رئیس حزب «توحید عربی» لبنان:

پاسخ ایران به اسرائیل از 7 اکتبر مهم‌تر است

کدخبر: ۶۴۱۲۲۴
اقتصادنیوز: رئیس حزب «توحید عربی» درباره اهمیت پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی و نقش جبهه‌های پشتیبان مقاومت در غزه صحبت کرد.
پاسخ ایران به اسرائیل از 7 اکتبر مهم‌تر است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وئام وهاب، رئیس حزب «توحید عربی» لبنان پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی را مهم‌ترین گام تهران بعد از بستن سفارت رژیم صهیونیستی در ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: به رغم اینکه ایران درخصوص موضوع حمایت از مقاومت اقدامات زیادی انجام داده که هیچ کدام از اعراب جرأت چنین کارهایی را نداشته‌اند اما این پاسخ به نظر من مهمترین گام بود.

وی در مصاحبه با المیادین گفت: برخی دسته‌ها، پاسخ ایران را یک نمایش و بی‌اهمیت جلوه دادند در حالی که پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی یک پاسخ نبود بلکه انقلاب و تغییری در سطح نزاع بود چرا که ایران جرات و جسارت خود را علیه اسرائیل و حامیانش نشان داد. برای همین حمله ایران در مفهوم سیاسی آن و نتایج آتی آن مهم‌تر از هفت اکتبر است.

وهاب تأکید کرد: چند ماه قبل از جنگ غزه با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کردم و به او گفتم من نگران این هستم که موشک‌های ما مثل موشک‌های مصر و صدام باشد. سید حسن نصرالله خندید و گفت آنها امکانات دارند اما ما نیز امکاناتی برای نابودی آنها داریم. ما امکاناتی داریم که می‌توانیم حملات دقیقی را علیه آنها انجام دهیم. من فرض می‌کنم که ما صد هواپیما را به سمت بندر حیفا بفرستیم، حتما حداقل ۳۰ مورد از آن به این بندر اصابت می‌کنند.

خبر مرتبط
دست عربستان و امارات رو شد/ افشاگری وال‌استریت ژورنال درباره حرکت سعودی‌ها در شب حمله موشکی ایران به اسرائیل

اقتصادنیوز: روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات عرب فاش کرد که عربستان و امارات از باز کردن حریم هوایی خود به روی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای دفع حمله بی‌سابقه ایران در شنبه گذشته خودداری کردند.

وهاب درباره واکنش رژیم صهیونیستی بعد از پاسخ ایران گفت: اسرائیل اگر به حمله ایران پاسخ ندهد ما در مقابل واقعیت جدیدی هستیم که بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل درباره آن صحبت کردند و آن این است که این مسئله آغاز پایان رژیم اشغالگر است. در نتیجه اسرائیل با وضعیتی ناگوار مواجه است به ویژه اینکه قادر به حمایت از خودش نیست.

وی تأکید کرد: آمریکا قادر است راه حل‌هایی را برای پایان حمله اسرائیل به غزه یا با انحلال کابینه نتانیاهو یا از طریق راه حل تشکیل دو دولت ایجاد کند. اسرائیل یک پایگاه پیشرفته و حفاظت شده برای آمریکا در منطقه است و بدون آمریکا قادر به حمایت از خودش نیست.

وی افزود: اگر جنگ بین اسرائیل و محور مقاومت رخ بدهد بسیاری از کشورها با درخواست آمریکا برای استفاده از خاکشان مخالفت می‌کنند. قطر، امارات، عربستان و مصر با این مسئله مخالفت خواهند کرد چرا که ایران با حملاتی که از خاک این کشورها انجام شود، مقابله می‌کند. از این نظر آمریکا همچنان به اسرائیل نیاز دارد هرچند که هزینه این نیاز بسیار بیشتر از قبل شده است.

وهاب حمایت یمن از مقاومت در غزه را ستود و گفت: با جرأت‌تر از یمنی‌ها وجود ندارد. آنها جسورترین ملت عربی هستند.

وی درباره نقش یمن بعد از پایان جنگ گفت: یمن قوی‌ترین ارتش را در منطقه خلیج فارس دارد و می‌تواند در تمام منطقه اطراف حکمرانی کند چرا که یک کشور ثروتمند است و بنادر مهمی دارد.

وهاب درباره نقش سوریه در حمایت از مقاومت نیز گفت: سوریه که ۱۲ سال پیش با یک جنگ ویرانگر مواجه شد به بهترین شکل به وظیفه خود درباره موضوع حمایت از مقاومت عمل می‌کند و سید حسن نصرالله این مسئله را به خوبی می‌داند و برای همین برعکس کسانی که سوریه برای سال‌های طولانی از آن‌ها حمایت کرد، در سخنرانی‌های خود به سوریه اشاره می‌کند.

وی تاکید کرد: مقاومت در فلسطین و لبنان نمی‌تواند بدون پشتیبانی سوریه زندگی کند. برای همین حزب‌الله از همان آغاز جنگ سوریه تصمیم گرفت در کنار دولت سوریه برای حمایت از ملت و تمامیت ارضی این کشور بماند و این اقدام به خاطر حمایت از مقاومت و خط امداد آن بود. به ویژه اینکه سید حسن نصرالله بارها تاکید کرد سلاح کورنت سوریه در تحقق پیروزی ۲۰۰۶ نقش مهمی داشت.

وی درباره مقاومت فلسطین گفت: امر مطلوب پیروزی مقاومت است. اگر نتوانند به پیروزی دست یابند جبهه‌های دیگری گشوده خواهد شد. این جنگ بدون سود به پایان نخواهد رسید. راه حل فلسطین از طریق یک چشم انداز یکپارچه فلسطینی است.

وهاب گفت: احزاب لبنانی باید منافع عمومی را بر منافع شخصی از طریق یک توافق فراگیر ترجیح دهند. مسئولیت خلأ ریاست جمهوری بر دوش کسانی است که با سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده مخالفت می‌کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی