واکنش بورل به تصمیم 3 کشور اروپایی برای به رسمیت شناختن فلسطین

کدخبر: ۶۴۸۷۲۵
اقتصادنیوز: مسئول سیاست خارجی اتحادیه ااروپا در واکنش به تصمیم سه کشور اروپایی برای به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل گفتبرای تقویت یک موضع مشترک در اتحادیه تلاش خواهد کرد.
واکنش بورل به تصمیم 3 کشور اروپایی برای به رسمیت شناختن فلسطین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: من تصمیم دو کشور عضو اتحادیه اروپا – ایرلند و اسپانیا – به همراه نروژ را درباره به رسمیت شناختن کشور فلسطین مد نظر قرار دادم.

وی افزود که برای تقویت موضع مشترک اتحادیه اروپا «در چارچوب سیاست خارجی و امنیتی مشترک و همچنین بر اساس راه حل دو دولتی» به طور بی‌وقفه تلاش خواهد کرد.

خبر مرتبط
دلایل ایرلند برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ایرلند گفت: ما به دلایلی از جمله حمایت از راه حل دو کشور، تصمیم گرفتیم که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسیم.

ساعاتی پیش دولت‌های نروژ، اسپانیا و ایرلند اعلام کردند ۲۸ مه (هشتم خرداد) کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت. یوناس گار استور نخست وزیر نروژ با بیان اینکه جنگ در غزه موجب تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین شده است، هدف از شناسایی کشور مستقل فلسطین را تقویت رام‌الله توصیف کرد.

مایکل مارتین وزیر امور خارجه ایرلند هم تصمیم این کشور را حمایت از راه حل موسوم به دو دولتی خواند و گفت : «چاره‌ای جز آغاز روند مذاکرات سیاسی وجود ندارد و همگان باید برای پایان جنگ در غزه تلاش کنند».

مارتین که با شبکه خبری الجزیره مصاحبه می‌کرد، افزود: «به‌رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین مهم بوده به خصوص که کابینه نتانیاهو در راستای تضعیف راه حل دو دولت گام برداشته است. برخی کشورهای اروپایی دیگر نیز به طور جدی به دنبال به‌رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی بوده و به این مسیر خواهند پیوست».

خبر مرتبط
به رسمیت شناختن فلسطین دستاورد عملیات «طوفان الاقصی» است

اقتصادنیوز: یکی از رهبران ارشد حماس طی سخنانی تصمیم سه کشور اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را نتیجه و دستاورد «طوفان الاقصی» ارزیابی کرد.

در همین حال، گزارش‌ها حاکیست که تماس بین ایرلند، اسپانیا، اسلوونی و مالت در خصوص شناسایی کشور مستقل فلسطین افزایش یافته است. این کشورها ۲۲ مارس (۳ فروردین۱۴۰۳) در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در زمینه برداشتن اولین گام‌ها برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین به توافق رسیده‌اند.

این درحالیست که نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا نیز هفته آینده برگزار خواهد شد و بررسی آینده روابط با رژیم صهیونیستی در سایه عملیات نظامی این رژیم در رفح، در دستور کار شورا قرار دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی