موج اعتراض دانشجویی حامیان فلسطین به دانشگاه‌های ژاپن رسید

کدخبر: ۶۴۴۱۴۳
اقتصادنیوز: در ادامه اعتراضات جهانی به جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان در غزه، دانشجویان دانشگاه «واسدا» در توکیو در حمایت از فلسطینیان تظاهرات برپا کردند.
موج اعتراض دانشجویی حامیان فلسطین به دانشگاه‌های ژاپن رسید

با گذشت دو هفته از شروع خیزش دانشجویی ضدصهیونیستی در دانشگاه‌های آمریکا که از دانشگاه کلمبیای شهر نیویورک شروع شده و به دانشگاه‌های دیگر کشورهای غربی سرایت کرد، دانشجویان دانشگاه «واسدا» در توکیو هم با برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز به پویش حامیان فلسطین پیوستند.

دو هفته پیش هم جمعی از فعالان و اقلیت‌های مسلمان ساکن ژاپن با برپایی تجمعی مقابل اقامتگاه اصلی نخست‌وزیر این کشور، تظاهراتی در محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه برپا کردند و برقراری آتش بس ‌فوری را خواستار شدند.

خبر مرتبط
نگرانی از احتمال حمله اسرائیل به رفح قوت گرفت/ مدت زمان تخلیه فلسطینیان مشخص شد

اقتصادنیوز: یک مقام ارشد سازمان ملل به روزنامه «وال استریت ژورنال» گفت تخلیه غیرنظامیان از شهر رفح در جنوب نوار غزه قبل از حمله احتمالی اسرائیل حداقل ۱۰ روز طول می کشد.

تظاهرکنندگان شعارهایی در حمایت از فلسطین از جمله «فورا آتش‌بس برقرار کنید»، «اسرائیل تروریست است»، «فلسطین از رودخانه تا دریا آزاد است» و «نسل‌کشی در غزه را متوقف کنید» سر دادند.

نقطه آغاز این خیزش زمانی بود که دانشجویان آمریکایی ۱۸ آوریل جاری در محوطه دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک برای اعلام مخالفت خود با جنگ علیه نوار غزه تجمع کرده و از مدیران دانشگاه خود خواستند همکاری‌های آکادمیک‌شان با دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی را متوقف کرده و سرمایه‌های خود را از شرکت‌هایی که حامی اشغال اراضی فلسطینی هستند، خارج کنند.

پس از مداخله نیروهای پلیس و بازداشت ده‌ها دانشجوی آمریکایی، خشم در دانشگاه‌های این کشور گسترش یافته و تظاهرات به ده‌ها دانشگاه دیگر در ایالت‌های مختلف این کشور رسید.

در ادامه جنبش دانشجویی بی‌سابقه‌ای در حمایت از فلسطین در دانشگاه‌های آمریکایی به دانشگاه‌های کشورهایی چون فرانسه، انگلیس و آلمان کشیده شد و همگی آنها اکنون شاهد برگزاری تظاهرات‌هایی در حمایت از ساکنان غزه و درخواست برای توقف جنگ در این منطقه و تحریم شرکت‌هایی هستند که سلاح در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌دهند.

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکا، از ۱۸ آوریل گذشته (۳۰ فروردین ماه) تاکنون دست کم ۱۰۰۰ دانشجو در بیش از ۲۸ دانشگاه در ۲۱ ایالت به دلیل همبستگی با غزه بازداشت شده‌اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی