تشت رسوایی رژیم صهیونیستی افتاد/ تلاش آمریکا برای توافق

کدخبر: ۶۴۴۵۸۹
اقتصادنیوز: یک مقام سابق امنیتی رژیم صهیونیستی از پشت پرده و روند تلاش‌های واشنگتن برای پیشبرد توافق مبادله اسرا در نوار غزه و اختلافات بین سران این رژیم پرده برداشت.
تشت رسوایی رژیم صهیونیستی افتاد/ تلاش آمریکا برای توافق

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، عیران ایتزیون نایب رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در صفحه خود در ایکس خلاصه‌ای از آنچه در حال رخ دادن است را تشریح کرد.

خبر مرتبط
اسرائیل یک هفته به حماس فرصت داد

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، رهبری سیاسی حماس در خارج از نوار غزه تازه‌ترین پیشنهاد رژیم صهیونیستی را دریافت کرده و انتظار می‌رود در روزهای آتی، هیاتی از سوی این گروه فلسطینی برای بحث درباره این پیشنهاد به قاهره سفر کند.

او در این رابطه نوشت:

ایالات متحده فشارهای بی سابقه‌ای را برای تحقق این توافق وارد می‌کند، از نگاه دولت آمریکا وقت تمام شده و صبر کاخ سفید نسبت به رفتارهای نتانیاهو و خواسته‌های سنوار(حماس)‌ به پایان رسیده است.

دولت آمریکا به نتانیاهو اطلاع داده است که حق ورود به رفح را ندارید، حق حمله فوری و ورود مسلحانه به رفح را ندارید، نتانیاهو حق انجام تهاجم را ندارد مگر آنکه به طور بالفعل نتانیاهو به دنبال خودکشی از این طریق باشد، وزرا و اطرافیان نتانیاهو باید این مسئله را مد نظر داشته باشند و رهبران عالی‌رتبه ارتش نیز باید مانع از وقوع چنین امری شوند، زیرا چنین تصمیمی تبعات شومی به همراه خواهد داشت.

دولت قطر به حماس اعلام کرده است چتر حمایتی بیشتری را برایشان در دوحه ایجاد نخواهد کرد. احتمالا مصر نیز به نوبه خود آخرین برگ برنده خود را فعال کرده و بر مسدود کردن تونل‌های رفح تاکید کرده باشد.

می‌توان متن مورد اختلاف در رابطه با پایان جنگ را همانند متون بقیه توافقنامه‌ها به شکلی تدوین کرد که هر طرف تفسیر خاص به خود را از آن داشته باشد، تا اختلاف به بخش بعد مذاکرات منتقل شود.

124 روز آتش بس کامل زمان بسیار طولانی محسوب می‌شود، در کنار آزادی ربوده شدگان، مهم‌‌ترین امری که باید در آن اتفاق بیافتد، انحلال کنست و برگزاری انتخابات در اسرائیل است، این زمان برای انجام این مهم در چارچوب قانونی آن کافی است، 30 روز برای تصویب قانون انحلال کنست و 90 روز برگزاری انتخابات اختصاص پیدا می‌کند.

ادامه رویکرد تهاجمی و اقدامات نظامی علیه حماس، غزه، حزب الله، لبنان، ایران و حتی عربستان سعودی فقط از طریق تشکیل کابینه جدید امکان پذیر خواهد بود، کابینه‌ای که مردم(شهرک نشینان)  آن را انتخاب کرده و اختیاراتی که کابینه نتانیاهو در اختیار دارد را نداشته باشند.

حرف آخر اینکه، تصمیم گیری در رابطه با انجام یا عدم انجام توافق از اختیارات نتانیاهو و کابینه تخیلی جنگش نیست، حتی کابینه امنیتی اسرائیل هم این اختیار و حق را ندارد، این تصمیم باید در نشست کابینه اصلی و در یک جلسه اصلی‌اش اتخاذ شود.

این روزها، روزهای سرنوشت سازی بوده و اسرائیلی‌ها باید به خیابان‌ها آمده و خواستار انجام توافق و برگزاری فوری انتخابات شوند.

این مقام سابق امنیتی رژیم صهیونیستی در تویت بعدی خود هم نوشت: سناریوی وحشتناک ادامه جنگ در سایه نخست وزیری غیر کارآمد و کابینه‌ای متشکل از مجرمان و فراری‌ها است.

آزادی ربوده شدگان و پایان جنگ و تغییر کابینه در راستای منافع عالیه اسرائیل در این مرحله قرار دارد، بازسازی‌ها فقط از طریق کابینه‌ای جدید و مشرع امکان پذیر است، آنها هم موظف به تدوین راهبردی فعال علیه حماس و بقیه گروه‌ها هستند اما هر روز که نتانیاهو همچنان در قدرت باقی بماند، این شکاف در جامعه اسرائیل عمق بیشتری به خود می‌گیرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی