بلاروس اوکراین را تهدید کرد/ پاسخ کم‌نظیری خواهیم داد

کدخبر: ۶۴۰۱۷۵
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور بلاروس با اشاره به تمایل ناتو برای کشاندن این کشور به درگیری نظامی در اوکراین، تاکید کرد که پاسخ مینسک به هر تلاشی از سوی کی‌یف برای حمله به بلاروس بسیار سخت خواهد بود و گفت: زمان آن رسیده که اوکراین و غرب پای میز مذاکره با روسیه بنشینند.
بلاروس اوکراین را تهدید کرد/ پاسخ کم‌نظیری خواهیم داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس هشدار داد که اوکراین در صورت حمله به زیرساختارهای این کشور، پاسخ بسیار سختی دریافت خواهد کرد.

لوکاشنکو که در مسکو بسر می‌برد، شب گذشته، جمعه، در مصاحبه با رسانه‌های روسی با اشاره به اینکه اطلاعاتی در مورد تلاش مخالفان دولت مستقر در خارج از کشور برای تحریک حمله به بلاروس به او رسیده، گفت: برای واکنش سریع به هر اقدام تهاجمی، وزارت دفاع بلاروس امنیت و دفاع از تاسیسات مهم در خطوط مرزی با اوکراین را تقویت کرده است. 

وی افزود: «طبق اطلاعات رسیده به من، برخی افراد فراری از بلاروس و روسیه، تمام مدت به لهستان، اوکراین و دیگران توصیه می‌کنند که بیایید به پالایشگاه نفت موزیرسکی حمله کنید. ولی در این صورت مراکزی که به متجاوز  و برای رفع نیازهای نظامی آنها هم سوخت می‌رسانند، هدف مشروعی برای ما خواهند شد.»

خبر مرتبط
لوکاشنکو: براندازی دولت بلاروس حتی به رادیکال‌ترین شکل ممکن نیز دشوار است

اقتصادنیوز: رییس جمهور بلاروس با حاضر شدن در جمع خبرنگاران پس از انداختن رای خود در انتخابات پارلمانی بلاروس گفت که براندازی دولت بلاروس حتی به رادیکال‌ترین شکل ممکن نیز دشوار خواهد بود.

به گفته لوکاشنکو، در پاسخ به چنین تهدیدهایی "با ارتش تماس گرفته و دستور خواهد داد با تمام توان به گونه‌ای به چنین اقدامی پاسخ داده شود که کم نظیر باشد.

ناتو در تلاش است بلاروس را به درگیری در اوکراین بکشاند

خبر مرتبط
بلاروس به باشگاه قدرت های هسته‌ای پیوست

اقتصادنیوز : رئیس‌جمهور روسیه گفت بلاروس به باشگاه «قدرت‌های هسته‌ای» پیوسته است. اشاره او به بهره‌برداری موفقیت‌آمیز مینسک از اولین نیروگاه هسته‌ای خود است که توسط «روس‌اتم»، شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه ساخته شد.

الکساندر لوکاشنکو در گفتگو با خبرنگاران روس، یادآور شد که ائتلاف آتلانتیک شمالی در تلاش است تا با اقدامات تحریک آمیز پای بلاروس را نیز به درگیری نظامی در اوکراین بکشاند.  به عقیده او، کشاندن بلاروس به جنگ در شرایط کنونی به نفع ناتو است و به همین دلیل آنها دست به هر کاری می‌زنند تا مینسک را به دخالت در این جنگ وادار کنند. 

رئیس جمهور بلاروس به طول مرز طولانی این کشور با بلاروس و اوکراین که یک هزار و پانصد کیلومتر است، اشاره کرده و افزود: اگر ما بخشی از مناقشه شویم، دفاع از خط مقدم جبهه افزایش یافته برای کشور متحد روسیه-بلاروس بسیار دشوارتر خواهد شد و این وضعیتی است که غرب در تلاش است به آن دست یابد.

لوکاشنکو در عین حال تاکید کرد که حمله به اوکراین از بلاروس آسان است، اما باید عواقب احتمالی چنین اقدامی برای این کشور را درک کرد. وی افزود: بلاروس خواهان جنگ نیست، ولی برای هر روند اوضاعی آمادگی دارد. وی یادآور شد که انواع مختلف تسلیحات و تجهیزات در اختیار نیروهای مسلح کشور قرار گرفته است، ولی مینسک کسی را تهدید نکرده و قصد جنگ ندارد.

رد اتهام گفتگو بین مینسک و مسکو در مورد ادعای تصرف اروپا 

رئیس جمهور بلاروس در این مصاحبه اعلام کرد که مینسک و مسکو هرگز درباره موضوع تصرف ادعایی کشورهای اروپایی با یکدیگر گفتگویی نکرده‌اند. 

او با اشاره به اینکه فرانسه از اوکراین دفاع نخواهد کرد، بلکه تنها در تلاش برای ارعاب کشورهای اروپایی است: «آنها سعی دارند دیگران را از من و پوتین بترسانند. و این داستان که بلاروس قصد دارد وارد "درگیری" شود، یا اینکه من و پوتین می خواهیم همین فردا اروپا را - البته ابتدا لهستان و کشورهای بالتیک و بعد هم بیشتر را تصرف کنیم، همه اینها مزخرف و یک دروغ محض است. ما هرگز درباره این موضوع صحبت نکردیم.»

الکساندر لوکاشنکو ادامه داد: « البته ما با ولادیمیر پوتین درباره مسائل امنیتی گفتگو  می‌کنیم و این مسئله برای ما اهمیت زیادی دارد. البته اینطور نیست که ما تمام وقت خود را به اوکراین اختصاص دادیم. برای ما، روندی که در آنجا اتفاق می‌افتد کاملاً واضح است.»

زمان آن فرا رسیده که اوکراین و غرب پای میز مذاکره با روسیه بنشینند

رئیس جمهور بلاروس در  گفتگو با خبرنگاران روس  تاکید کرد که اکنون زمان آن فرا رسیده است که اوکراینی‌ها و کشورهای غربی پای میز مذاکره با روسیه بنشینند و بر سر یک توافقنامه صلح به توافق برسند. الکساندر لوکاشنکو  گفت: به نظر من امروز زمان آن است که اوکراین و غرب بر سر میز مذاکره بنشینند و در نهایت به توافق برسند. 

وی همچنین یادآور شد که دوره قانونی ریاست جمهوری ولادیمیر زلنسکی،در تاریخ 22 ماه مه به پایان می‌رسد و ممکن است شرایطی ایجاد شود که دیگر "هیچ کس حاضر نباشد برای امضای پیمان صلح با او مذاکره کند."

به گفته لوکاشنکو، در آغاز درگیری نظامی، زلنسکی توسط تقریبا 98 درصد اوکراینی‌ها حمایت می شد، اما اکنون داده‌های رسیده از اوکراین بسیار تغییر کرده  و بالاترین رتبه او فقط  35 درصد ثبت شده است.  

رئیس جمهور بلاروس با اشاره به اینکه مقامات مینسک با دقت روند اوضاع در اوکراین را زیر نظر دارند، افزود که نه او و نه ولادیمیر پوتین هیچ تمایلی ندارند که مردم اوکراین که برداران آنها هستند آسیبی ببینند و این حامیان مقامات کی‌یف در غرب هستند که ارزشی برای جان مردم اوکراین، بلاروس و روسیه قائل نیستند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی