وزیرصهیونیستی مدعی شد؛ اسرائیل از شدت حملات در غزه می کاهد

کدخبر: ۶۴۰۹۹۱
اقتصادنیوز: رسانه‌های رژیم صهیونیستی مدعی شدند که حماس در مقابل آزادسازی ۲۰ اسیر صهیونیست، آتش‌بسی شش هفته‌ای را خواستار است.
وزیرصهیونیستی مدعی شد؛ اسرائیل از شدت حملات در غزه می کاهد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «میکی زوهار» وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی که چهره‌ای نزدیک به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم است، گفت، «اسرائیل اخیرا به دلیل تمایل کابینه به تحقق توافقی که به امضای قرارداد تبادل اسرا با حماس منجر شود، تصمیم گرفته که از شدت حملات در غزه بکاهد.»

به نوشته روزنامه عبری زبان «اسرائیل هیوم»، زوهار پس از جنجالی که در جلسه عمومی پارلمان رژیم صهیونیستی با موضوع عقب‌نشینی نظامیان از خان‌یونس برگزار شد، گفت: «می‌دانید چرا تعداد نظامیان کاهش یافت؟ چون ما می‌خواهیم به توافقی برسیم، نظر شما در این مورد چیست؟ اینگونه بود که کابینه با توجه به اینکه تعدادی ربوده شده بودند، تصمیم گرفت حملات را کاهش دهد، دلیل آن هم این است که ما می‌خواهیم به توافقی برسیم. اگر به توافق نرسیم، به راه‌حل نظامی بازخواهیم گشت.»

وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی در جلسه کنست با انتقاد از اعضای اپوزیسیون رژیم صهیونیستی به دلیل حضور نیافتن در جلسه بررسی وضعیت خانواده‌های اسرای صهیونیست و شرایط موجود در شمال اراضی اشغالی، گفت: ائتلافی در جلسه عمومی وجود ندارد، تنها مخالفت وجود دارد.

خبر مرتبط
افشاگری رسانه های عبری از آماده سازی ارتش اسرائیل برای حمله به رفح

اقتصادنیوز: رسانه‌های رسمی عبری زبان شامگاه دوشنبه فاش کردند که اشغالگران قصد دارند به منظور آماده سازی ارتش خود برای حمله زمینی به شهر رفح ظرف ۲ هفته ۱۰ هزار چادر در نزدیکی این شهر واقع در جنوب نوار غزه برپا کنند. این در حالی است که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی یک جلسه مشورتی امنیتی درباره آمادگی برای انجام عملیات نظامی در شهر رفح برگزار کرد.

مرکز رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی و شبکه ۱۲ تلویزیون این رژیم به نقل از برخی مسوولان کابینه نتانیاهو اعلام کردند این کابینه با پاسخ حماس به پیشنهادی که اخیرا میانجی‌ها به آن ارائه کردند، مخالفت کرده و مدعی شده که حماس در پاسخ خود خواستار برقراری آتش‌بس شش هفته‌ای در مقابل آزادسازی ۲۰ اسیر صهیونیست شده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی مدعی شد که جنبش حماس اعلام کرده حاضر است ۲۰ اسیر صهیونیست را مطابق شروط تبادل در مرحله اول شامل اسرای زنده مانده از زنان، سالمندان و بیماران آزاد کند.

خبر مرتبط
تل آویو شکست خورد/ اسرائیل نمی تواند هیبت فروریخته خود را احیا کند

اقتصادنیوز: یک عضو حماس به اشاره به اقدام تنبیهی ایران ضد رژیم صهیونیستی تاکید کرد که تل‌آویو شکست خورده و نمی‌تواند هیبت فروریخته خود را احیا کند.

بر اساس گزارش این شبکه عبری، کاهش تعداد اسرای صهیونیستی از ۴۲ به ۲۰ تن که حماس ملزم به آزاد کردن آنها در مرحله اول خواهد شد، به این دلیل است که مابقی اسرا یا زنده نیستند یا حماس با توجه به شرایط دشوار لجستیکی ناشی از حملات مستمر اسرائیل به نوار غزه از ۱۹۲ روز قبل، به آنها دسترسی ندارد.

طبق گزارش رسانه‌های عبری‌زبان، حماس بر موضعگیری خود درباره تعداد اسرایی که خواستار آزادی آنهاست از جمله تعداد اسرای فلسطینی محکوم به حبس ابد که می‌خواهد قرارداد تبادل شامل آنها هم باشد، تاکید دارد و خواستار آن است که در چارچوب مرحله اول تضمین‌های بین‌المللی برای توقف جنگ علیه غزه بگیرد.

این رسانه‌های عبری‌زبان درباره بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق مسکونی‌شان و استقرار نظامیان در منطقه محاصره شده نوار غزه، اعلام کردند حماس خواستار بازگشت آوارگان به مناطقشان در سراسر نوار غزه است که از آنجا کوچانده شدند و همچنین می‌خواهد در چارچوب مرحله اول تبادل اسرا، اشغالگران از نوار غزه عقب‌نشینی کنند.

در مقابل برخی منابع نزدیک به حماس بر خلاف آنچه رسانه‌های عبری گزارش دادند، اعلام کردند حماس در پاسخی که شنبه به پیشنهاد آمریکا داد و میانجی‌ها آن را روز دوشنبه ارائه کردند، بر پایبندی خود به چارچوب پیشنهاد شده برای برقراری آتش‌بس در سه مرحله که هر مرحله ۴۲ روزه است، تاکید کرد.

به گفته منابع یاد شده، حماس عقب‌نشینی نظامیان صهیونیست تا خط تقسیم در تمامی مناطق طی مرحله اول را شرط خود اعلام کرده و بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال نوار غزه و تضمین آزادی رفت‌وآمد آنها در تمامی مناطق را خواستار شد.

این منابع افزودند، حماس اعلام آتش‌بس دائمی در مرحله دوم پیش از آغاز تبادل اسرا را شرط خود اعلام کرده و خواستار عقب‌نشینی نظامیان صهیونیست تا بیرون نوار غزه در این مرحله شد.

طبق اظهارات منابع ذکر شده، حماس درباره تبادل اسرا نیز پیشنهاد داد در مقابل هر اسیر غیرنظامی از صهیونیست‌ها ۳۰ اسیر فلسطینی آزاد شود، همچنین این جنبش آزادی ۵۰ اسیر فلسطینی مقابل هر سرباز زن اسرائیلی را خواستار شد که از این تعداد ۳۰ تن دارای حکم حبس ابد بوده و در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند. همینطور حماس لغو تحریم‌های اعمال شده از هفتم اکتبر به بعد بر تمامی اسرای فلسطینی را خواستار شد. علاوه بر اینها حماس خواستار آن شده که مرحله سوم شامل پایبندی به لغو محاصره و آغاز روند بازسازی نوار غزه باشد.

در همین رابطه «عزت الرشق» عضو دفتر سیاسی حماس در سخنانی گفت: برقراری آتش‌بس دائمی تنها ضامن حفاظت از مردم ما و توقف حمام‌های خون و کشتارهاست.

عزت الرشق با تاکید بر اینکه هیچگونه انصرافی از عقب‌نشینی کامل و بازگشت آزادانه آوارگان وجود ندارد، گفت: تلاش‌های نتانیاهو و کابینه‌اش برای آزاد کردن اسرا به شدت شکست خورده و هیچ جایگزینی برای قراردادی واقعی با مقاومت وجود ندارد.

این عضو دفتر سیاسی حماسی اظهار کرد: رژیم اشغالگر به دنبال توافق موقتی برای آزاد کردن اسرای خود است تا پس از آن جنگ و نسل‌کشی را ازسربگیرد. پس از گذشت بیش از شش ماه از حملات، رژیم اشغالگر هنوز دستپاچه است و هیچ پیروزی را رقم نزده و نخواهد زد.

او در ادامه نیز تاکید کرد: حمله رژیم اشغالگر به غیرنظامیان و تمامی عناصر زندگی غیرنظامی، نشانه شکست است، نه مقدمه پیروزی. اسرائیل طرد شده و افکار عمومی جهان همسو با مردم و مساله عادلانه ماست.

پیش از این حماس اعلام کرده بود پاسخ خود به پیشنهادی را که روز دوشنبه دریافت کرده، به میانجی‌ها در مصر و قطر داده است. این جنبش با اعلام آمادگی خود برای امضای قراردادی جدی و واقعی برای تبادل اسرا میان دو طرف، بر خواسته‌های خود از جمله برقراری آتش‌بس‌ دائمی، عقب‌نشینی اشغالگران از کل نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطقشان، افزایش کمک‌رسانی‌ها و امدادرسانی‌ها و آغاز بازسازی نوار غزه تاکید کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی