پیتر فورد: حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه اهانت به قوانین ‌بین‌المللی است

کدخبر: ۶۳۷۸۷۶
اقتصادنیوز: سفیر اسبق انگلیس در دمشق، حمله هوایی رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه را رویدادی تکان‌دهنده و اهانت به قوانین ‌بین‌المللی توصیف کرد.
پیتر فورد: حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه اهانت به قوانین ‌بین‌المللی است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پیتر فورد که طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ از طرف دولت تونی بلر سکان سفارت انگلیس در دمشق را برعهده داشت روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن گفت: حمله به کنسولگری ایران واقعاً وحشتناک است. این اقدام در میان جنایات اسرائیل در فلسطین باید به عنوان یکی از بدترین موارد تلقی شود.

خبر مرتبط
پیام مهم از ایران مخابره شد؛ انتقام حتمی است

اقتصادنیوز: حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که به گواه ناظران در تضاد با پروتکل‌های بین‌المللی و نقض مصونیت اماکن‌ دیپلماتیک است، با واکنش گسترده مقامات داخلی و خارجی همراه شده است. این واکنش ها از محکومیت این اقدام تا مواردی پیشنهادی مبنی بر اقدام متقابل و انتقام را در بر می گیرد.

وی تصریح کرد: بمباران (کنسولگری ایران) نشان دهنده تحقیر قوانین بین المللی و هنجارهای دیپلماتیک است و نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند.

فورد که اکنون در مقام معاون رهبر حزب کارگران بریتانیا فعالیت می‌کند، خاطر نشان کرد: اسرائیل مصمم است پس از بی‌احترامی به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری در مورد نسل‌کشی در غزه، این را ثابت کند که با پشتوانه ایالات متحده، فراتر از قانون و هنجارهای اخلاقی رفتار می‌کند.

خبر مرتبط
واکنش طحان نظیف به جنایت اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق

اقتصادنیوز : سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به حمله تروریستی و متجاوزانه اسرائیل در حمله به کنسولگری ایران در دمشق تاکید کرد که خون شهیدان این جنایت، رژیم اشغالگر را به نقطه پایان خود نزدیکتر خواهد کرد.

منابع خبری عصر دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ از حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان نزدیک سفارت ایران در دمشق خبر دادند که بر اساس آن، ساختمان کنسولگری ایران در دمشق به طور کامل تخریب شد و خودروهای مقابل آن نیز خسارت دیدند.

در همین رابطه، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از شهادت سرداران محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهان در جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله موشکی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق خبر داد.

سخنگوی کاخ سفید دیروز اعلام کرد که در حال جمع آوری اطلاعات و ارزیابی این رویداد است. اتحادیه اروپا و دولت‌های اروپایی هم تا زمان تنظیم این خبر واکنش نشان نداده‌اند.

خبر مرتبط
پاسخ ایران به اسرائیل مشروع است

اقتصادنیوز: یک فعال سیاسی گفت: محکومیت‌های جهانی حمله به کنسولگری ایران در دمشق، به مشروعیت پاسخ تهران به اسرائیل کمک می‌کند.

همچنین «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی نسبت به اقدام رژیم صهیونیستی در سوریه افزود: منتظر دریافت اطلاعات بیشتر هستیم. ما هنوز گزارش کامل دریافت نکرده ایم، زمانی که اطلاعات کامل شوند، پاسخ خواهیم داد.

در همین حال، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای به شورای امنیت، خواستار محکومیت این اقدام جنایتکارانه و برگزاری نشست اضطراری برای رسیدگی به نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط رژیم اسرائیل شده است.

بر اساس برنامه اعلام شده این نشست قرار است امروز (سه‌شنبه) در نیویورک برگزار شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی