خیز کرملین برای تصفیه ارتش

قربانی تازه پوتین / کرملین چه خوابی برای شاهین‌ها دیده است؟

کدخبر: ۶۴۳۱۷۳
اقتصادنیوز: همزمان با رسانه ای شدن خبر بازداشت معاون وزیر دفاع روسیه به اتهام فساد، گمانه زنی ها درباره خوابی که پوتین برای افسرانش دیده، بالا گرفته است. گروهی می گویند امروز پوتین بیش از هر زمان دیگر خواهان قربانی کردن شویگو است.
قربانی تازه پوتین / کرملین چه خوابی برای شاهین‌ها دیده است؟

به گزارش اقتصادنیوز، تحقیقات در مورد تیمور ایوانف، معاون وزیر دفاع روسیه، در یک نگاه، به سان یک پرونده باز و بسته به نظر می رسد. هفته ای که گذشت، مردی که همکارانش از او تحت عنوان «سلطان رشوه» یاد می کردند، به اتهام «رشوه خواری کلان» به ویژه دریافت «رشوه به عنوان بخشی از یک گروه سازماندهی شده در حین انجام کارهای قراردادی و فرعی برای وزارت دفاع» دستگیر شد. اگر ایوانف مجرم شناخته شود، با 15 سال زندان مواجه خواهد شد.

قربانی تازه کرملین

ظاهراً این اتهام برای ایوانف غافلگیرکننده بود، اما با توجه به شواهدی که علیه او وجود داشت، شاید نباید چنین می‌کرد. به نوشته آنهرد، این چهره در سال 2019 توسط فوربس به عنوان ثروتمندترین فرد یونیفرم پوش روسیه معرفی شد، "زندگی پر زرق و برق" او موضوع تحقیق کامل تیم الکسی ناوالنی در سال 2022 بود، تیمی که ادعا داشت مسئولیت ایوانف برای پروژه های زیرساختی نظامی به او اجازه می دهد از هزینه بازسازی ها سود ببرد. این در حالی است که نگاهی به رسانه های اجتماعی اشتیاق همسرش را به خرید بوتیک، سفر به اروپا و - تا حدودی عجیب - تاج و تخت نشان می دهد.با فرض اینکه حتی سازمان مسئول فعالیت های ضد اطلاعاتی، در جذب اطلاعات آنچنان کند نیست، این سوال باقی می ماند که چرا مقامات اکنون تحقیقاتی را درباره ایوانف کلید زدند، همانی که مدت ها به ثروتمند بودن شهرت داشت.

پاسخ ممکن است به ارتباط عمیقش با وزیر دفاع روسیه سرگئی شویگو مربوط باشد. ایوانف که یکی از متحدان نزدیک و مورد اعتماد شویگو است، بیش از 10 سال با او در آژانس های مختلف کار کرده است. ماهیت عمومی دستگیری ایوانف - بازداشت در محل کارش، پرونده تحت پوشش رسانه های دولتی، تصاویر پخش شده از دادگاه - همه نشان می دهد که سقوط او هشداری برای دیگران است. تاس به طور خاص اشاره کرد که "شویگو در مورد وضعیت به روز شده است."علاوه بر این گمانه زنی ها، رسانه های مستقل روسیه به نقل از منابع نهادهای اطلاعاتی روسیه می گویند که دلیل واقعی دستگیری ایوانف رشوه نیست، بلکه خیانت دولتی بوده است. در حالی که ماهیت دقیق چنین خیانت ناشناخته است و کرملین این ادعاها را رد کرد، جالب است بدانید که ایوانف در مذاکرات با پسر رئیس واگنر،برای کنترل واگنر بر منابع طبیعی شرکت داشته است.

RussiaEU_HP_0

خیز کرملین برای تصفیه با ارتش

این منابع همچنین ادعا کردند که ایوانف فقط به لطف حمایت مستمر رئیسش زودتر از این بازداشت نشد، بازداشت او نشانه احتمالی کاهش نفوذ شویگو است. منابع دفاعی روسیه به فوربس گفتند که این دستگیری ممکن است زمینه ساز برکناری افراد بیشتری نزدیک به شویگو و خروج نهایی وزیر دفاع را هموار کند. ماه گذشته، ولادیمیر پوتین به سازمان اطلاعاتی روسیه - که ایوانوف را دستگیر کرد - دستور داد تا فساد در تدارکات دفاعی دولتی را ریشه کن کند، گزاره ای که پوششی آسان برای پاکسازی است.اینها تنها سرنخ هایی نیستند که نشان می دهد شویگو ممکن است تحت فشار باشد. اظهارات اخیر او، پس از تصویب کمک های نظامی ایالات متحده به کیف، مبنی بر اینکه روسیه "شدت حملات را افزایش خواهد داد" و "به انجام وظایف محوله تا زمان تحقق اهداف عملیات ویژه ادامه می دهد" از جهاتی قابل تامل است.این عبارات، نه یک سرباز متعهد، بلکه نشان از مردی دارد که برای نشان دادن پیشرفت ها در جبهه جنگ تحت فشار قرار گرفته است.

با این حال، چرا پوتین - که در میدان نبرد دستاوردهایی کسب می کند - ناگهان می خواهد ساختار نظامی اش را با پاکسازی عناصر نامناسب یا غیر وفادار مختل کند؟ گفته می شود، رئیس‌جمهور ممکن است در تلاش برای بهینه‌سازی ارتش خود در آماده‌سازی برای حمله تابستانی مورد انتظار باشد یا به این دلیل که از چشم‌انداز کمک‌های جدید ایالات متحده به اوکراین ناراحت است. هر چه در پس این درگیری های کرملین نهفته است، پرونده ایوانف بسیار ساده تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می رسد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی