وال استریت ژورنال فاش کرد

عربستان و اسرائیل یک گام تا عادی‌سازی/ بایدن چه خوابی برای ریاض دید؟

کدخبر: ۶۴۱۹۵۰
اقتصادنیوز: در میانه تنش های حاکم بر خاورمیانه، دولت بایدن تلاش دارد تا از آب گل آلود ماهی گرفته و با ارائه امتیازهایی، ریاض را برای عادی سازی روابطش با تل آویو متقاعد کند.
عربستان و اسرائیل یک گام تا عادی‌سازی/ بایدن چه خوابی برای ریاض دید؟

به گزارش اقتصادنیوز، مقامات آمریکایی و سعودی گفتند که دولت بایدن برای تحقق توافق دیپلماتیک طولانی مدت به تقلا افتاده و همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین تحت فشار قرار داده است؛ این همان پیش شرط ریاض برای عادی سازی است. همزمان کاخ سفید برای انگیزه دادن به ریاض در صدد است تا رابطه دفاعی رسمی تری را تنظیم کرده و بدین بازیگر جهت دسترسی به انرژی هسته ای غیرنظامی کمک کند، این گزاره های تعریف شده در بسته پیشنهادی دولت بایدن است که رایزنی درباره آن در مراحل نهایی قرار دارد.

ریاض چه در سر دارد؟

تلاش ها با میانجیگری ایالات متحده به اسرائیل امتیازی را ارائه می دهد که مدت هاست به دنبال آن بوده است: مراد عادی سازی روابط تل آویو با ریاض، قدرتمندترین همسایه عرب این بازیگراست.به ادعای وال استریت ژورنال، دولت بایدن تلاش دارد تا با استناد به پاسخ ایران به حمله تروریستی اسرائیل، عربستان را متقاعد کند تا به عادی سازی در این شرایط تن دهد.این گزاره در صورتی که اجرایی شود برای بایدن، از منظر دیپلماتیک شانس بزرگی محسوب می شود.با این حال مقامات آمریکایی و اسرائیلی می گویند، متقاعد کردن نتانیاهو جهت پذیرش مذاکرات برای ایجاد یک کشور فلسطینی همچنان یک مانع دشوار است، زیرا اعضای کابینه راست افراطی با تشکیل دولت فلسطین مخالف هستند.رهبران عربستان سعودی برای دهه‌ها گفته‌اند که تشکیل کشور فلسطین اولویت است و دیپلمات‌های ارشد این کشور نیز تاکید کرده اند که ایجاد راهی برای راه‌حل دو کشوری بخشی از بهای عادی‌سازی است.

به ادعای وال استریت ژورنال، مقامات سعودی به طور خصوصی به ایالات متحده اعلام کرده اند که ممکن است تضمین های شفاهی اسرائیل جهت به رسمیت شناختن کشور فلسطینی را بپذیرند بالاخص اگر بخشی از خواسته هایشان محقق شود.به ادعای این نشریه مقامات سعودی مدعی اند که توافق با میانجیگری ایالات متحده ممکن است به اسرائیل در راهبرد خروج احتمالی از غزه جهت پایان دادن به این درگیری کمک کند. ایالات متحده طرحی را برای پس از جنگ ترسیم کرده که از نیروهای کشورهای عربی برای تامین امنیت غزه استفاده می کند.اما تعدادی از مشارکت کنندگان بالقوه عرب می گویند، در صورتی که خواست شان جهت تشکیل کشور فلسطین محقق نشود، در طرح آمریکایی مشارکتی نخواهند داشت.

09dc-israel-saudi-01-jgfp-videoSixteenByNine3000

باج آمریکایی!

رایزنی های ایالات متحده با عربستان سعودی بر سر عادی سازی حول محور حل و فصل چندین موضوع از جمله ترتیبات امنیتی بین واشنگتن و ریاض، کمک ایالات متحده به دستیابی به انرژی هسته ای غیرنظامی و حرکت به سمت ایجاد کشور فلسطینی تعریف شده، گزاره هایی است که مقامات آمریکایی گفته اند که باید درباب آنها اصلاحاتی انجام شود.مقامات آمریکایی می گویند که هدف دیگر در این گفتگوها محدود کردن نفوذ چین در منطقه و منزوی کردن(ادعایی) ایران از طریق نزدیک کردن ریاض به نزدیکترین متحد واشنگتن در منطقه است.ار منظر سعودی ها، اخذ تعهدات دفاعی ملموس تر از سوی ایالات متحده در اولویت قرار دارد. به ادعای یک مقام آمریکایی، کمک پنتاگون به ریاض برای تقویت مواضع دفاعی اش در برابر موشک‌ها و پهپادهای ایران، زمینه‌ای برای توافق بالقوه است، اما جزئیات مذاکرات درباره کمک‌های دفاعی و هسته‌ای علنی نشده است. بلینکن در جریان سفر 20 مارس به جده با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دراین باره رایزنی داشت و پس از آن مدعی شد، توافق نزدیک است.

GettyImages-1235880902

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت«پیشرفت خوبی حاصل شده است. نمی‌توانم چارچوب زمانی برای آن تعیین کنم، اما فکر می‌کنم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که توافق حاصل خواهد شد».جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، اوایل ماه جاری سفری به عربستان سعودی برنامه ریزی کرده بود، اما پس از شکستگی دنده اش در یک تصادف جزئی، این سفر لغو شد.تلاش های پیشین کاخ سفید برای دستیابی به توافق دیپلماتیک با حمله اسرائیل به غزه از مسیر اصلی اش خارج شد.به گفته مقامات عربی برقراری آتش‌بس موقت در غزه، دستیابی سعودی‌ها به خواسته شان در این زمینه را آسان تر می کند. اما گفتگوهای جداگانه در مورد توقف جنگ و آزادی گروگان های حماس و زندانیان بازداشت شده توسط اسرائیل با مشکل مواجه شده است.اسرائیل همچنین مصمم است در ماه‌های آینده عملیات نظامی در رفح، شهر غزه در نزدیکی مرز مصر، که بیش از یک میلیون فلسطینی را در خود جای داده،کلید بزند.به گفته جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، مقامات آمریکایی و اسرائیلی قرار است روز پنجشنبه برای گفتگو در مورد رفح دیدار کنند.

09dc-us-saudi-01-tmpc-mediumSquareAt3X

دولت بایدن علناً از اسرائیل خواسته که از عملیات زمینی بزرگ در رفح خودداری کند، واشنگتن هراس دارد که این عملیات به غیرنظامیان آسیب برساند و اسرائیل را در افکار بین‌المللی منزوی تر کند، بالاخص در پایتخت‌های عربی آن هم در شرایطی که رایزنی های حساس بر سر عادی‌سازی و ترتیبات پس از جنگ برای غزه در حال انجام است.نتانیاهو مدعی است که هیچ طرحی برای غزه پس از جنگ بدون کنار زدن حماس وجود ندارد. نتانیاهو با این استدلال (ادعایی) به شدت با تشکیل کشور فلسطینی مخالف بوده است. او ژانویه گفت که اسرائیل باید کنترل امنیتی غزه و کرانه باختری را برای آینده قابل پیش بینی حفظ کند.اما نتانیاهو همچنین چندین بار در دوران نخست وزیری، تحت فشار واشنگتن، از مخالفت خوانی های خود با تشکیل کشور فلسطینی عقب نشینی کرده است. با این حال، موافقت با چنین شرطی احتمالاً مستلزم سازماندهی مجدد ائتلاف فعلی «بی بی»، از جمله احزاب راست افراطی است. بنی گانتز، به عنوان یکی از اعضای کابینه جنگی از سرسخت ترین حامیان توافق عادی سازی است. اکثر نظرسنجی ها نشان می دهد که گانتز محبوب ترین رهبر امروز اسرائیل هست و می تواند به راحتی جانشین «بی بی» شود.گانتز ابتدای این ماه  در بیانیه‌ای مدعی شد که توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با عربستان سعودی و همچنین تلاش‌های بین‌المللی با هم صدایی کشورهای عربی میانه‌رو جهت تأمین امنیت و کمک در غزه «در دسترس است».

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی