پشت پرده مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در مسقط

کدخبر: ۶۴۹۲۰۰
اقتصادنیوز: عبدالرضا فرجی‌راد دیپلمات پیشین در آرمان امروز نوشت: چند وقت پیش مطلبی در MEE آمده و اشاره به بخشی از مذاکرات پنهانی و محرمانه جمهوری اسلامی و آمریکا در مسقط دارد که حالا منابعی با سانحه پیش آمده تلاش کرده اند بخشی از آن را رسانه‌ای کنند.
پشت پرده مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در مسقط

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از آرمان ملی، بر این اساس یکی از سرفصل های مذاکرات مسقط میان برت مک گورگ و باقری کنی پیشرفت های بزرگی بر سر پایان دادن به جنگ غزه و تلاش برای پایین کشیدن دولت نتانیاهو مطرح شده است.
منابعی در این رابطه می‌گویند که جمهوری اسلامی و آمریکا در مذاکره بر سر سه موضوع بسیار به نقطه توافق نزدیک شده بودند.
۱- پایین کشیدن دولت نتانیاهو و تغییر دولت در اسرائیل ۲- پایان جنگ در غزه ۳- خاموش کردن بقیه جبهه ها از جمله مهار حزب الله در جنوب لبنان.
با توجه به اینکه حالا این مذاکرات در آستانه موفقیت با چالش جان باختن رئیسی متوقف شده و تا معلوم شدن دولت بعدی جمهوری اسلامی احتمال از سرگیری اش در ابهام است، سوال این است که آیا نتانیاهو از پشت پرده این مذاکره محرمانه دولت بایدن با جمهوری اسلامی اطلاع داشته یا نه؟!!!

خبر مرتبط
پوتین شمشیر را از رو بست/ دستور تعطیلی این بانک آمریکایی صادر شد

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور روسیه با صدور یک فرمان به بانک "امریکن اکسپرس" حق "انحلال داوطلبانه" کسب و کار خود را در این کشور داده است.


آن چه در گزارش مغفول مانده و به آن توجه نشده این است که وقتی دولت ایران رسما اعلام می کند که مذاکراتی در جریان است طبیعتا اسراییل هم از مذاکرات مطلع بوده است. باید توجه داشت که حتی از موفقیت نسبی آن مذاکرات هم مطلع بوده است. علت این امر روشن است. وقتی ایران به اسراییل حمله می کند، آمریکا که متعهد دفاع از اسراییل است یک سیاست دفاعی را در مقابل ایران در پیش می گیرد تا یک سیاست تهاجمی. در واقع سعی می کند موشک های ایران را خنثی نماید نه اینکه یک تهدید جدی برای ایران باشد. مشخصا اسرائیلی که می داند مذاکرات مسقط ادامه دارد باید در هر حال حرکت رو به جلو داشته باشد که امریکا چنین موضعی می گیرد و اتفاقا بعد از این حمله بود که مذاکرات ادامه می یابد و در روابط و گفت و گوهای ایران و آمریکا تاثیر منفی نمی گذارد.

خبر مرتبط
اسکله آمریکایی را آب برد+ فیلم

اقتصادنیوز: رسانه‌های عبری‌زبان گزارش دادند امواج دریا بخشی از اسکله شناور آمریکا در غزه را با خود برد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی