برنامه اسرائیل برای نوار غزه لو رفت/ تل‌آویو چه در سر دارد؟

کدخبر: ۶۴۱۷۷۸
اقتصادنیوز: روزنامه صهیونیستی گزارش داد، ارتش رژیم صهیونیستی در حال ساخت و توسعه دو کانون شهرک‌سازی در جاده استراتژیکی است که نوار غزه را به دو نیمه تقسیم می‌کند.
برنامه اسرائیل برای نوار غزه لو رفت/ تل‌آویو چه در سر دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه «هاآرتص» امروز (شنبه) گزارش داد، تصاویر و عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ارتش رژیم صهیونیستی در حال توسعه و ساخت و ساز در مقیاس بزرگ در دو کانون شهرک‌سازی در جاده استراتژیکی است که نوار غزه را به دو قسمت تقسیم می‌کند؛ همان جاده‌ای که «گذرگاه نتزاریم» نام دارد.

این روزنامه عبری گزارش داد، هدف از ساخت این دو کانون شهرک‌سازی در امتداد این جاده این است که ارتش رژیم صهیونیستی امکان کنترل تردد فلسطینی‌ها از جنوب به شمال را داشته باشد و بتواند در مناطق مختلف نوار غزه عملیات انجام دهد.

به گزارش هاآرتص، یکی از این دو کانون در تقاطع جاده نتزاریم و صلاح‌الدین و دیگری در تقاطع جاده ساحلی غزه قرار دارد.

خبر مرتبط
فرانسه برای آتش بس در غزه پیشقدم شد

اقتصادنیوز: وزیر خارجه فرانسه با نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه فلسطین گفت‌وگو کرد.

این روزنامه عبری نوشت، روند ساخت این دو کانون شهرک‌سازی به وضوح در تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در زمان‌های مختلف در طول جنگ توسط شرکت «پلنت‌لبز» (Planet Labs) دیده می‌شود که متخصص در جمع‌آوری اطلاعات از راه دور و عکاسی با استفاده از ماهواره‌هاست.

به نوشته این روزنامه، تصاویر نشان می‌دهد که «نتزاریم» برای ادامه جاده موجود آسفالت شده، زمین‌های آن نیز برای ایجاد دو کانون آماده شده و پس از آن ارتش تجهیزات خود را به آنجا منتقل کرده است.

خبر مرتبط
حمایت تمام قد حزب الله لبنان از غزه/ تا آتش بس کامل، پشت غزه هستیم

اقتصادنیوز: معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ما به هرگونه تخطی اسرائیل از سقف موجود در رویارویی پاسخ خواهیم داد و با هرگونه تشدید تنش که مستلزم آن باشد، مقابله خواهیم کرد.

تصاویر همچنین واحدهای مسکونی مجهز به سیستم‌های تهویه مطبوع، زیرساخت‌های برق و سرویس بهداشتی را نشان می‌دهند. عبارت «به پایگاه نتزاریم خوش آمدید» روی یک مانع بتنی در کانون شهرک‌سازی در جاده ساحلی نوشته شده است و کلیپ‌های ویدئویی گرفته شده از فاصله نه چندان دور از پایگاه جاده صلاح‌الدین، سربازان صهیونیستی را در حال آواز خواندن و رقص نشان می‌دهد.

هاآرتص نوشت، گذرگاه نتزاریم از جمله نقاط مورد مذاکره بین تل‌آویو و جنبش حماس است که مقاومت، خواستار عقب‌نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از آن و رفتن از کانون‌های شهرک‌سازی است که اطراف آن ساخته شده است، اما در مقابل ارتش رژیم صهیونیستی ساخت و کنترل آن را یک دستاورد می‌داند.

رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۷۷ شهرک نتزاریم را در ۵ کیلومتری شهر غزه تأسیس کرد و ۱۵ اوت ۲۰۰۵ ارتش این رژیم تخلیه شهرک‌نشینان را از آنجا آغاز کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی