ترکیه؛ کشوری برای پر کردن خلاء آمریکا در خاورمیانه

کدخبر: ۶۴۶۲۸۹
اقتصادنیوز: رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که ایالات متحده می‌خواهد به آنکارا نقش وزنه تعادل در برابر روسیه و چین بدهد.
ترکیه؛ کشوری برای پر کردن خلاء آمریکا در خاورمیانه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، روزنامه آیدینلیک ترکیه گزارش داد که مراکز سیاسی آمریکا می‌خواهند به آنکارا نقش سنگ موازنه را در تعامل با روسیه و چین ایفا کند و به همین دلیل واشنگتن مرحله جدیدی در روابط با آنکارا را اعلام کرده است.

خبر مرتبط
توافق مهم میان چین و آمریکا+ جزئیات

اقتصادنیوز: در دیدار نمایندگان چین و آمریکا در امور تغییرات اقلیمی، طرفین بر سر همکاری در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از جمله متان توافق کردند.

این روزنامه نوشت: «‌آیا این دو متحد ناتو در قبال تجاوزهای لجام گسیخته اسرائیل دارای مواضع مشترک هستند یا اینکه آیا واشنگتن و آنکارا درباره تحریم‌‌ها علیه روسیه به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای ترکیه در تجارت خارجی منافع مشترک دارند؟ نقطه تلاقی سیاست واشنگتن و آنکارا در قبال روسیه، متحد اصلی ترکیه در مواجهه با تهدیدات آتلانتیک کجاست؟»‌

به نوشته آیدینلیک، این موضوع که ترکیه چگونه می تواند خلأ ایجاد شده پس از خروج آمریکا از عراق و سوریه را پر کند، در مراکز سیاسی واشنگتن مورد بحث قرار می گیرد.

خبر مرتبط
فوری/ آمریکا معافیت از تحریم‌ این کشورها را تمدید کرد+ جزئیات

اقتصادنیوز :یک روز پیش از آنکه بایدن علنا اعلام کرد اگر رژیم صهیونیستی به رفح حمله کند، آمریکا به این رژیم کمک نخواهد کرد، دولت او به کنگره ایالات متحده گفت معافیت از تحریم‌ها را درخصوص فروش اقلام نظامی به چندین کشور غرب آسیا تمدید می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: «به عبارت دیگر، ترکیه نقش آمریکا را در روند تجزیه سوریه بر عهده خواهد گرفت و در عراق و سوریه علیه ایران و روسیه تمرکز خواهد کرد. حتی فراتر از این، ترکیه به نیابت از ایالات متحده در برابر روسیه و چین در آفریقا و آسیای مرکزی قرار خواهد گرفت. این دقیقا همان نقشی است که برای ترکیه در محیط آمریکا ترسیم شده است و صرف نظر از انتظارات آنکارا از این صفحه جدید، ایالات متحده مرحله جدید را آغاز می کند».

این روزنامه این پرسش را مطرح می کند که چرا آنکارا مشتاق یک مرحله جدید یا صفحه جدید است که در آن نقشی به او تحمیل می شود که به هیچ وجه منافع ترکیه را تامین نمی کند بلکه برعکس، منافع آن را به شدت تضعیف می کند؟

در پایان این گزارش آمده است: «ترکیه از یک سو به سیاست امنیت ملی به شدت نیاز دارد و از سوی دیگر  سیاست هماهنگی با آمریکا را در دستور کار دارد و هیچ شرطی هم برای ادامه این تناقض وجود ندارد».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی