وزیر خارجه روسیه وارد پکن شد/ سفر مهم لاوروف به چین

کدخبر: ۶۳۹۱۱۹
اقتصادنیوز: وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر امور خارجه این کشور روز دوشنبه برای یک سفر رسمی دو روزه وارد پکن شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه برای یک سفر رسمی دو روزه وارد پکن شد. پیش از این اعلام شده بود طی این سفر او به دنبال تقویت روابط با چین، شریک اصلی دیپلماتیک و اقتصادی کشورش است.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه روسیه با انتشار پستی در پلتفرم X اعلام کرد که هواپیمای لاوروف روز دوشنبه در پکن به زمین نشست. این وزارتخانه روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که سفر لاوروف تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت و طی آن وی با وانگ یی، همتای چینی خود دیدار خواهد کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود توضیح داد که دو وزیر در مورد طیف وسیعی از موضوعات همکاری دوجانبه و همچنین همکاری در عرصه بین المللی گفتگو خواهند کرد. وزارت خارجه روسیه افزود: قرار است تبادل نظر عمیقی در مورد تعدادی از موضوعات داغ از جمله بحران اوکراین و وضعیت منطقه آسیا و اقیانوسیه برگزار شود.

خبر مرتبط
سیل در روسیه/ همدردی رهبر کره شمالی با پوتین

به دنبال وقوع سیل در روسیه، رهبر کره شمالی با پوتین ابراز همدردی کرد.

از زمان شروع حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، روابط بین مسکو و پکن به طور قابل توجهی تقویت شده است. در همین راستا در مارس ۲۰۲۳، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین از مسکو بازدید کرد و در آنجا با ولادیمیر پوتین، همتای خود بر دوستی بی حد و حصر  بین دو کشورشان که هژمونی غرب در صحنه بین المللی را به چالش می‎کشد، تاکید کرد.

خبر مرتبط
حمله انتحاری اوکراین به زیرساخت‌های هسته‌ای روسیه

اقتصادنیوز: مقام‌های نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا با انتشار یک بیانیه از حمله اوکراین به این نیروگاه هسته‌ای خبر دادند.

چند ماه بعد، در اکتبر همان سال، رئیس جمهور روسیه با همتای چینی خود در حاشیه مجمع راه ابریشم جدید در پکن دیدار کرد. در آن روز، جین پینگ از اعتماد سیاسی متقابل فزاینده  بین چین و روسیه صحبت کرد. پوتین پس از انتخاب مجدد خود در مارس ۲۰۲۴، روابط بین مسکو و پکن را به عنوان یک عامل ثبات توصیف کرد و از روابط شخصی بسیار خوب  خود با شی گفت.

پکن خود را به عنوان یک طرف بی طرف در جنگ بین اوکراین و روسیه معرفی می‌کند، اما دو سال پیش به شریک اصلی اقتصادی مسکو تبدیل شد. چین خواستار حل و فصل سیاسی برای پایان دادن به جنگ است، در حالی که غربی‌ها مرتباً از این کشور می‌خواهند تا با استفاده از نفوذ خود بر مسکو، تلاش بیشتری برای توقف جنگ انجام دهد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی