نگرانی واشنگتن از اقدامات جدید نتانیاهو

کدخبر: ۶۳۷۷۴۰
اقتصادنیوز: سخنگوی کاخ سفید اقدام اسرائیل برای «تعطیلی فوری» شبکه تلویزیونی الجزیره قطر در سرزمین های اشغالی فلسطین به دلیل نحوه پوشش خبری جنگ غزه و آشکار ساختن جنایات این رژیم علیه مردم فلسطین به ویژه نوار غزه را «نگران کننده» خواند.
نگرانی واشنگتن از اقدامات جدید نتانیاهو

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،«کارین ژان پی یر» سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی در واشنگتن از تلاش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل برای توقف کار شبکه الجزیره قطر در اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش های رسانه ای، پارلمان اسرائیل (کنست) لایحه کابینه افراطی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم برای «بستن فوری» شبکه تلویزیونی الجزیره قطر را را ۱۳ فروردین ماه تصویب کرد.

خبر مرتبط
نتانیاهو: شبکه الجزیره دیگر از اسرائیل پخش نمی‌شود/ این شبکه به امنیت ما آسیب زده است

اقتصادنیوز: نخست‌ وزیر اسرائیل دوشنبه شب در اظهاراتی گفت که شبکه خبری الجزیره قطر از فلسطین اشغالی دیگر پخش نخواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: ما به آزادی مطبوعات اعتقاد داریم. این امر حیاتی است. آمریکا از کار بسیار مهم روزنامه‌نگاران در سراسر جهان حمایت می‌کند و این شامل کسانی می‌شود که در درگیری‌های غزه گزارش می‌دهند.

ژان پی یر ادامه داد: « بنابراین ما معتقدیم که کار خبرنگاران مهم است. آزادی مطبوعات مهم است. اگر این گزارش ها درست باشد، برای ما نگران کننده است.»

بر اساس گزارش رسانه ها، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل روز دوشنبه اقدام برای تعطیلی شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای «الجزیره» قطر در اسرائیل را آغاز و از طریق سخنگوی حزب خود اعلام کرد که پارلمان عصر امروز برای تصویب قانون لازم در این رابطه تشکیل جلسه خواهد داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره، متعلق به کشور قطر در هر دو بخش زبان عربی و انگلیسی خود از بیش از یک دهه پیش دارای دفاتر رسمی در سرزمین های اشغالی است. قطر با اسرائیل رابطه رسمی ندارد اما درجنگ کنونی غزه، میانجیگر عمده مذاکرات غیر مستقیم اسرائیل و حماس بوده و تعداد زیادی از اعضای خانواده وائل الدحدوح، مدیر ارشد الجزیره در غزه در این جنگ به شهادت رسیده اند.

پارلمان اسرائیل لایحه ارائه شده از سوی ائتلاف کابینه نتانیاهو را برای «بستن فوری» شبکه الجزیره را ۱۳ فروردین ۱۴۰۳تصویب کرد و ۷۱ قانونگذار اسرائیلی از میان حاضران با پیش‌نویس جدید قانون برای بستن فوری الجزیره موافقت کردند و ۱۰ تن رأی مخالف دادند.

این قانون هر چند نام الجزیره را گرفته اما به وزیر ارتباطات اسرائیل اجازه می‌دهد که با کسب موافقت نخست‌وزیر، پخش هر کانال خارجی را در صورتی که نخست‌وزیر متقاعد شود محتوای آن مستقیما امنیت اسرائیل را تهدید می‌کند، صادر کند.

در صورت بسته شدن هر شبکه خارجی، پخش آن برای ۴۵ روز متوقف خواهد شد اما امکان تمدید این توقف برای یک دوره ۴۵ روزه دیگر و یا تا پایان جنگ اسرائیل در غزه وجود دارد.

همزمان با تصویب این قانون، نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در پستی در شبکه ایکس ادعا کرد: «الجزیره به امنیت اسرائیل آسیب رساند، فعالانه در کشتار ۷ اکتبر (۱۵ مهر) شرکت کرد، علیه سربازان اسرائیل فتنه‌گری کرد و زمان حذف این بلندگوی حماس از کشورمان فرا رسیده است.شبکه تروریستی الجزیره دیگر از اسرائیل پخش نخواهد شد و قصد دارم بلافاصله طبق قانون جدید برای توقف کامل فعالیت این کانال اقدام کنم.»

اسرائیل بدون اشاره به جنایات خود، شبکه تلویزیونی الجزیره را که متعلق به کشور قطر است، متهم کرده که بینندگان عرب خود را علیه اسرائیل تحریک می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید