وقتی زلنسکی ذوق‌زده شد/ رویای پیروزی در کی‌یف

کدخبر: ۶۴۲۱۹۲
اقتصادنیوز: به دنبال تایید کمک‌های ایالات متحده به کی‌یف در مجلس نمایندگان آمریکا، زلنسکی مدعی شد این کمک‌های آمریکا به اوکراین فرصتی برای پیروزی می‌دهد. این در حالیست که شرایط میدانی، خلاف آن را نشان می‌دهد.
وقتی زلنسکی ذوق‌زده شد/ رویای پیروزی در کی‌یف

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه خود با شبکه خبری «ان.بی.سی» همچنین گفت: «فکر می‌کنم که این حمایت باعث تقویت واقعی نیروهای مسلح اوکراین می‌شود و فرصتی برای پیروزی به ما می‌دهد. توپخانه دوربرد و دفاعی هوای کشور اولویت اصلی دفاع اوکراین در برابر روسیه است.»

وی ادامه داد: «ما به تسلیحات دور برد نیاز داریم تا نیروهایمان را در خطوط مقدم از دست ندهیم. ما به این دلیل که نمی‌توانیم به دوردست‌ها شلیک کنیم، تلفات داریم. تسلیحات ما دوربرد نیستند، برای همین به چنین تسلیحات و دفاع هوایی نیاز داریم. این برای ما حیاتی است. اینها جزئی از اولویت‌های ما هستند.»

خبر مرتبط
روایت وال‌استریت‌ژورنال از تاثیر کمک آمریکا بر جنگ روسیه و اوکراین

اقتصادنیوز: یک روزنامه گزارش کرد که احتمال اینکه کمک آمریکا بتواند به برتری ارتش اوکراین در مقابل روسیه منجر شود، بسیار ضعیف است.

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین ادامه داد:‌ «این کمک مالی اوکراین را تقویت می‌کند و به کرملین سیگنال قوی می‌فرستد مبنی بر اینکه ما افغانستان دوم نیستیم. آمریکا در اوکراین می‌ماند، از مردم اوکراین و دموکراسی در جهان دفاع می‌کند. این نشان‌دهنده رهبری و قدرت در آمریکاست. ما می‌خواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن همه چیز را به دست آوریم تا بتوانیم در اسرع وقت کمک ملموسی برای سربازان در خط مقدم دریافت کنیم، نه تا شش ماه دیگر.»

زلنسکی با اشاره به گفته‌های اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر اینکه می‌تواند سریعا به جنگ اوکراین پایان دهد، گفت: «وقتی ترامپ به اینجا بیاید و فرمول صلح خود را به من بگوید، آنگاه می‌توانم پاسخی ارائه کنم. داشتن اوکراینی مستقل و دموکراتیک به نفع جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکاست.»

خبر مرتبط
پیش‌بینی روسیه از نتیجه دخالت بیشتر واشنگتن در جنگ اوکراین

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: آمریکا با افزایش نقش خود در این جنگ همان شکست تحقیرآمیزی را تجربه خواهد کرد که در جنگ‌های افغانستان و ویتنام متحمل شد.

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین توضیح داد که گزارش شده روسیه از اول ژوئن ۲۰۲۴ به دنبال بسیج ۳۰۰ هزار سرباز است و «به همین دلیل است که کی‌یف خود را برای حمله‌ای بزرگ در ماه‌های آتی آماده می‌کند اما تا وقتی که ما تسلیحات بیشتری دریافت نکنیم، سربازان اوکراینی همچنان آسیب‌پذیر هستند.»

در میانه گزارش‌هایی از افت روحیه اوکراینی‌ها، زلنسکی ادامه داد: «کمک جدید آمریکا باعث انگیزه بیشتر در میان اوکراینی‌ها می‌شود. روحیه می‌تواند کاهش یابد، به ویژه زمانی که سربازان به خط مقدم بروند و ببینند که هیچ گلوله و تجهیزاتی نیست. ما افراد زیادی را داریم که آماده دفاع از کشور هستند. این جنگ به خاطر همه ماست. اینجا سرزمین ماست، ما جای دیگری برای رفتن نداریم و شهروندان اوکراین این را درک می‌کنند.»

رئیس‌جمهور اوکراین در پاسخ به اینکه آیا کمک آمریکا باعث پیروزی در این جنگ می‌شود یا آن را طولانی‌تر می‌کند، گفت: «این بستگی دارد که ما چه زمانی سلاح دریافت کنیم. همانطور که مطرح شد، اگر ما این تسلیحات را در نیمه سال دریافت کنیم، مجبوریم برای یک نیم سال روند خودمان را متوقف کنیم و این یعنی از دست دادن چندین منطقه، نیرو و تجهیزات. اکنون ما فرصت باثبات‌سازی اوضاع و رسیدن به ابتکارعمل را داریم و برای همین هم به سیستم‌های تسلیحاتی نیازمندیم. با توجه به اینکه یک زمان‌بندی مشخص درباره جنگ به آمریکا دادیم، به این بستگی دارد که چقدر زود کمک‌ها را به ما بدهند. این به فاکتورهای زیادی بستگی دارد.»

زلنسکی همچنین ابراز تردید کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با سازش موافقت کند و مدعی شد: «شما نمی‌توانید هرگز به پوتین اعتماد کنید. استراتژی پایان جنگ نباید بر اساس آنچه که پوتین می‌گوید، استوار باشد یا افرادی که حرف‌های او را تکرار می‌کنند، بلکه باید بر روی یک پایه و اصول ویژه و ملموس در اوکراین باشد که مستقل و دموکراتیک است.»

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین با انتقاد از شکایت‌ها بابت اینکه آمریکا پول خیلی زیادی در این جنگ هزینه کرده و به این کارش ادامه می‌دهد، گفت: «آمریکایی‌ها همیشه به دنبال حفاظت از آزادی و دموکراسی در سراسر اروپا هستند.»

لفاظی‌های زلنسکی در شرایطی مطرح می‌شود که وضعیت میدان نبرد به نفع کی‌یف پیش نمی‌رود. پیشتر روزنامه «وال استریت ژورنال» با اشاره به کمک‌های جدید آمریکا به اوکراین نوشت، بعید است که این کمک‌ها تغییر چشمگیری در سرنوشت کی‌یف ایجاد کند.

روزنامه وال استریت ژورنال در این رابطه می‌نویسد: «اوکراین با کمبود شدید نیروها در خط مقدم مواجه است و زلنسکی خود اذعان کرده که در ماه جاری میلادی، نیروهای روسی به ازای هر گلوله‌ای که سربازان اوکراینی شلیک می‌کنند، با ۱۰ گلوله توپ پاسخ می‌دهند.»

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره وضعیت وخیم میدان نبرد اوکراین و پیشروی نیروهای روسیه تاکید می‌کند: «کمک‌های جدید آمریکا به اوکراین بعید است به طرز چشمگیری سرنوشت کی‌یف را تغییر دهد. این کمک‌ها نهایتا می‌توانند به اوکراین در راستای کاهش حملات روسیه کمک کنند و به طور بالقوه‌ای به کی‌یف اجازه می‌دهد تا نیروهای روسیه را تا زمانی که متحدان اروپایی در سال آینده کمک بیشتر ارائه دهند، عقب نگه دارد.»

این روزنامه در پایان با اشاره به کمبود نیروهای اوکراینی می‌نویسد: «افزایش کمک‌های نظامی نمی‌تواند به اوکراین در دیگر مشکلات مثل کمبود نیرو کمک کند.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی