افشاگری جدید درباره پرونده خون‌های آلوده در انگلیس

کدخبر: ۶۴۸۲۴۴
اقتصادنیوز» هزاران نفر در انگلیس در نتیجه ذخایر خون آلوده در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ جان خود را از دست دادند.
افشاگری جدید درباره پرونده خون‌های آلوده در انگلیس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، یک گزارش تحقیقی از تلاش‌های فعال دولت‌ها در انگلیس برای سرپوش گذاشتن بر بزرگترین رسوایی بهداشتی این کشور یعنی پرونده خون‌های آلوده خبر می‌دهد که ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس را هم با چالش مواجه کرده است.

 ان تی وی آلمان در مطلبی نوشت: هزاران نفر در انگلیس در نتیجه ذخایر خون آلوده در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ جان خود را از دست دادند. یک گزارش تحقیقی از تلاش‌های فعال دولت‌ها برای سرپوش گذاشتن بر این بزرگترین رسوایی بهداشتی کشور را نشان می‌دهد. حالا هزاران نفر از بستگان و بازماندگان قربانیان این رسوایی منتظر بیانیه ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده از رسوایی مربوط به ذخایر خون آلوده در بریتانیا با بیش از ۳۰۰۰ مرگ می‌شد تا حد زیادی جلوگیری کرد. بر اساس گزارش نهایی تحقیقات یکساله، اقدامات فعالی از سوی مقامات و اعضای دولت برای پنهان کردن حقیقت صورت گرفته است. بر اساس این تحقیقات مقامات دولتی اسناد را نابود کردند و بیماران آگاهانه در معرض خطرات غیرقابل قبول عفونت قرار گرفتند.

خبر مرتبط
افزایش محبوبیت حزب کارگر در انگلیس/ حزب حاکم عقب ماند

اقتصادنیوز: نتایج یک نظرسنجی جدید در انگلیس نشان می‌دهد که محبوبیت حزب کارگر افزایش یافته و نسبت به حزب حاکم محافظه کار از برتری ۱۸ درصدی در میان رای‌دهندگان برخوردار است.

انتظار می‌رود که دولت میلیارد‌ها پوند غرامت به قربانیان اعطا کند. ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه در پارلمان وعده "غرامت جامع" را داد. رئیس محافظه‌کار دولت در مجلس عوام گفت: من می‌خواهم از صمیم قلب و بدون قید و شرط به خاطر این بی‌عدالتی وحشتناک عذرخواهی کنم.

در بزرگترین رسوایی درمانی در سیستم بهداشت و سلامت انگلیس NHS بریتانیا در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، تا ۳۰۰۰۰ نفر فرآورده‌های خونی آلوده دریافت کردند. بر این اساس پزشکان بدون اطلاع بیماران از خطرات شناخته شده اهداکنندگان پرخطر، خون اهدا شده را از زندانیان و معتادان به مواد مخدر در ایالات متحده و بریتانیا به بیماران تزریق کردند.

در بسیاری از نقاط، مواد غذایی کنسرو شده نیز برای تصفیه خون آلوده به HIV تحت عملیات حرارتی قرار گرفت. این روش قبلاً از اوایل دهه ۱۹۸۰ به دلیل ناکارآمدی آن، بدنام شده بود. بر اساس این گزارش، پزشکان و مقامات بهداشتی از قبل از خطرات ابتلا به بیماری خونی برای بیماران در نتیجه این تزریق خون آگاه بودند. در نتیجه، بیش از ۳۰۰۰ نفر پس از آلوده شدن به HIV یا هپاتیت C از طریق انتقال خون یا درمان جان خود را از دست دادند.

برایان لانگستاف، رئیس کمیسیون تحقیق، به خبرنگاران گفت که این فاجعه تصادفی نبود. مردم به پزشکان و دولت برای حفظ امنیت آنها اعتماد کردند و به این اعتماد خیانت شد.

گزارش بیش از ۲۵۰۰ صفحه‌ای «تحقیق خون آلوده» «کاتالوگ شکست ها» را محکوم می‌کند. لانگستاف در این باره گفت که عواقب آن نه تنها برای افراد مبتلا، بلکه برای بستگان آنها نیز فاجعه بار بود. این فاجعه همچنان ادامه دارد، زیرا بیمارانی که از عفونت‌های "ویرانگر زندگی" رنج می‌برند، همچنان هر هفته می‌میرند.

"لانگستاف" همچنین گفت که ادعا‌های دولت‌های مختلف مبنی بر اینکه بیماران در آن زمان بهترین درمان‌های پزشکی را دریافت کرده اند و آزمایش‌های خون در اولین فرصت ارائه شده اند، صحت ندارد. حقیقت ده‌ها سال پنهان بود و شواهدی وجود دارد که اسناد وزارت بهداشت را برای نابودی علامت گذاری کرده بودند.

خبر مرتبط
هراس انگلیس از تقویت روابط این دو کشور ؛ دموکراسی غربی در خطر است

اقتصادنیوز: وزیر دفاع انگلیس نزدیک‌ شدن روابط روسیه و چین را عاملی دانست که به ادعای او «دموکراسی و سبک زندگی غربی» را تهدید می‌کند.

جدیدترین افشاگری‌ها درباره رسوایی خون آلوده در انگلیس نشان می‌دهند که سازمان خدمات خون این کشور (سازمانی با وظایف جمع‌آوری خون و پلاکت اهدایی و خریداری شده، خدمات تشخیصی و درمانی تخصصی و تحقیقات بالینی) با وجود هشدار‌های فراوان درباره خطر بالای آلودگی به عفونت و بیماری، از زندان‌های انگلیس خون خریداری شده جمع‌آوری کرده است.

این شواهد نشان می‌دهند که منابع تامین خون انگلیس تا اوایل دهه ۱۹۹۰ تا چه حد ناامن بودند؛ این در حالی است که آزمایش برای تشخیص ویروس‌های تهدیدکننده زندگی مانند هپاتیت سی و ایدز در آن زمان در دسترس قرار گرفت.

اسناد یاد شده نشان می‌دهند که چگونه درخواست‌ها برای پایان دادن به خرید خون از زندانیان مورد بی‌توجهی قرار گرفت؛ تحقیقات نشان داد که در سال ۱۹۷۳ میزان ابتلا به هپاتیت در زندانیان پنج برابر بیشتر از جمعیت عمومی بود.

در رسوایی یاد شده مشخص شد که فرآورده‌های خونی به دلیل هزینه کمتر با وجود آگاهی از مخاطرات آنها از آمریکا وارد می‌شدند؛ فرآورده‌های خونی یاد شده از خون خریداری شده از افراد در معرض خطر مانند زندانیان تهیه شده بودند.

هزاران قربانی این رسوایی اکنون به دنبال پاسخگویی مقام‌ها هستند؛ تاکنون آمار دقیقی از قربانیان ارائه نشده است؛ آنها همچنین می‌خواهند بدانند که چرا دولت انگلیس فرآیند شناسایی قربانیان را به تعویق انداخت و سبب شد تا بسیاری از افراد همچنان از ابتلای خود به ایدز و هپاتیت سی بی‌خبر باشند.

خون آلوده یکی از بدترین رسوایی‌های دولت انگلیس است که به‌تازگی افشا شد؛ اسناد موجود درباره این رسوایی نشان می‌دهد که انگلیس برای آنچه صرفه‌جویی در هزینه‌ها خوانده می‌شود، اقدام به جایگزین کردن فرآورده‌های خونی کشنده آمریکایی با قیمت پایین‌تر کرده است.

تحقیقات درباره رسوایی خون آلوده به دستور ترزا می‌در سال ۲۰۱۷ و پس از طرح شکایت جمعی صد‌ها قربانی این پرونده آغاز شد؛ تحقیقات یاد شده پس از یک دور توقف در نهایت مجددا از سر گرفته شد؛ در گزارش موقتی که در آوریل سال گذشته (فروردین ۱۴۰۲) از این تحقیقات منتشر شد، آمده است: واضح است که اشتباه‌هایی در سطوح فردی، جمعی و سیستمی انجام شده است؛ جرمی هانت، وزیر سابق بهداشت نیز در روند تحقیقات گفت که این فاجعه شکست دولت انگلیس بوده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی