گنبد آهنین در کدام کشورها تکثیر می شود؟

کدخبر: ۶۴۸۵۶۱
اقتصادنیوز: نخست وزیر لهستان گفته که در روزهای آینده او و دیگر رهبران اتحادیه اروپا طرح‌هایی را برای شبکه دفاع موشکی «گنبد آهنین» به سبک رژیم صهیونیستی ارائه خواهند کرد. با این حال، رهبران مخالف در ورشو می‌گویند چنین سیستمی در درجه اول به نفع صنعت تسلیحات آلمان خواهد بود.
گنبد آهنین در کدام کشورها تکثیر می شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بانک توسعه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که به لهستان ۳۰۰ میلیون یورو برای ایجاد یک سیستم ماهواره‌ای شناسایی می‌دهد که در نهایت با شبکه دفاع موشکی گسترده در اتحادیه اروپا ادغام خواهد شد.

به نقل از شبکه خبری راشاتودی، «دونالد تاسک» نخست‌وزیر لهستان در نشست خبری با رئیس این بانک در ورشو گفت: « ایجاد گنبد آهنین در برابر موشک‌ها و پهپادها ضروری است. هیچ دلیلی وجود ندارد که اروپا سپر دفاع موشکی خود را نداشته باشد.»

وی افزود: «سامانه‌های ماهواره‌ای و شناسایی بخش مهمی از این پروژه خواهند بود، که تا چند روز دیگر به همراه دیگر سران اروپایی ارائه خواهم کرد. ایده دفاع هوایی کاملا اروپایی دارد به یک واقعیت و یک اقدام عملی بدل می‌شود.»

خبر مرتبط
ابراز همد‌ردی رئیس جمهوری لهستان با مردم ایران/ در اندوه شما شریک هستیم

رئیس جمهوری لهستان در پیامی در پی شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با مردم ایران ابراز همدردی کرد.

گنبد آهنین اروپایی مطرح شده از سوی تاسک یک پروژه تحت رهبری لهستان نخواهد بود. در عوض، لهستان به طرح سپر آسمان اروپا (ESSI) می‌پیوندد که اولین بار توسط اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در سال ۲۰۲۲ پیشنهاد شد.

خبر مرتبط
لهستان آب پاکی را روی دست اوکراین ریخت/ سامانه‌های پاتریوت به اوکراین نمی‌رسد

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور لهستان گفت این کشور قادر نخواهد بود سیستم‌های دفاع هوایی پاتریوت را در آینده‌ای نزدیک به اوکراین ارسال کند.

بیش از ۲۰ کشور دیگر اتحادیه اروپا از آن زمان این ابتکار عمل را امضا کرده اند و تاسک پس از دیدار با «مت فردریکسن» نخست وزیر دانمارک در ماه گذشته میلادی از قصدش برای پیوستن لهستان به این پروژه صحبت کرد.

قبل از اینکه حزب «پلتفرم مدنی» تاسک سال گذشته قدرت را در دست بگیرد، حزب محافظه کار قانون و عدالت  لهستان از پیوستن به این طرح به رهبری آلمان خودداری کرده بود.

حزب قانون و عدالت لهستان هنوز هم حزب اپوزیسیون پیشرو در کشور است و با این ایده مخالف است.

«ماریوش بلاشاک»، وزیر دفاع سابق لهستان ماه گذشته استدلال کرد که طرح سپر آسمان اروپا «به نفع صنعت تسلیحات آلمان» است و «بسیار گران‌تر و بسیار کمتر پیشرفته‌تر» از سیستم دفاعی هوای موجود لهستان است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی