نظامیان آمریکا چه زمانی از خاک نیجر خارج می‌شوند؟

کدخبر: ۶۴۱۷۶۹
اقتصادنیوز: در پی تظاهرات‌های خیابانی مردم و اعتراض‌های حاکمان جدید نیجر، رسانه‌های آمریکا اعلام کردند که دولت این کشور پذیرفته که نیروهای نظامی‌اش را از نیجر خارج کند.
نظامیان آمریکا چه زمانی از  خاک نیجر خارج می‌شوند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که دولت آمریکا به شورای نظامی حاکم بر نیجر اطلاع داده که در ماه‌های آینده هزار نظامی آمریکایی را از خاک نیجر خارج می‌کند.

پیش از این رویترز نیز به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که در نشست دوجانبه اخیر بین «کرت کمبل» معاون وزیر خارجه آمریکا و نخست‌وزیر نیجر توافق خروج نیروهای آمریکایی از نیجر به دست آمد.

گفته می‌شود هم‌اکنون کمی بیش از هزار نظامی آمریکا در دو پایگاه در مناطق مرکزی نیجر مستقر هستند. در پی تظاهرات مردمی در نیجر شورای نظامی جدید حاکم بر این کشور توافق‌نامه امنیتی ۱۲ ساله با آمریکا را لغو کرد خواستار خروج نیروهای آمریکا از این کشور شد.

خبر مرتبط
استقرار مربیان نظامی روسیه در نیجر / موضوع چیست؟

اقتصادنیوز : یک هواپیمای مسافربری نظامی روسیه تیمی از مربیان و تجهیزات مختلف نظامی را برای کمک به ارتش نیجر به منظور آموزش نیروهای مقابله با تروریسم به این کشور آفریقایی اعزام کرده است.

اواخر اسفند پارسال سخنگوی شورای نظامی حاکم در نیجر از اقدام این شورا در لغو فوری توافقنامه همکاری نظامی با آمریکا پس از گذشت نزدیک به ۱۲ سال از امضای آن میان دو کشور خبر می‌دهد.

بر پایه این گزارش، شورای حاکم در نیجر یک روز پس از سفر سه روزه مقامات ارشد آمریکایی به نیامی، پایتخت این کشور توافقنامه همکاری نظامی (۲۰۱۲) خود با واشنگتن را «به طور یک جانبه» لغو کرد.

خبر مرتبط
آمریکا خطاب به حاکمان جدید نیجر: با ایران و روسیه ارتباط برقرار نکنید

اقتصادنیوز: پنتاگون اعلام کرد مقامات آمریکایی در سفر اخیرشان به نیجر به حاکمان جدید این کشور هشدار داده‌اند که واشنگتن نگران روابط احتمالی نیجر با ایران و روسیه است.

پایگاه خبری روسیا الیوم گزارش داد که شورای حاکم در نیجر موسوم به «شورای ملی حفاظت از میهن»، توافقنامه همکاری نظامی با واشنگتن را لغو کرده و حضور نیروهای آمریکایی در خاک نیجر را غیر قانونی و مغایر با منافع این کشور برشمرده است.

در همین ارتباط، آمادو عبدالرحمان، سخنگوی شورای موسوم به شورای محافظت از وطن با انتشار بیانیه‌ای که شامگاه شنبه در تلویزیون ملی این کشور قرائت شد، گفت: «دولت نیجر با تمسک به آرمان‌ها و منافع ملی این کشور، با مسئولیت کامل خود تصمیم گرفته است به شکل فوری و یکجانبه توافق نظامی خود را درباره حضور نظامی نیروها و پرسنل اداری وابسته به وزارت دفاع آمریکا در خاک این کشور را لغو کند.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی