نخست وزیر عراق هدف از سفر به آمریکا را برملا کرد

کدخبر: ۶۴۰۲۳۵
اقتصادنیوز : ​نخست وزیر عراق تأکید کرد هدف وی از سفر به واشنگتن انتقال به مرحله جدیدی از روابط با آمریکا است.
نخست وزیر عراق هدف از سفر به آمریکا را برملا کرد

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق قبل از اینکه بغداد را به مقصد واشنگتن ترک کند، گفت: سفر من به واشنگتن در شرایطی حساس از نظر روابط با آمریکا و شرایط منطقه و جنایت‌های اسرائیل علیه بی‌گناهان فلسطینی و نگرانی‌ها درباره گسترش دامنه درگیری صورت می‌گیرد. هدف از سفر به واشنگتن انتقال به مرحله جدیدی از روابط بین ۲ کشور و فعال سازی توافق چارچوب استراتژیک است. این توافق با برنامه دولتی و اصلاحات اقتصادی سازگار است.

خبر مرتبط
السودانی از توافق مهم میان عراق و آمریکا خبر داد

اقتصادنیوز : نخست‌وزیر عراق در مقاله‌ای که برای «فارن افرز» نوشت، اعلام کرد کمیته عالی نظامی مشترک آمریکا و عراق با پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی بر اساس جدول زمانی موافقت کرده است.

به نقل از المیادین، وی افزود: محور دیدار ما با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اوضاع منطقه و نقش ما در آتش‌بس غزه خواهد بود. فعالیت کمیته عالی نظامی برای ایجاد جدول زمانی برای پایان مأموریت ائتلاف بین المللی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

السودانی گفت: این سفر شاهد برگزاری نشست نخست کمیته هماهنگی مشترک برای اجرای توافق‌نامه استراتژیک است. نشست کمیته هماهنگی درباره پرونده‌های تجارت، انرژی، سرمایه‌گذاری، آموزش، حمل و نقل، فرهنگ، مبارزه با فساد و استرداد اموال است. در این سفر با وزرای آمریکایی و روسای شرکت‌های نفتی و صنعتی بزرگ دیدار خواهیم کرد. تلاش ما برای ایجاد شراکت استراتژیک پایدار براساس احترام متقابل و حفظ حاکمیت عراق است.

پیش از این یک مسؤول ارشد در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: شراکت امنیتی و دفاعی بین آمریکا و عراق بخش مهمی از مذاکرات محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق طی سفرش به واشنگتن خواهد بود، اما محور این سفر نیست. سفر السودانی بر روابط اقتصادی متمرکز خواهد بود. این در زمانی است که واشنگتن و بغداد مذاکراتی درباره پایان عملیات ائتلاف نظامی آمریکا در عراق دارند.

این مسؤول گفت: روابط دفاعی و امنیتی بخشی از مذاکرات السودانی در دیدارش با جو بایدن و لوید آستین، وزیر دفاع و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه خواهد بود. این سفر درباره موضوع اقتصادی و مسائلی از جمله آموزش و حمایت آمریکا از توسعه و روابط ما با عراق خواهد بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی