تاکید دوباره ناتو بر ضرورت کمک نظامی به اوکراین

کدخبر: ۶۳۸۱۳۵
اقتصادنیوز: دبیرکل ناتو امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران بر ضرورت تقویت کمک‌های نظامی کشورهای عضو این ائتلاف نظامی به اوکراین برای جلوگیری از پیامدهای آن در میدان جنگ که در حال حاضر نیز با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است، تاکید کرد.
تاکید دوباره ناتو بر ضرورت کمک نظامی به اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «ینس استولنبرگ» دبیرکل ناتو گفت که تقویت کمک‌های نظامی به اوکراین با توجه به مشکلات موجود در میدان جنگ، ضرورت دارد.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد که استولنبرگ پیش از نشست وزرای امور خارجه ناتو که امروز آغاز می‌شود و تا فردا ادامه خواهد داشت، در جمع خبرنگاران گفت که «اوکراین نیازهای مبرمی دارد و هرگونه تاخیر در ارائه کمک‌ها در همین حین که ما صحبت می‌کنیم نیز با پیامدهایی در میدان همراه است.»

خبر مرتبط
پیام مهم دبیرکل ناتو به مسکو

اقتصادنیوز : «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو دقایقی پیش و در آغاز نشست وزیران خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که مسکو باید بداند که قادر به پیروزی در صحنه نبرد اوکراین نیست، وی خواستار حمایت بلند مدت مالی و نظامی اعضای ناتو از «کی‌یف» شد.

او افزود که متحدان ناتو باید در رویه کمک‌ها به اوکراین تغییر ایجاد کنند.

دبیرکل ناتو گفت این ائتلاف باید کمک‌های قابل اتکا و قابل پیش‌بینی به اوکراین ارائه کند و کشورهای عضو باید «کمتر به کمک‌های داوطلبانه و بیشتر به تعهداتشان نسبت به ناتو متکی باشند.»

خبر مرتبط
دبیر شورای امنیت ملی روسیه: ناتو گوش به فرمان آمریکاست

دبیر شورای امنیت ملی روسیه با انتقاد از سیاستهای سازمان آتلانتیک شمالی، تاکید کرد: ناتو گوش به فرمان واشنگتن است.

استولتنبرگ همچنین گفت: بنابراین، وزرا درباره چگونگی تقبل مسئولیت‌های بیشتر توسط ناتو برای هماهنگی عرضه تجهیزات نظامی و آموزش به اوکراین و تعهد به کمک‌های مالی چندساله برای حفظ حمایت‌ها بحث خواهند کرد.

وزرای امور خارجه ناتو قرار است از ۳ تا ۴ آوریل (۱۵ تا ۱۶ فروردین) در بروکسل برای گفت‌وگو درباره اوکراین و همکاری اعضای این ائتلاف با شرکای آن در منطقه هند-اقیانوسیه، از جمله ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و نیوزیلند نشستی را برگزار کنند. این نشست مصادف با هفتادوپنجمین سالروز ایجاد این ائتلاف غربی است.

خبر مرتبط
وزیر دفاع استونی: همه کشورهای ناتو در اوکراین نظامی دارند

اقتصادنیوز: وزیر دفاع استونی از حضور نظامیانی از همه کشورهای عضو ناتو دراوکراین خبر داد.

دبیرکل ناتو همچنین گفت این ائتلاف باید با یک چارچوب مناسب و مورد حمایت برای خود و اوکراین ارائه و «پیامی به روسیه ارسال کند» مبنی بر اینکه «نمی‌تواند در جنگ پیروز شود».

استولتنبرگ با تکرار ادعای ارسال «میزان قابل‌توجهی» سلاح‌ از ایران و کره شمالی به روسیه، گفت این دلیلی است برای اینکه ناتو نیز اوکراین را به روش‌های مناسبی برای پاسخ تجهیز کند.

در همین راستا، دولت انگلیس امروز (چهارشنبه) اعلام کرد «دیوید کامرون» وزیر امور خارجه این کشور برنامه دارد در نشست وزرای ناتو از متحدان این ائتلاف بخواهد که برنامه مشترکی را برای تهیه مهمات و موشک برای کی‌یف اتخاذ کنند.

طبق بیانیه دولت انگلیس، وزیر امور خارجه این کشور قرار است در سخنرانی خود اعضای ناتو را به بالا بردن بودجه نظامی، افزایش کمک به اوکراین و تسریع بخشیدن به تولیدات نظامی ترغیب کند.

کشورهای غربی از آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ به کمک‌های نظامی خود به اوکراین ادامه داده‌اند. روسیه با هشدار درباره عرضه تسلیحات به کی‌یف، گفته است که هرگونه محموله تسلیحاتی برای اوکراین را هدف مشروعی برای حملات خود می‌داند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • بررسی مهمترین مقصد موشک‌های سپاه

      اقتصادنیوز: بامداد یکشنبه، ایران دقیقا کجا را هدف قرار داد؟ حوالی ساعت ۲ بامداد، موشک‌های بالستیک هاپرسونیک ایران به…

    کارگزاری مفید