تعهد آمریکا در مورد رفح به مصر / واشنگتن به قول خود عمل می‌کند؟

کدخبر: ۶۳۸۱۵۶
اقتصادنیوز: روزنامه الاخبار نوشت ایالات متحده به مصر تعهد داده است تا پیش از اواسط ماه مه هیچ حمله‌ای در رفح انجام ندهد.
تعهد آمریکا در مورد رفح به مصر / واشنگتن به قول خود عمل می‌کند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، براساس گزارش الاخبار، منابع آگاه مصری می‌گویند آمریکا به مصر اطمینان داده که رژیم صهیونیستی حتی در صورت شکست مذاکرات دست کم تا قبل از اواسط ماه مه و تکمیل تدابیر مربوط به وضعیت غیرنظامیان هیچ حمله‌ای به رفح نخواهد کرد؛ تدابیری که عدم ایجاد تنش در نوار مرزی بین غزه و مصر را تضمین کند.

خبر مرتبط
هشدار آمریکا به اسرائیل درباره حمله به رفح/ شکاف بین واشنگتن و تل‌آویو عمیق شد

اقتصادنیوز: سه منبع آگاه به آکسیوس گفتند که شکاف عمیقی بین واشنگتن و تل‌آویو بر سر عملیات برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی علیه رفح وجود دارد.

براساس تماس‌هایی که بین مسؤولان مصری و همتایان آمریکایی‌شان برقرار شده، طرح‌هایی که رژیم صهیونیستی درباره عملیات نظامی در رفح ارائه کرده هنوز شامل تمام شروط آمریکا نیست.

این وعده در حالی است که هیئت مذاکره کننده رژیم صهیونیستی بعد از پایان دور دیگر مذاکرات با حضور میانجی‌ها روز سه شنبه از قاهره به اراضی اشغالی بازگشت. در این مذاکرات هیئت حماس حضور نداشت.

خبر مرتبط
جزئیات جلسه دو ساعته آمریکا و اسرائیل درباره رفح

اقتصادنیوز: کاخ سفید اعلام کرد گفتگوها و مذاکرات در جلسه با اسرائیل «سازنده» بود و آنها توافق کرده اند که هدفشان در رفح، شکست حماس باشد.

براساس گزارش‌های عبری، میانجی‌ها پیشنهاد جدیدی را درباره معامله تبادل اسرا ارائه کردند که شامل نرمش و انعطاف در موضوع بازگشت آوارگان به شمال غزه است.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد احتمالا حماس پاسخ مثبتی به پیشنهاد جدید خواهد داد. اگر حماس پاسخ مثبت بدهد فشارها افزایش خواهد یافت و این مساله رژیم صهیونیستی را وارد شرایطی می‌کند که در آن هیچ گزینه‌ای جز موافقت با این معامله نخواهد داشت. اگر حماس پاسخ مثبت بدهد هیئت اسرائیلی طی روزهای آینده به قاهره خواهند رفت.

خبر مرتبط
زمان و مکان مذاکره اسرائیل و آمریکا درباره حمله به رفح اعلام شد

اقتصادنیوز:رسانه های اعلام کردند که آمریکا و اسرائیل در مورد عملیات نظامی احتمالی به رفح در جنوب نوار غزه اول آوریل ( ۱۳ فروردین) در واشنگتن مذاکره می کنند.

براساس گزارش شبکه «کان» رژیم صهیونیستی یک مسؤول ارشد صهیونیست که در مذاکرات شرکت کرده است، گفت: اگر حماس پیشنهاد جدید ما را رد کند، توافق با حماس دشوار و حتی محال است.

از سوی دیگر قاهره امیدوار است طرف‌ها بتوانند قبل از هفته آینده به یک توافق آتش‌بس ۶ هفته‌ای دست یابند. منابع آگاه مصری گزارش دادند تغییراتی در موضع رژیم صهیونیستی درباره بازگشت ساکنان شمال غزه و تعداد و اسامی اسرای فلسطینی که از زندان‌های این رژیم در ازای سربازان زن اسیر صهیونیست در غزه آزاد می‌شوند، ایجاد شده است.

این منابع به خواسته‌های رژیم صهیونیستی درباره ایجاد مکانیزم پایدار برای ارتباط با اسرای صهیونیست در غزه و اطمینان یافتن از سلامتی آن‌ها و اعلام تعداد دقیق اسرایی که توسط گروه‌های فلسطینی بازداشت شده‌اند، اشاره کردند.

مسؤولان مصری متعهد شده‌اند رهبری حماس را به قبول کردن بخش بزرگی از پیشنهاد جدید قانع کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۲۹ فروردین

      اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

    کارگزاری مفید