درخواست مهم زلنسکی از کشورهای غربی درباره جنگ با روسیه

کدخبر: ۶۴۸۲۲۰
اقتصادنیوز: رئیس جمهور اوکراین گفت که غربی‌ها در تصمیم‌گیری برای ارسال سلاح کُند عمل می‌کنند و از آنها خواست در جنگ با روسیه بیشتر از قبل مداخله مستقیم داشته باشند.
درخواست مهم زلنسکی از کشورهای غربی درباره جنگ با روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت که غربی‌ها در تصمیم‌گیری برای ارسال سلاح کُند عمل می‌کنند و از آنها خواست در جنگ با روسیه بیشتر از قبل مداخله مستقیم داشته باشند.

زلنسکی در مصاحبه با رویترز که دوشنبه منتشر شد، اظهار کرد، وی برای آنکه شرکای کی‌یف را به درگیری مستقیم‌تر در جنگ با روسیه بکشاند، تلاش می‌کند و از آنها می‌خواهد به اوکراین اجازه دهند از تسلیحاتی غربی علیه تجهیزات نظامی روسیه که در نزدیکی مرز قرار دارند، استفاده کند.

وی با ابراز ناخرسندی از نحوه تحویل تسلیحات خصوصا سامانه‌های پاتریوت به اوکراین گفت که در این زمینه «یک گام به جلو برداشته می‌شود و دو گام به عقب.»

خبر مرتبط
چراغ سبز لندن به کی‌یف برای استفاده از موشکهای انگلیسی/ قصد رویارویی با روسیه را نداریم

وزیر دفاع انگلیس تاکید کرد که این کشور به دنبال درگیری مستقیم با روسیه نیست.

زلنسکی گفت که تصمیم‌گیری‌های غرب مدت زیادی طول می‌کشد و حتی «حدود یک سال» با تاخیر تصمیم‌گیری می‌شود.

وی برای آنکه متحدان کی‌یف را بیش از پیش به درگیری مستقیم در جنگ با روسیه بکشاند، پیشنهاد کرد که کشورهای غربی در شرایط خاص موشک‌های روسیه را بر فراز اوکراین منهدم کنند.

وی با تکرار درخواست خود برای دریافت جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی افزود: روس‌ها از ۳۰۰ هواپیما در قلمرو ما استفاده می‌کنند. ما دستکم به ۱۳۰ هواپیما نیاز داریم تا در آسمان مقاومت کنیم.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: آیا نمی‌توانید در شرایط فعلی آنها را تامین کنید؟ بسیار خب... پس هواپیماهایی را که در کشورهای ناتو در همسایگی ما دارید به پرواز درآورده، اهداف دشمن را سرنگون و از غیرنظامیان حفاظت کنید.

خبر مرتبط
توقف اضطراری فعالیت یک پالایشگاه نفت در روسیه/ علت چیست؟

اقتصادنیوز: منابع آگاه از توقف اضطراری فعالیت پالایشگاه نفت «تواپسه» روسیه پس از حمله پهپادی اوکراین خبر دادند.

زلنسکی افزود: آیا آنها می‌توانند این کار را انجام دهند؟ مطمئنم که می‌توانند. اما آیا یک حمله از سوی کشورهای ناتو به شمار می‌آید؟ خیر.

وی همچنین اعلام کرد که کی‌یف در حال مذاکره با شرکای بین‌المللی است تا بتواند از تسلیحات آنها برای حمله به سخت‌افزارهای نظامی روسیه در مرز و انجام حملات بیشتر در خاک روسیه استفاده کند.

اما زلنسکی افزود: تاکنون چیز مثبتی در این باره وجود ندارد.

آمریکا تاکنون اجازه نداده است اوکراین از موشک‌های این کشور برای حمله به آن بخش از قلمرو روسیه که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، استفاده کند زیرا غرب نسبت به احتمال تشدید درگیری با روسیه نگران است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی