بازداشت 100 دانشجوی حامی فلسطین در دانشگاه کلمبیا

کدخبر: ۶۴۳۹۹۷
پلیس آمریکا 100 دانشجوی معترض حامی فلسطین را که ساختمان اداری دانشگاه کلمبیا در نیویورک را به اشغال خود درآوردند، بازداشت کرد.
بازداشت 100 دانشجوی حامی فلسطین در دانشگاه کلمبیا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پس از آن که رئیس دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک آمریکا اعلام کرد دیگر راهی برای تضمین امنیت و برقراری نظم در پردیس این دانشگاه وجود ندارد، صدها تن از ماموران پلیس نیویورک برای کمک فراخوانده شدند و دانشجویان را سرکوب کردند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساختمان «همیلتون» واقع در دانشگاه کلمبیا توسط دانشجویان حامی فلسطین اشغال شده بود و دانشجویان در آنجا تحصن کرده بودند که ماموران پلیس ضمن بیرون کردن دانشجویان معترض و تخلیه ساختمان، آنها را دستگیر کردند.

صحنه درگیری بین پلیس و دانشجویان معترض در ساعت ۲۱ به وقت محلی سه‌شنبه و در حالی انجام شد که ماموران با کلاه و لباس کامل ضد شورش وارد ساختمان شدند. ده‌ها تن از ماموران از پنجره ورودی ساختمان محل تجمع وارد شده و دیگر ماموران از روی خودروهای پارک شده در کنار ساختمان وارد شدند. حدود ۱۰۰ معترض دانشجو دستگیر شده و با اتوبوس از محوطه پردیس دانشگاه کلمبیا خارج شدند.

این درگیری ۱۲ ساعت پس از آن رخ داد که معترضان حامی فلسطین کمی پس از نیمه شب سه‌شنبه در ساختمان همیلتون تحصن کردند. اقدام پلیس در پنجاه و ششمین سالگرد یورش پلیس نیویورک به همین ساختمان در دوران اعتراضات علیه نژادپرستی و جنگ ویتنام انجام شده است.

مدیریت دانشگاه کلمبیا هم پس از مداخله پلیس و ورود آن به پردیس این دانشگاه، در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم پلیس نیویورک «آخرین مرحله و آخرین گزینه» بوده است. اداره پلیس نیویورک پیشتر اعلام کرده بود افسرانش بدون درخواست مقام‌ها و مسئولان دانشگاه یا وقوع یک رویداد کاملا اضطراری وارد محوطه دانشگاه نمی‌شوند.

«نعمت شفیق» رئیس دانشگاه کلمبیا در نامه‌ای به مقامات ارشد پلیس نیویورک نوشت، دانشگاه با نهایت تاسف درخواست می‌کند که پلیس معترضان را از ساختمان اشغال‌شده و چادری که در نزدیکی ساختمان همیلتون برپا شده، خارج کند.

پیش از رسیدن افسران به دانشگاه کلمبیا، کاخ سفید بن‌بست در آنجا و در دانشگاه پلی‌تکنیک ایالتی کالیفرنیا، جایی که معترضان دو ساختمان را به کنترل خود درآوردند، محکوم کرد.

«جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی گفت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است «اشغال یک ساختمان دانشگاهی توسط دانشجویان رویکرد کاملا اشتباهی است و نمونه‌ای از اعتراض مسالمت‌آمیز محسوب نمی‌شود.»

دانشکده‌های دیگر به امید برگزاری مسالمت‌آمیز مراسم جشن‌های فارغ‌التحصیلی به دنبال مذاکره با تظاهرکنندگان بر سر توافق‌هایی بوده‌اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی