و کشته شد و در جسدش آثار اعدام یافت شد. 

استانیسلاو مارکلوف و آناستازیا بابورووا (ژانویه 2009)

مارکلوف، وکیل حقوق بشر، و بابوروا، روزنامه نگار، در مسکو کشته شدند. حمایت مارکلوف از خانواده‌های چچنی و تحقیق در مورد افراط‌گرایی دست راستی، او را به یک هدف تبدیل کرد، در حالی که مرگ بابورووا سرنوشت تلخ یک روزنامه‌نگار منتقد بود.

الکساندر لیتویننکو (نوامبر 2006)

مسمومیت لیتویننکو، یک مامور سابق کا.گ.ب که فرار کرد و به منتقد سرسخت پوتین تبدیل شد، با پولونیوم 210 در لندن، یک پرونده پر سر و صدا بود که روابط بریتانیا و روسیه را متشنج کرد. مرگ او شاید یکی از بدنام‌ترین حوادث مرتبط با تلاش‌های ادعایی کرملین برای ساکت کردن مخالفانش باشد.

مرگ‌های مشکوک مکرر مخالفان کرملین تاکیدی‌ است بر این که پوتین هیچ نوع مخالفتی را تحمل نمی‌کند. بهای تغییر در روسیه و ایستادن در برابر پوتین بهای گزافی است که مخالفان او با جان خود می‌پردازند.

 

مرگ
 
 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی