طرح پیشنهادی فرانسه برای آتش‌بس در مرز لبنان و اراضی اشغالی

کدخبر: ۶۴۴۷۷۵
اقتصادنیوز: متن سند پیشنهادی فرانسه برای آتش‌بس در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی که در راستای تلاش غرب و آمریکا برای نجات صهیونیست‌ها در شمال اراضی اشغالی و متوقف کردن عملیات‌های مقاومت لبنان است، ازسوی یک رسانه لبنانی منتشر شد.
طرح پیشنهادی فرانسه برای آتش‌بس در مرز لبنان و اراضی اشغالی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، در حالی که فرانسوی‌ها بنا به درخواست مقامات صهیونیست و در راس آن «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر تحرکات خود را برای آرام کردن جبهه جنوب لبنان علیه رژیم صهیونیستی از سر گرفته و طی چند هفته گذشته مسئولان مختلف فرانسوی گفتگوهایی با مسئولان و مقامات لبنانی جهت قانع کردن حزب الله برای متوقف کردن عملیات‌های خود علیه مواضع اسرائیل داشتند، روزنامه الاخبار لبنان سند پیشنهاد «اصلاح شده» پاریس برای آتش بس در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی را که چند روز قبل رسماً به لبنان تحویل داده شد منتشر کرد.

خبر مرتبط
ممانعت فرانسه از ورود جراح معروف انگلیسی-فلسطینی‌ به پاریس

فرانسه از ورود جراح معروف انلگیسی-فلسطینی که بطور داوطلبانه در بیمارستان‌های غزه فعالیت داشته، به پاریس جلوگیری کرد.

در متن این سند پیشنهادی آمده است که تشدید تنش‌های نظامی در نزدیکی خط آبی از 8 اکتبر 2023 تاکنون به شدت بر امنیت و زندگی غیرنظامیان تاثیر گذاشته و زیرساخت‌های مختلف را ویران کرده است. به منظور جلوگیری از تشدید تنش‌هایی که منجر به خارج شدن اوضاع از کنترل می‌شود و می‌تواند یک درگیری گسترده منطقه‌ای را به همراه داشته باشد می‌توان اقداماتی را برای توقف درگیری‌ها انجام داد و همچنین یک گروه نظارتی متشکل از ایالات متحده، فرانسه، لبنان و اسرائیل می‌تواند تشکیل شود که ماموریت آن نظارت بر اجرا و رسیدگی به شکایاتی است که ممکن است توسط طرفین ارائه شود. ترتیبات امنیتی که به این منظور در نظر گرفته شده بدین صورت است:

 

مرحله اول

الف) مربوط به گروه‌های مسلح لبنان (اشاره به حزب‌الله)

-توقف عملیات‌های نظامی گروه‌های مسلح لبنانی در داخل اسرائیل (فلسطین اشغالی) و مناطق مورد مناقشه.

-پرهیز از انجام عملیات علیه نیروهای اضطراری بین المللی در جنوب لبنان (یونیفل) و تاسیسات آن.

-تضمین آزادی حرکت نیروهای یونیفل که شامل امکان گشت زنی در تمام مناطق مسکونی و غیرمسکونی در جنوب لیتانی بدون هیچ محدودیتی می‌شود.

ب) مربوط به اسرائیل

-توقف عملیات‌های نظامی اسرائیل در داخل لبنان از جمله حملات هوایی به خاک این کشور.

-پرهیز ارتش اسرائیل از هرگونه اقدامی که نیروهای یونیفل یا تاسیسات آن را به خطر می‌اندازد.

-تضمین آزادی حرکت نیروهای یونیفل که شامل توقف مسدود کردن رادارهای هواپیما در کشتی‌های یونیفل می‌شود.

ج) مربوط به یونیفل

-نظارت بر توقف درگیری‌ها در مرزهای لبنان و اسرائیل (فلسطین اشغالی).

-افزایش تعداد گشت‌ها و استقرار مجدد نیروهای یونیفل در امتداد خط آبی برای اطمینان از توقف درگیری‌ها و اجرای تعهدات دو طرف درگیری.

 

مرحله دوم که طی سه روز اجرا می‌شود

الف) مربوط به گروه‌های مسلح لبنان

-برچیدن کلیه تاسیسات و مراکز نزدیک به خط آبی اعم از کانتینر و برج‌های کوچک و چادرها.

-عقب نشینی نیروهای رزمی از جمله نیروهای یگان رضوان و تجهیزات نظامی این نیروها از جمله تجهیزاتی که قابلیت شلیک به عمق را دارند و نیز سامانه های ضد تانک به فاصله کمتر از 10 کیلومتری شمال خط آبی.

ب) مربوط به اسرائیل

-توقف پروازها بر فراز خاک لبنان

ج) مربوط به لبنان

-لبنان باید مشارکت خود در نشست‌های ساز و کار سه جانبه جانبه یونیفل را از سر بگیرد.

-آغاز استقرار حدود 15 هزار نیروی ارتش لبنان در جنوب رودخانه لیتانی از جمله در امتداد خط آبی با حمایت یونیفل و شرکای بین المللی مربوطه.

-حمایت از استقرار ارتش لبنان در جنوب رودخانه لیتانی بر اساس قطعنامه 1701 و ارائه خدمات لجستیکی به نیروهای این ارتش از جمله سوخت غذا و دارو.

د) مربوط به یونیفل

-از سرگیری حضور یونیفل در جلسات سه جانبه.

-ایجاد مجدد سازوکارهای سه جانبه.

-حمایت از استقرار ارتش لبنان در جنوب رودخانه لیتانی طبق قطعنامه 1701 و ارائه خدمات لجستیکی از جمله سوخت غذا و دارو به این نیروها.

 

مرحله سوم که طی 10 روز انجام می‌شود

-لبنان و اسرائیل تحت حمایت یونیفل بر اساس مذاکراتی که در سال 2017 انجام شد باید مذاکرات مربوط به تعیین مرزهای زمینی را به صورت تدریجی از سر بگیرند و ابتدا بر روی مناطقی که قبلاً در چهارچوب مذاکرات سه جانبه در سال 2018 مورد بحث قرار گرفته بود تمرکز کنند.

-ورود به مذاکرات درباره نقشه راه جهت اطمینان از ایجاد منطقه‌ای بین خط آبی و رودخانه لیتانی عاری از هرگونه افراد یا گروه‌های مسلح و تجهیزات آنها خواهد بود، به استثنای آنهایی که متعلق به دولت لبنان و یونیفل هستند.

به موازات آن می‌توان با تلاش‌های بین‌المللی گروهی حمایتی با مشارکت طرف‌هایی که علاقمند به این پرونده (مناقشات در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی) هستند تشکیل داد که دو هدف را دنبال می‌کند:

-حمایت از استقرار نیروهای ارتش لبنان در جنوب لبنان با تامین بودجه مالی و تجهیزات نظامی و آموزش این نیروها.

-حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی در جنوب لبنان.

به گزارش تسنیم، همزمان با صحبت‌هایی که در قاهره درباره آتش بس غزه انجام می‌شود ، طرف‌های مختلف غربی و آمریکایی مجدداً برای نجات رژیم صهیونیستی در جبهه شمالی فلسطین اشغالی و توقف عملیات‌های حزب الله علیه این رژیم به تکاپو افتاده‌اند و به دنبال متوقف کردن همه جبهه‌های حامی غزه علیه رژیم اشغالگر هستند.

در همین راستا رژیم صهیونیستی که تلفات سنگین جانی و مالی به ویژه در دور اخیر عملیات‌های پیشرفته مقاومت لبنان متحمل شده دست به دامن طرف‌هایی چون فرانسه و آمریکا شده تا جبهه جنوب لبنان را آرام کنند. منابع پاریس در این زمینه گزارش دادند که نتانیاهو از فرانسه خواسته تا برای آرام کردن جبهه جنوب لبنان اقدام کند.

منابع آگاه در این راستا اعلام کردند که پاریس مجبور شده سند ترتیبات امنیتی خود را که قبلاً برای متوقف کردن تنش‌ها در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی و آرام شدن جبهه جنوب لبنان ارائه داده بود اصلاح کند؛ سندی که مفاد آن کاملاً در خدمت رژیم صهیونیستی بود و علاوه بر مقاومت، دولت لبنان نیز قاطعانه آن را رد کرد.

در حالی که پاریس اعلام کرده اصلاحات زیادی در این سند انجام داده است اما منابع آگاه گزارش دادند که اصلاحات صورت گرفته خیلی اساسی و زیاد نیست و درباره تضمین بازگشت شهرک نشینان به شمال فلسطین اشغالی صحبت کرده است.

این درحالی است که مقامات حزب‌الله و شخص سید حسن نصرالله بارها تاکید کرده‌اند مقاومت لبنان به موضع خود در حمایت از غزه پایبند است و بدون توقف تجاوزات اشغالگران به غزه، هیچ آتش‌بسی در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی نخواهد بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی