لوک سابای هند به مسلمانان می رسد؟

کدخبر: ۶۴۶۴۰۴
اقتصادنیوز: انتخابات مجلس عوام هند در مرحله چهارم، به پایتخت جنوبی یعنی حیدرآباد و مرکز مخالفان حزب حاکم در بنگال غربی رسیده است، جایی که مسلمانان در سال‌های اخیر قدرت را در دست داشته‌اند و با نگاهی به حواشی روزهای اخیر رقابت تشدید شده است.
لوک سابای هند به مسلمانان می رسد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، چهارمین مرحله از انتخابات چند هفته‌ای هند در ۱۳ می (۲۴ اردیبهشت) صبح امروز به وقت محلی آغاز شد و مردم ۹ ایالت‌ و منطقه دیگر برای انتخاب ۹۶ نماینده پارلمان برای «لوک سابا» یا مجلس عوام پای صندوق‌های رای می‌روند.

هفته گذشته و در مرحله سوم رای گیری، نارندرا مودی رای خود را در گجرات به صندوق انداخت و سخنرانی‌های پرحاشیه از سوی حزب حاکم هند (بهارتیا جنتا/ بی‌جی‌پی) رقابت بین آنان با حزب کنگره و ائتلاف ۲۶ حزبی آنان را تشدید کرد.

در سه مرحله اول انتخابات که در ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین)، ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت) و ۷ می (۱۸ اردیبهشت) برگزار شد، مردم هند به ترتیب ۶۶.۱، ۶۶.۷ و ۶۱ درصد مشارکت داشتند، میزان آرای مأخوذه تاکنون نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۹ کمتر بوده است، در مجموع، ۹۶۹ میلیون نفر برای رأی دادن در ۵۴۳ حوزه پارلمانی در ۳۶ ایالت و سرزمین‌های تحت حاکمیت هند، ثبت نام کرده اند.

خبر مرتبط
تهدید به بمب‌گذاری دو بیمارستان در هند را به تعطیلی کشاند

اقتصادنیوز: دو بیمارستان دولتی هند در دهلی‌نو امروز (یکشنبه) پس از دریافت پیام تهدیدآمیز در خصوص بمب گذاری، تخلیه شدند.

بیش از ۱۷۷ میلیون نفر رای دهنده، واجد شرایط رای دادن در مرحله چهارم انتخابات هستند و کمیسیون انتخابات اعلام کرده است برای این مرحله، امکان رای دادن از خانه نیز فراهم شده است.

رای دهندگان ثبت نام شده در ۹ ایالت و یک قلمرو ایالتی هند رای خود را برای حوزه های انتخابیه زیر به صندوق خواهند انداخت:

خبر مرتبط
ژاپن قافیه را به هند باخت/ ترکیه برای ایران فرصت ساز شد/ عقبگرد قیمت‌ها در بازار

اقتصادنیوز: امروز در بازار ارز تهران شاهد عقب نشینی قیمت ها نسبت به روز گذشته هستیم، قیمت لیر ترکیه هم امروز با افت ارزش 20 تومانی نسبت به روز پنجشنبه، 1895 تومان نرخ گذاری و خرید و فروش شد.

همه حوزه های رای گیری در ایالت‌های آندرا پرادش، تلانگانا و دیگر ایالت‌ها؛ جرکند: چهار حوزه از ۱۴ حوزه انتخابیه، اوریسا: چهار حوزه از ۲۱ حوزه، اوتار پرادش: سیزده حوزه از ۸۰ حوزه، مادیا پرادش: هشت حوزه از ۲۹ حوزه، بیهار: پنج حوزه از ۴۰ حوزه، مهاراشترا: یازده حوزه از ۴۸ حوزه، بنگال غربی: هشت حوزه از ۴۲ حوزه انتخابیه، جامو و کشمیر: یکی از پنج حوزه انتخابیه یعنی سرینگر که یکی از مهم‌ترین مناطق رای‌گیری پس از لغو وضعیت ویژه در این منطقه است.

در حیدرآباد مرکز ایالت تلانگانا در قلب هند، اسدالدین اویسی در سنگر خانوادگی به میدان رقابت انتخاباتی وارد می‌شود، برادر او، اکبرالدین اویسی، یکی از اعضای مجلس قانون‌گذاری ایالتی است در حالی که پدرش، سلطان صلاح الدین اویسی، شش بار نماینده حوزه پارلمانی حیدرآباد با جمعیت قابل توجه مسلمان بود. اویسی خود را به عنوان صدای اقلیت مسلمان هند معرفی کرده که مسائل این جامعه را در مناظره های پارلمانی خود مطرح می کند، اویسی در سال ۲۰۲۲ جایزه «بهترین نماینده پارلمان» را دریافت کرد.

سرینگر در جامو و کشمیر، منطقه مهمی در این انتخابات به شمار می آید، در این حوزه انتخابیه در کشمیر در انتخابات سال ۲۰۱۹ تنها ۱۵ درصد از واجدین شرایط رای دادند و انتخابات را تحریم کردند، این اولین انتخابات پارلمانی در کشمیر از زمان لغو وضعیت ویژه این منطقه در اوت ۲۰۱۹ است. دو حزب اصلی در منطقه شامل کنفرانس ملی و حزب دموکراتیک خلق، از متحدان ائتلاف ۲۶ حزبی حزب کنگره هستند و هر دو نامزدهایی مسلمان را به رای دهندگان معرفی کرده اند.

بنگال غربی نیز در این مرحله از انتخابات اهمیت دارد، نخست وزیر هند، روز گذشته با مخاطب قرار دادن حزب حاکم در این ایالت حزب تریمونال کنگره (TMC) به رهبری ماماتا بانرجی، یکی از قدرتمندترین زنان در سیاست هند، گفت آنان بنگال را نابود کردند و خانه ها را به ویرانی کشیدند. در این منطقه نیز یوسف پاتان، بازیکن سابق تیم ملی کریکت هند در برابر یک هم پیمان از حزب کنگره رقابت می کند که هر دو در ائتلاف احزاب مخالف مودی، عضویت دارند.

کرسی دیگری که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است در اوتار پرادش جای دارد، آجی میشرا تنی، معاون جنجالی وزیر کشور هند، به دنبال انتخاب مجدد است اما او از زمانی که پسرش آشیش میشرا با خودروی خود از روی کشاورزان معترض به قوانین مزرعه که اکنون لغو شده رد شد، مورد انتقادات گسترده قرار گرفت. آشیش به قید وثیقه آزاد شده است اما گروه های کشاورز و همچنین فعالان اجتماعی خواستار عدم احراز صلاحیت میشرا توسط حزب بی‌جی‌پی و کمیسیون انتخابات شده اند.

رای گیری از ساعت ۷ صبح به وقت محلی (۰۱:۳۰ به وقت گرینویچ) آغاز شده و در ساعت ۱۸:۳۰ (۱۲:۳۰ به وقت گرینویچ) پایان خواهد یافت.

سه مرحله اول انتخابات لوک سابا سرنوشت ۲۸۴ نماینده مجلس عوام هند را رقم زده است.

تا کنون، رای گیری برای همه کرسی ها در ایالت های تامیل نادو، کرالا، مگالایا، آسام، مانی‌پور، کارناتاکا، میزورام، آروناچال پرادش، ناگالند، اوتارکند، چاتیسگر، گوآ، گجرات، راجستان، سیکیم و تریپورا، جزایر آندامان و نیکوبار و قلمروهای ایالتی دادرا و ناگار هاولی، دامن، دیو، لاکشادویپ و پودوچری، به پایان رسیده است.

رای گیری در انتخابات سراسری مجلس عوام هند موسوم به لوک سابا از ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین) آغاز شده است.

حزب بهارتیا جنتا (BJP) به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر هند، امیدوار است که اکثریت پارلمانی لازم را به دست آورد، این در حالی است که انتقادهایی مبنی بر تضعیف دموکراسی در هند از زمان به قدرت رسیدن این حزب در ۱۰ سال گذشته افزایش یافته است.

انتخابات هند با بیش از ۹۶۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دهی که بیش از ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، بزرگترین تمرین دموکراتیک در جهان است.

‌نامزدهای این انتخابات برای ۵۴۳ کرسی و در هفت مرحله با یکدیگر رقابت می‌کنند و شمارش آرا در ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) پس از رای‌گیری در ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین)، ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت)، ۷ می (۱۸ اردیبهشت)، ۱۳ می (۲۴ اردیبهشت)، ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت)، ۲۵ می (۵ خرداد) و اول ژوئن (۱۲ خرداد) انجام می‌شود.

سن رای دادن ۱۸ سال است و نامزدها باید حداقل ۲۵ سال سن داشته باشند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی