نخست‌وزیر عراق در نشست خبری مشترک با اردوغان

تجاوز به حاکمیت کشورمان را نمی‌پذیریم

کدخبر: ۶۴۲۲۷۶
اقتصادنیوز: نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ترکیه گفت که «تجاوز به حاکمیت کشورمان را نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم که از خاک ما علیه دیگران عملیات انجام شود.»
تجاوز به حاکمیت کشورمان را نمی‌پذیریم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در بغداد برگزار شد گفت: توافقنامه‌های مشترک با ترکیه درمورد امنیت، اقتصاد، انرژی و بهبود مدیریت آب امضا کردیم.

وی همچنین تاکید کرد که گسترش بحران آب به سود هیچ کس نیست.

خبر مرتبط
دیدار اردوغان با همتای عراقی خود در بغداد

اقتصادنیوز: رؤسای جمهور ترکیه و عراق دیدار کردند.

طبق گزارش الجزیره، السودانی اعلام کرد: یادداشت تفاهم چهارجانبه میان عراق، ترکیه، قطر و امارات درمورد همکاری در پروژه «جاده توسعه» امضا کردیم. پروژه جاده توسعه پل رابطی میان ملت‌های منطقه و فرهنگ‌های آن‌ها به شمار می‌رود و از امنیت و ثبات منطقه حمایت می‌کند.

نخست وزیر عراق در بخش دیگری خاطرنشان کرد: امنیت عراق و ترکیه جدایی ناپذیر بوده و بخشی از امنیت منطقه است. تجاوز به حاکمیت عراق را نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم که از خاک ما علیه دیگران عملیاتی انجام شود.

خبر مرتبط
سفر اردوغان به عراق پس از 12 سال

رجب طیب اردوغان با استقبال نخست وزیر عراق وارد بغداد شد.

السودانی در بخش دیگری نیز تاکید کرد: اوضاع غزه و قدس دلیل تداوم درگیری‌ها در منطقه است و ما خواستار توقف فوری خشونت‌ها و ورود کمک‌ها به غزه هستیم.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان گفت: عراق کشور همسایه ما است که روابط تاریخی و فرهنگی با آن داریم و قصد آن را داریم که روابط را تحکیم و حقوق همسایگی را به جا بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه همکاری امنیتی و مبارزه با تروریسم در راس رایزنی‌های امروز ما بود، افزود: بحران آب تاثیرات منفی بر عراق و ترکیه خواهد گذاشت بنابراین همکاری‌های خود برای حفظ منافع مشترک را گسترش خواهیم داد.

اردوغان در بخش دیگری تاکید کرد: برپایی دولت فلسطینی کلید صلح در خاورمیانه است و همه طرف‌ها را به ممانعت از گسترش دایره جنگ دعوت می‌کنیم. اتفاقات میان ایران و اسرائیل  خطر گسترش جنگ را افزایش می‌دهد و نگاه‌ها را از رویدادهای غزه منحرف می‌کند. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا کشتارهای غزه را متوقف کنیم. از امروز به بعد تمام توان خود را برای حمایت از برادرانمان در غزه به کار خواهیم گرفت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی