مرد شماره 3 حزب کومونیست چین در کره شمالی چه می‌کند؟

کدخبر: ۶۴۰۱۵۴
اقتصادنیوز: بر اساس گزارش خبرگزاری وابسته به حکومت کره شمالی مقام شماره سه در حزب کمونیست چین به این کشور سفر کرده و با برگزاری مذاکرات با هدف تقویت همکاری دو کشور، بالاترین نشست پنج سال اخیر بین پکن و پیونگ یانگ را برگزار کرده است.
مرد شماره 3 حزب کومونیست چین در کره شمالی چه می‌کند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی.سی.ان.ای) گزارش کرد «ژائو لیجی»، رئیس کنگره ملی خلق چین، کسی که به عنوان مقام شماره سه در حزب حاکم کمونیست چین محسوب می‌شود روز پنجشنبه به خاک کره شمالی وارد شد. دولت چین پیش از آن اعلام کرده بود که او قصد دارد تا روز شنبه در کره شمالی بماند.

خبرگزاری کی.سی.ان.ای نوشت ژائو با «چوئه ریونگ هائه»، همتای خود در کره شمالی اواخر روز پنجشنبه دیدار کرده و با او بر سر تقویت تعاملات و همکاری در تمامی حوزه‌ها از جمله سیاست، اقتصاد و فرهنگ مذاکره کرد.

به نوشته این خبرگزاری این دو مقام همچنین درباره مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مورد توجه دو طرف که توضیح بیشتری درباره آنها داده نشد به تبادل نظر پرداختند.

خبر مرتبط
آمریکا به پکن اتهام زد؛ چین انکار کرد

اقتصادنیوز: مقامات ارشد آمریکایی مدعی حمایت چین از روسیه از طریق کمک به مسکو در «بزرگ‌ترین تقویت نظامی» از دوران شوروی، با ارائه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌آلات شدند.

ژائو یکی از هفت عضو کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین است؛ کمیته‌ ارشدی که این حزب را رهبری می‌کند و ریاست آن بر عهده «شی جین‌پینگ»، رئیس جمهور چین است. با سفر ژائو به کره شمالی اولین دیدار دو جانبه دو کشور با شرکت یک عضو کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین از زمان شروع همه‌گیری کروناویروس رقم خورد. در سال ۲۰۱۹ شی جین‌پینگ دو نشست را با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی برگزار کرده بود.

خبر مرتبط
راهیابی علیپور به فینال جام جهانی سنگنوردی چین

اقتصادنیوز: رضا علیپور در ماده سرعت مسابقات جام جهانی سنگنوردی چین با کسب عنوان نهمی به فینال این رقابت‌ها راه یافت.

ناظران امور کره شمالی اعلام کرده‌اند مقام‌های رده بالای پکن و پیونگ یانگ قرار است امسال چندین نشست را به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان آنها برگزار کنند.

کره شمالی به دنبال تقابل با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود در تلاش برای تقویت همکاری‌ها با چین و روسیه بوده است.

کیم جونگ اون در ماه سپتامبر گذشته نیز سفری به روسیه داشته و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی