آخرین شانس صلح / سیگنال مثبت حماس به مذاکرات قاهره

کدخبر: ۶۴۴۵۳۵
اقتصاد نیوز :با هشدارهای جهانی از تبدیل‌شدن رفح به حمام خون، حماس اعلام کرد که هیئتی را روز شنبه برای ادامه مذاکرات آتش‌بس با اسرائیل، به قاهره اعزام می‌کند.
آخرین شانس صلح / سیگنال مثبت حماس به مذاکرات قاهره

 

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از اکوایران، حماس اعلام کرد که روز شنبه، هیئتی از این گروه برای از سر گیری مذاکرات آتش‌بس غزه به قاهره می‌رود. در عین حال، سازمان ملل هشدار داده است که حمله قریب‌الوقوع اسرائیل به شهر رفح می‌تواند منجر به «حمام خون» شود.

با تضمین اصل پول و مجوز رسمی از فرابورس سرمایه گذاری کنید

به نوشته المانیتور، میانجیگرهای خارجی منتظر پاسخ گروه حماس به پیشنهاد توقف ۴۰ روزه جنگ و تبادل اسرای اسرائیلی با فلسطینی هستند. روز جمعه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: «تنها چیزی که بین مردم غزه و آتش‌بس قرار گرفته، حماس است».

خبر مرتبط
عزم جدی حماس برای رسیدن به توافق

اقتصادنیوز :جنیس حماس اعلام کرد هیأت فلسطینی روز شنبه با «نیت مثبت» و به‌منظور حصول توافق درباره آتش‌بس و تبادل اسرا راهی مصر خواهد شد.

ماه‌ها مذاکرات تا حدی به دلیل درخواست حماس برای آتش‌بس پایدار و وعده‌های مکرر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای بیرون‌راندن رزمنده‌های باقی‌مانده این گروه در رفح متوقف شده است.

بلینکن همچنین مخالفت واشنگتن با حمله پیش روی اسرائیل به رفح را تکرار کرد و گفت که اسرائیل طرحی برای محافظت از غیرنظامیانی که در آنجا پناه گرفته‌اند، ارائه نداده است.

او خاطرنشان کرد: «با نبود چنین طرحی، ما نمی‌توانیم از عملیات نظامی بزرگی علیه رفح حمایت کنیم؛ زیرا آسیبی که این عملیات وارد می‌کند فراتر از حد قابل قبول است».

گروه‌های بشردوستانه و سازمان ملل نیز از اسرائیل درخواست کرده‌اند که حمله به رفح که ۱.۲ میلیون نفر به آنجا پناه برده‌اند را متوقف کند. تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در روز جمعه هشدار داد که حمله به این شهر جنوبی غزه می‌تواند پیامدهای بدی داشته باشد. تدروس در اکس (توییتر سابق) نوشت: «سازمان جهانی بهداشت عمیقا نگران است که عملیات نظامی تمام‌عیار در رفح منجر به حمام خون و تضعیف هرچه بیشتر سیستم بهداشتی بشود».

آژانس بهداشت سازمان ملل متحد اعلام کرد که با این وجود، در حال اجرای برنامه‌های اضطراری، بازسازی امکانات بهداشتی و آماده‌سازی مواد اولیه است.

ریک پیپرکورن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در فلسطینی گفت: «سیستم بهداشتی قادر نخواهد بود در برابر ویرانی احتمالی که حمله اسرائیل ایجاد می‌کند مقاومت کند».

یکی از مقام ارشد حماس به خبرگزاری فرانسه تأیید کرد که هیئتی به رهبری خلیل الحیه، معاون رئیس بازوی سیاسی این گروه در غزه، صبح شنبه وارد قاهره خواهد شد.

حماس معتقد است که آخرین پیشنهاد آتش‌بس را با «نگاهی مثبت» بررسی می‌کند. اما یکی از مقامات ارشد این گروه نتانیاهو را متهم ساخت که با تهدیدهای خود مبنی بر ادامه جنگ بدون توجه به توافق، تلاش می‌کند تا آخرین آتش‌بس پیشنهادی غزه را از مسیر خارج کند.

حسام بادران، یکی از مقامات ارشد حماس در تماس تلفنی با خبرگزاری فرانسه گفت: «نتانیاهو مانع همه گفت‌وگوهای قبلی بود. واضح است که هنوز همین‌طور است».

بادران افزود که اصرار نتانیاهو برای حمله به رفح، با هدف «نقض هرگونه احتمال انعقاد توافق» انجام می‌گیرد.

وبگاه اکسیوس نیز گزارش داد که ویلیام برنز، رئیس سازمان سی‌آی‌ای نیز جمعه‌شب وارد مصر شد. ایالات متحده به همراه مصر و قطر در تلاش برای حصول توافق آتش‌بسی میان اسرائیل و حماس بوده است.

همچنین منابع مصری به وال‌استریت ژورنال گفتند که اسرائیل یک هفته دیگر مذاکرات آتش‌بس را انجام می‌دهد و در صورتی که توافقی به دست نیاید، حمله به رفح را آغاز خواهد کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید