پیشرفت قابل توجه مذاکرات آتش بس/قاهره میزبان تصمیم تاریخی بزرگ

کدخبر: ۶۴۴۵۷۵
اقتصادنیوز :در آخرین جزئیات مربوط به مذاکرات قاهره برای تبادل اسیران و آتش‌بس در غزه رسانه‌های مصری تاکید کردند که پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات بر سر آتش‌بس و توافق تبادل اسیران در نوار غزه حاصل شده است.
پیشرفت قابل توجه مذاکرات آتش بس/قاهره میزبان تصمیم تاریخی بزرگ

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از کانال خبری قاهره، یک منبع بلندپایه گزارش داد که هیئت امنیتی مصر که در روند مذاکرات اسرائیل و حماس میانجی‌گری می‌کرد در مورد بسیاری از موارد اختلاف نظر به یک چارچوب توافقی دست یافته است.

این منبع به این کانال گفت که هیئت حماس وارد مصر شده و پیشرفت محسوسی در مذاکرات حاصل شده است.

خبر مرتبط
آخرین شانس صلح / سیگنال مثبت حماس به مذاکرات قاهره

اقتصاد نیوز :با هشدارهای جهانی از تبدیل‌شدن رفح به حمام خون، حماس اعلام کرد که هیئتی را روز شنبه برای ادامه مذاکرات آتش‌بس با اسرائیل، به قاهره اعزام می‌کند.

همچنین در این رابطه یدیعوت آحارونوت مدعی شد: جنبش حماس راضی است و پیشنهاد مصر را که به آن و اسرائیل ارائه شده است، پذیرفته و ضمانت‌های قابل اعتماد آمریکا را درخواست کرده است.

این روزنامه افزود: حماس به وعده آمریکا مبنی بر تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی دست یافته است.

در این باره وبگاه عبری زبان «واللا» گزارش داد که هیئتی از حماس امروز شنبه وارد قاهره شده تا پاسخی رسمی جنبش حماس در مورد پیشنهاد مصر در مورد معامله اسیران را ارائه کند.

این وبگاه اضافه کرد که مقامات صهیونیست منتظر پاسخ رسمی هستند و شاخص‌هایی دارند که نشان می‌دهند حماس با اجرای مرحله اول توافق بدون تعهد رسمی از سوی اسرائیل برای پایان جنگ موافقت می‌کند، اما شرایط سخت گیرانه‌ای را درخصوص تعداد اسیران صهیونیستی که آزاد خواهند شد و تعداد اسرای فلسطینی که در ازای آن مطالبه خواهند کرد، تعیین خواهد کرد.

این پایگاه عبری زبان ادامه داد: «انتظار می‌رود پاسخ حماس «بله» باشد، اما شرایط بسیار دشواری را در بر می‌گیرد. به گفته یک مقام اسرائیلی، حماس در را به روی ادامه مذاکرات نمی‌بندد، بلکه به تعیین شرایط سخت ادامه می‌دهد.

این مقام گفت: «آنها آماده هستند تا به توافقی برسند که شرایطی نزدیک به خواسته‌هایشان داشته باشدالبته با کمی انعطاف.»

وی تصریح کرد: سوال اصلی این بود و هنوز هم این است که آیا دولت نتانیاهو می‌خواهد به توافقی برای آزادی اسیران در ازای بهاهای مورد نیاز دست یابد.

رادیو ارتش اشغالگر نیز به نقل از یک منبع سیاسی در موضعی منفی گزارش داد تل‌آویو با پایان جنگ موافقت نخواهد کرد و چه آتش‌بس انجام شود چه نشود، ارتش وارد رفح خواهد شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی