پیامی که اوکراین به هند مخابره کرد

کدخبر: ۶۳۷۲۱۸
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه اوکراین از هند درخواست کرد در کنار کی‌یف بایستد و در روابط با روسیه تجدید نظر کند.
پیامی که اوکراین به هند مخابره کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه اوکراین درحالیکه از هند درخواست کرد در کنار کی‌یف بایستد و در روابط با روسیه تجدید نظر کند، گفت: روابط نزدیک دهلی با مسکو مبتنی بر میراث در حال نابودی شوروی است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، «دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین که سفر دو روزه خود را دیروز (پنجشنبه) با هدف پیشبرد مسیر صلح اوکراین و تقویت روابط با هند، آغاز کرده، افزود که دهلی از گسترش روابط تجاری و فناوری با کشورش سود زیادی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: همکاری میان هند و روسیه به طور عمده بر اساس میراث شوروی است. اما این میراثی نیست که برای قرن‌ها حفظ شود، بلکه در حال نابودی است.

خبر مرتبط
ادعای زلنسکی درباره حمله پوتین به خاک ناتو

اقتصادنیوز: زلنسکی در مصاحبه‌ای مدعی شد که ارتش روسیه می‌تواند به اروپا برود و افزود، در این صورت آمریکا باید از کشورهای اروپایی محافظت کند.

رویترز در ادامه آورد، هند از دیرباز روابط اقتصادی و دفاعی نزدیکی با مسکو داشته و از انتقاد از روسیه به دلیل حمله به اوکراین خودداری کرده و در عوض خرید نفت روسیه را به میزان بی سابقه‌ای افزایش داده است.

از سوی دیگر، کولبا در مصاحبه‌ای با روزنامه هندوستان تایمز گفت که اوکراین مخالف همکاری هند و روسیه نیست و افزود که تعامل بین دهلی‌نو و کی‌یف از زمان شروع جنگ افزایش یافته است.

وی افزود: وظیفه ما انتقال یک پیام ساده به دهلی نو است. زمانی که تصمیم به تعامل با روسیه گرفتید، بدانید که خط قرمز اوکراین، تامین مالی ماشین جنگی روسیه است.

بر اساس این گزارش، اوکراین امیدوار است در ماه‌های آینده نشست سران جهان را بدون مشارکت روسیه برگزار کند تا طرح صلح خود مبتنی بر خروج نیروهای روسیه از این کشور را پیش ببرد.

منابع هندی اوایل بهمن ماه گزارش داده بودند که هند به دنبال فاصله گرفتن از بزرگترین تامین‌کننده تسلیحات خود یعنی روسیه است اما در حوزه‌های دیگر روابط نزدیک را حفظ خواهد کرد.

نارندرا مودی نخست‌وزیر هند که پیشتر پیروزی ولادیمیر پوتین را در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه به او تبریک گفته بود، در تاریخ ۲۰ مارس (اول فروردین) در پستی در حساب خود در برنامه «ایکس» (توییر سابق)، خطاب به زلنسکی «آمادگی هند برای مشارکت در هرگونه تلاش صلح‌آمیز برای پایان دادن هرچه‌زودتر به جنگ» و نیز تداوم کمک‌های انسان‌دوستانه کشورش را اعلام کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید