پایگاه‌های نظامی مخفی آمریکا لو رفت

کدخبر: ۶۳۸۳۶۸
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌گوید ایالات متحده پایگاه‌های نظامی سری در منطقه مورد مناقشه اسکیبو مستقر کرده است.
 پایگاه‌های نظامی مخفی آمریکا لو رفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در مراسم بزرگداشت قانون اخیر در دفاع از گویانا اسکیبو، منطقه غنی از نفت و مواد معدنی به مساحت ۶۲۰۰۰ مایل مربع در اطراف رودخانه اسکیبو در مرکز اختلافات ارضی بین ونزوئلا و گویان، مستعمره سابق بریتانیا گفت: «ما اطلاعاتی داریم که ثابت می‌کند، در قلمرو گویان اسکیبو، که به طور موقت توسط گویان اداره می‌شود، پایگاه‌های نظامی مخفی فرماندهی ایالات متحده، یک بدنه از سیا، مستقر شده است.»

براساس گزارش خبرگزاری آرتی، وی افزود: این پایگاه‌ها «تجاوز» به مردم جنوب و شرق ونزوئلا است و «برای آماده شدن برای تشدید تنش علیه ونزوئلا» ساخته شده است.

فرماندهی جنوبی ایالات متحده، بخشی از وزارت دفاع، یک دفتر همکاری امنیتی در گویان دارد و به عنوان مشاور نظامی برای نیروی دفاعی گویان خدمت می کند و پشتیبانی و آموزش نظامی ارائه می‌دهد.

خبر مرتبط
آمریکا در تله تل‌آویو/ چرا جنگ غزه برای واشنگتن پر هزینه شد؟

اقتصادنیوز: تداوم حملات اسرائیل به غزه و انفعال بایدن، واکنش های انتقادی بسیاری را به دنبال داشته تا جایی که برخی از ناظران با استناد به تاریخچه روابط اسرائیل و آمریکا تاکید دارند که سکوت در برابر جاه طلبی های تل آویو به سان امروز بی سابقه بوده است.

پس از یک همه پرسی ملی در ابتدای دسامبر، کاراکاس ادعای مالکیت گویانا اسکیبو را مطرح کرد - منطقه‌ای عمدتا جنگلی که ونزوئلا ادعا می کند بیش از یک قرن است که مالک آن بوده است. گویان اعتراض کرده و خاطرنشان کرده است که این منطقه دو سوم قلمرو شناخته شده بین المللی آن را تشکیل می دهد و از جامعه بین المللی درخواست کمک کرده است.

خبر مرتبط
فوری/ تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران+جزئیات

اقتصادنیوز: وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم یک شرکت لجستیکی اماراتی مرتبط با ایران خبر داد.

مناقشه بر سر منطقه اسکیبو در سال ۲۰۱۵ پس از کشف ذخایر نفتی غول انرژی آمریکایی اکسون موبیل در این منطقه تشدید شد. پس از همه پرسی دسامبر، نیروهای آمریکایی تمرینات نظامی مشترک ایالات متحده و گویان را برگزار کردند. نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا کشتی گشتی HMS Trent را در ژانویه به گویان اعزام کرد تا حمایت خود را از این کشور نشان دهد.

به گفته مادورو، منطقه مورد مناقشه تحت کنترل فرماندهی جنوب، سیا و اکسون موبیل است که به دنبال تصرف منابع ونزوئلا هستند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی