حضور پایگاه زیردریایی‌های چین در این کشور

کدخبر: ۶۴۶۲۷۹
اقتصادنیوز: اسکله نظامی دریایی جدید بنگلادش که با کمک چین در حال ساخته شدن است، نشان از تلاش‌های پکن برای تقویت قابلیت‌های دریایی‌اش و همچنین نفوذ نظامی در حیاط‌ خلوت هند دارد.
حضور پایگاه زیردریایی‌های چین در این کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دیمین سایمون محقق شبکه تحقیقاتی اطلاعات جهانی آزمایشگاه اینتل یک تصویر ماهواره‌ای از حوض خشک اسکله نظامی دریایی بنگلادش که با کمک چین در حال ساخت است را در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد.

وی نوشت: ساخت این اسکله موجب مستحکم شدن حضور و نفوذ پکن در منطقه خلیج بنگال خواهد شد.

رسانه‌های هندی ماه گذشته با استناد به این تصاویر ماهواره‌ای حدس زدند که چین می‌تواند علاوه بر افزایش نفوذ، پایگاه جدیدی برای زیردریایی‌های خود در این منطقه در نظر بگیرد.

براساس این گزارش، بنگلادش یک اسکله دریایی برای میزبانی زیردریایی‌ها و ناوهای جنگی با کمک پکن ایجاد خواهد کرد که نشان از تلاش‌های این کشور آسیای جنوبی برای تقویت قابلیت‌های دریایی‌اش و همچنین نفوذ نظامی عمیق چین در حیاط‌ خلوت هند دارد.

با این حال دهلی‌نو در حال حاضر بعید است که بیش از حد نگران این اسلکه و تمایل بنگلادش برای تقویت جاه‌طلبی‌های دریایی خود باشد.

پیشتر حسن محمود وزیر امور خارجه بنگلادش گفته بود که داکا به خرید تجهیزات دفاعی از هند، شامل یک اسکله شناور، کشتی لجستیکی و نفتکش برای نیروی دریایی خود ادامه خواهد داد.

دهلی نو به طور سنتی منطقه «اقیانوس هند» را به عنوان حوزه نفوذ خود می‌بیند، اما پکن در سال‌های گذشته حضورش را در این منطقه افزایش داده است.

کشتی‌های تحقیقاتی چینی در سال جاری ۲ بار در نزدیکی سواحل هند مشاهده شده‌اند که نگرانی‌هایی را در مورد اینکه پکن ممکن است در حال جمع‌آوری اطلاعات نظامی در حیاط خلوت این کشور باشد، برانگیخته است اما پکن اعلام کرده که این کشتی ها به دلایل علمی صلح آمیز در حال بررس.ی بستر اقیانوس هستند

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی