خبر فوری/ انتشار بیانیه شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران

کدخبر: ۶۳۸۰۶۷
اقتصادنیوز: معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت مسکو پیش‌نویس بیانیه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق را منتشر کرد.
خبر فوری/ انتشار بیانیه شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل امروز (چهارشنبه) گفت: روسیه پیش‌نویس بیانیه سازمان ملل در محکومیت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق را در شورای امنیت منتشر کرده است.

پولیانسکی در پیامی خاطر نشان کرد: با توافق با همکاران ایرانی و سوری خود، پیش‌نویس بیانیه شورای امنیت سازمان ملل را در محکومیت این اتفاقات [حمله اسرائیل] برای مطبوعات منتشر کرده‌ایم.

روز دوشنبه رژیم صهیونیستی ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد که در نتیجه این حمله، بخشی از ساختمان کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت. افزون بر این، ۱۳ نفر از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سردار سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند.

شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته جلسه‌ای را برای بررسی این حمله تشکیل داد.

خبر مرتبط
آژیرها در سرزمین‌های اشغالی به صدا درآمد/ انفجار در نزدیکی پایگاه هوایی اسرائیل

اقتصادنیوز: منابع رسانه‌ای صبح امروز (چهارشنبه) از شنیده شدن صدای انفجار در نزدیکی پایگاه هوایی رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای اردن خبر دادند.

زهرا ارشادی، معاون نماینده ایران در سازمان ملل در این جلسه در بخشی از بیانیه‌ خود درباره این حمله گفت: جمهوری اسلامی ایران این جنایات هولناک و حملات ناجوانمردانه تروریستی را به شدت محکوم می‌کند. رژیم اسرائیل مرتکب نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین‌المللی و حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه شده است. جنایت دیروز رژیم اسرائیل فراتر از جنایت است. این جنایت و حمله تروریستی بیانگر توهین آشکار به اصل پذیرفته‌شده جامعه بین‌المللی، یعنی مصونیت نمایندگان و اماکن دیپلماتیک و کنسولی است؛ اصل مشترکی که سنگ بنای روابط بین‌الملل به‌حساب می‌آید، به رسمیت شناخته می‌شود و مورد حمایت قرار می‌گیرد.

خبر مرتبط
پنتاگون مدعی شد: از حمله اسرائیل به دمشق اطلاع نداشتیم

اقتصادنیوز: معاون سخنگوی پنتاگون از حمله رژیم صهیونیستی، به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق اظهار بی‌اطلاعی کرد.

ارشادی همچنین گفت که این جنایت همچنین آشکارا اصل اساسی مصونیت دیپلماتیک و کنسولی را نقض کرده، و همچنین ناقض کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱، کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی ۱۹۶۳ و کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرایم علیه افراد تحت حمایت بین‌المللی از جمله عوامل دیپلماتیک ۱۹۷۳ است.

نماینده آمریکا در شورای امنیت نیز مدعی شد که کشورش در حمله به کنسولگری ایران نقشی نداشته و این را به ایران هم اعلام کرده است‌.

او همچنین بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت واشنگتن از این رژیم، گفت: از ۷ اکتبر به ایران مرتب هشدار دادیم که در کنار نیروهای نیابتی خود نباشد. ایران مرتب از حزب‌الله، انصارالله و گروه‌های عراقی حمایت می‌کند و این گروه‌ها مرتبا به منافع آمریکا حمله می‌کنند.

نماینده آمریکا در ادامه گفت: ما حمله به اماکن دیپلماتیک را موجب نگرانی می‌دانیم و در مورد اقدامات منطقه‌ای ایران هم نگرانیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید