چهره پشت پرده جنگ اوکراین از ضعف کی یف پرده بر داشت

کدخبر: ۶۴۶۱۸۱
اقتصادنیوز: معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی گفت، اوکراین هرگز در موقعیتی نبوده است که به یک راه‌حل مطلوب برای پایان دادن به درگیری با روسیه دست یابد و بنابراین واشنگتن هرگز عملا کی‌یف را برای مذاکره با مسکو تشویق نکرده است.
چهره پشت پرده جنگ اوکراین از ضعف کی یف پرده بر داشت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این اظهارات «ویکتوریا نولاند» معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی که یکی از حامیان اصلی پشتیبانی از اوکراین از طریق ابزار نظامی بوده، شنبه در مصاحبه با وب‌سایت پالتیکو منتشر شد و بخش وسیعی از این مصاحبه حول محور جنگ اوکراین می‌چرخد و نولاند یک ارزیابی معمولی به سبک جریان اصلی آمریکا از آن را ارائه می‌دهد.

نولاند بدون ارائه هیچ سند و مدرکی گفت: «بیایید با این واقعیت شروع کنیم که ولادیمیر پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] در هدف خود شکست خورده است. او می‌خواست اوکراین را با خاک یکسان کند. او می‌خواست اطمینان حاصل کند که آنها هیچ حاکمیت، استقلال، نمایندگی و هیچ آینده دموکراتیکی ندارند، زیرا یک اوکراین دموکراتیک، یک اوکراین اروپایی، تهدیدی برای مدل او برای روسیه است و به این دلیل که این اولین سنگ بنای بزرگ‌تر او برای جاه‌طلبی‌های سرزمینی است.»

این مقام اصرار داشت که کی‌یف هنوز می‌تواند در جنگ «موفق شود»، گرچه او از پاسخ دادن به این سؤال طفره رفت که آیا او معتقد است که اوکراین می‌تواند سرزمین‌های سابق خود را از روسیه، از جمله شبه‌جزیره کریمه که پس از «کودتای میدان» ۲۰۱۴ از کی‌یف جدا شد و پس از رفراندوم به مسکو پیوست، تصرف کند یا خیر.

خبر مرتبط
تایید فروش سامانه هیمارس به اوکراین/ تامین هزینه 30 میلیون دلاری از سوی آلمان

آمریکا فروش فوری سه سامانه موشکی پرتاب چندگانه هیمارس به اوکراین را تائید کرد.

او گفت: «به اعتقاد من، قطعا (اوکراین) می‌تواند به جایی برسد که به اندازه کافی قوی باشد و جلوی پوتین به اندازه کافی گرفته شود تا کی‌یف از موضع قدرت به سر میز مذاکره برود. این به مردم اوکراین بستگی دارد که بلندپروازی‌های ارضی آنها چگونه باشد. هر چه درباره کریمه تصمیم گرفته شود، نمی‌تواند نظامی باشد چون خنجری در قلب اوکراین است.»

این مقام سابق فاش کرد که واشنگتن هرگز عملا کی‌یف را برای مذاکره با مسکو تحت فشار قرار نداده و ادعا کرد که «موضع مذاکره» آن هرگز به اندازه کافی قوی نبوده است، از جمله در اواخر سال ۲۰۲۲.

خبر مرتبط
یک کشته و دهها زخمی در حمله ارتش اوکراین به بلگورود روسیه

به دنبال حمله اوکراین به شهر بلگورود روسیه دست‌کم ۱تن کشته و ۲۹ زخمی شده‌اند.

او ادعا کرد: «آنها در آن زمان در موقعیت به حد کافی قوی نبودند. آنها اکنون هم در موقعیت به حد کافی قوی نیستند. تنها توافقی که پوتین در آن زمان انجام می‌داد و تنها توافقی که امروز انجام می‌دهد - حداقل قبل از اینکه ببیند در انتخابات ما چه اتفاقی می‌افتد-  توافقی است که در آن می‌گوید "آنچه مال من است، مال من است و آنچه مال شماست، قابل مذاکره است." و این پایدار نیست.»

ویکتوریا نولاند به طور گسترده به‌عنوان یکی از چهره‌های کلیدی در پشت کل بحران اوکراین تلقی می‌شود که با رویدادهای ۲۰۱۴ آغاز شد و در نهایت «ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور منتخب دموکراتیک اوکراین را در آن سال سرنگون کرد.

این دیپلمات که در آن زمان دستیار وزیر امور خارجه در امور اروپا و اوراسیا بود، در میان معترضان ۲۰۱۴ حاضر شد و شیرینی می‌داد. این ماجرا به طور گسترده‌ای به عنوان «کوکی‌های نولاند» شناخته شد و به‌عنوان نمونه‌ای از دخالت مستقیم ایالات متحده در کودتا بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی