در مالزی؛

کشف یک عملیات تروریستی توسط فردی دارای تابعیت اسرائیلی

کدخبر: ۶۴۲۷۵۶
اقتصادنیوز: دستگیری فردی با تابعیت دوگانه فرانسوی ـ اسرائیلی خبر داد که قصد داشت دفتر حماس در مالزی را مورد حمله تروریستی قرار دهد.
 کشف یک عملیات تروریستی توسط فردی دارای تابعیت اسرائیلی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رئیس کل پلیس مالزی طی مصاحبه‌ای مطبوعاتی رسماً از کشف یک عملیات تروریستی و خرابکاری توسط فردی دارای تابعیت رژیم صهیونیستی در روز ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ خبر داد و تصویر گذرنامه‌های این فرد که ۳۸ ساله که «آویتان شالوم» نام دارد و همچنین اشیا مکشوفه از وی را منتشر کرد.

به گفته این مقام مسئول، فرد مذکور در ابتدا با گذرنامه فرانسوی از مبدا دوبی وارد مالزی شده و از آنجایی که محل تولدش در گذرنامه فرانسوی، یکی از شهرهای فلسطین اشغالی ذکر شده است، در تور کنترلی پلیس مالزی قرار می‌گیرد و متعاقب آن سایر رفتارهای مشکوک نامبرده نیز تحت رصد پلیس ثبت و ضبط می‌‎شود؛ تغییر ۵ هتل محل اقامت در طول ۶ روز حضور در مالزی و نیز خرید سلاح غیرمجاز و پرداخت آن از طریق رمزارز از جمله رفتارهایی بوده که توسط پلیس مالزی ثبت شده است. در ادامه به مجرد قطعیت معامله سلاح و به‌محض حصول اطمینان از قصد نامبرده مبنی بر اقدام تروریستی، پلیس وارد عمل شده و وی را در هتل آکوود خیابان امپنگ واقع در بافت دیپلماتیک شهر کوالالامپور بازداشت کرد.

خبر مرتبط
اسیر اسرائیلی خطاب به نتانیاهو/ خجالت بکش که ....

اقتصادنیوز: اسیر اسرائیل می‌گوید: نتانیاهو و دولتش باید از خودشان خجالت بکشند زیرا من و هزاران اسرائیلی دیگر را رها کردید.

در این عملیات، علاوه بر گذرنامه اسرائیلی و کسب اطمینان از هویت اصلی نامبرده، ۶ قبضه سلاح کلت کمری به همراه ۲۰۰ فشنگ جنگی و مقادیری داروی شیمیایی جهت بیهوشی نیز از وی کشف گردید که تمامی موارد توسط یک تیم پشتیبانی محلی تهیه و تحویل نامبرده شده بود. پس از آن تیم محلی مذکور نیز مورد رصد قرار گرفته و تاکنون ۵ نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند که یکی از آن‎ها یک زوج هندو و سایرین زن و مرد چینی تبار هستند. نکته شایان توجه این است که سوژه اصلی بازداشت‌شده در اعترافات خود، در یک سناریوی ساختگی، خصومت‌های شخصی و خانوادگی با یک تبعه اسرائیلی دیگر و قصد ترور وی در مالزی را دلیل فعالیت‌های خود اعلام نمود و رسانه‌های اسرائیلی نیز به منظور تامین و تقویت این داستان پوششی اقدام به بازنشر این مطالب کرده‌اند.

عامل اسرائیلی مذکور با هدف طراحی و هدایت اقدام روی اعضا و پرسنل دفتر حماس در مالزی به این کشور آمده بود و در مدارک و گوشی‌های تلفن همراه کشف‌شده از فرد مذکور (تعداد ۸ عدد گوشی تلفن همراه)، عکس، آدرس، شماره تماس و برخی مشخصات منزل شخصی و محل کار برخی از او قابل مشاهده بود و این مسئله باعث شده دستگاه اطلاعاتی مالزی مطمئن شود که هدف عامل اسرائیلی مذکور، دفتر حماس در مالزی بوده است. همچنین به صورت آشکار نیز رئیس پلیس مالزی طی روزهای اخیر مصاحبه دیگری با رسانه‌‎ها انجام و خبر از دستگیری ۱۲ نفر از مرتبطین فرد اسرائیلی مذکور داد که در میان آن‎ها، دو تبعه ترکیه، یک تبعه گرجستان و دو تبعه اندونزی وجود دارد. 

دستگیری یک تبعه رژیم صهیونیستی در مالزی که قصد انجام عملیات تروریستی داشت
تصاویر منتشر شده از گذرنامه‌های «آویتان شالوم»

براساس اعلام رئیس پلیس مالزی، سه هدف بالقوه برای فرد بازداشت‌شده متصور است  شخصیت‌های فلسطینی، مقامات مالزیایی و سفارت‌های خارجی مقیم مالزی از جمله آنهاست.

رهبران فلسطینی مقیم مالزی طی مدت اخیر پیام‌های تهدیدآمیز متعددی در شبکه‌‎های مجازی خود دریافت کرده بودند؛ با این حال این اولین بار است که به این شکل فردی از اتباع رژیم برای اقدام عملیاتی روی آنها به مالزی اعزام می‌شود.

جلسه دادگاه این فرد اسرائیلی به صورت غیرعلنی و تحت تدابیر شدید امنیتی در تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۴ برگزار شد. همچنین به دلیل اینکه فرد مذکور دارای گذرنامه فرانسوی است، سفارت فرانسه برای وی اعلام کفالت و عنوان کرده که تمام امور مربوط به وی را پاسخگو خواهد بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید