پوتین شمشیر را از رو بست/ دستور تعطیلی این بانک آمریکایی صادر شد

کدخبر: ۶۴۹۱۹۲
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور روسیه با صدور یک فرمان به بانک "امریکن اکسپرس" حق "انحلال داوطلبانه" کسب و کار خود را در این کشور داده است.
پوتین شمشیر را از رو بست/ دستور تعطیلی این بانک آمریکایی صادر شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،  بر اساس یک سند دولتی که روز چهارشنبه منتشر شد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به بانک "امریکن اکسپرس" حق "انحلال داوطلبانه" کسب و کار خود را در این کشور داده است.

در این دستور که در پورتال اقدامات حقوقی دولت روسیه منتشر شد، مشخص نشده است که فرآیند انحلال این بانک آمریکایی دقیقا چگونه و چه زمانی انجام خواهد شد.

در این سند آمده است که تصمیم برای انحلال امکریکن اکسپرس بر اساس فرمان امضا شده توسط پوتین در اوت 2022 در مورد اقدامات ویژه اقتصادی در بخش‌های مالی و انرژی در ارتباط با "اقدامات غیردوستانه برخی کشورهای خارجی و سازمان‌های بین المللی" اتخاذ شده است.

خبر مرتبط
پیام ویژه پوتین برای ایران

رئیس‌جمهور روسیه ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های کشورش با ایران در موضوعات کلیدی بین‌المللی ادامه یابد.

در اکتبر 2022، پوتین فهرستی از 45 مؤسسه اعتباری خارجی از جمله امریکن اکسپرس را تأیید کرد که معاملات سهام یا سرمایه سهمی آنها بدون مجوز ویژه رئیس جمهور ممنوع شده بود.

امریکن اکسپرس در مارس 2022 اعلام کرد که تمام عملیات خود را در روسیه و بلاروس به دلیل تحریم های غرب بر سر جنگ اوکراین به حالت تعلیق در می آورد.

خبر مرتبط
پوتین: وضعیت زلنسکی مشکل ساز شده است

پوتین در یک کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی در جریان سفر به بلاروس در روز جمعه گفت که وضعیت زلنسکی مشکل ساز شده است.

این تصمیم به دنبال اقدام مشابهی توسط شرکت‌های پرداخت آمریکایی ویزا و مسترکارت انجام شد.

از آن زمان، کارت های امریکن اکسپرس AmEx صادر شده برای استفاده در سطح جهان دیگر در روسیه قابل استفاده نبوده‌اند و کارت‌هایی که در این کشور صادر شده‌اند نیز در دیگر کشورها کاربرد ندارد و با شبکه جهانی این بانک کار نمی‌کنند.

بانک امریکن اکسپرس از سال 2008 به عنوان بخشی از تجارت جهانی پرداخت‌های شرکتی خود در روسیه فعالیت می‌کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی