سازمان جهانی بهداشت قطعنامه غزه را تصویب کرد

کدخبر: ۶۵۰۶۳۶
اقتصادنیوز: سازمان جهانی بهداشت پیشنویس قطعنامه خود درباره بحران بهداشتی در غزه را پس از آنکه تل‌آویو توانست اصلاحیه خود را درباره تضمین بررسی مساله اسرای بازداشت شده در غزه به آن تحمیل کند، به تصویب رساند.
سازمان جهانی بهداشت قطعنامه غزه را تصویب کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  هدف از متنی که گروهی از کشورهای عربی از جمله تشکیلات خودگردان فلسطین روز چهارشنبه در سازمان جهانی بهداشت ارائه کردند و دارای مشکلات و نواقص فنی زیادی بود، برگزاری کنفرانس حامیان مالی نیازهای بهداشتی رو به فزونی نوار غزه و تمامی مناطق فلسطین و تنظیم گزارشی درباره بحران بهداشتی شدید در این منطقه در سایه جنگ مستمر و تخریب دیوانه‌وار مراکز بهداشتی در غزه به دست نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی بود.

اما پیش از ارائه متن برای رای‌گیری، رژیم صهیونیستی خواستار افزودن اصلاحیه‌ای در این متن شد که شامل درخواست برای تضمین آزادسازی اسرای بازداشت شده در نوار غزه و محکومیت «استفاده حماس از بیمارستان‌های غزه برای اهداف نظامی» بود.

خبر مرتبط
واکنش اوباما به پیشنهاد بایدن برای برقراری آتش‌بس در غزه

اقتصادنیوز: باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا بامداد شنبه از پیشنهاد اعلام شده از سوی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای برقراری آتش‌بس در غزه استقبال کرد و آن را طرحی واقع بینانه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری «سما» فلسطین، پیش از آغاز رای‌گیری روز چهارشنبه، «میراو ایلون شاهر» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل مدعی شد، «هرگونه قطعنامه‌ای که در آن آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی گروگان‌ها در خواسته نشود، یک شکست اخلاقی نابخشودنی است.»

خبر مرتبط
وزیر خارجه آمریکا: هم اکنون فرصت پایان دادن به جنگ غزه است

اقتصادنیوز:وزیر خارجه آمریکا در پیامی در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، نوشت: ما هم اکنون فرصتی برای پایان دادن به جنگ در غزه، بازگرداندن گروگان‌ها (اسیران) به خانه و کاهش درد و رنج مردم فلسطین با توافق آتش‌بسی که روی میز است، داریم.

پیش‌بینی می‌شد بیشتر کشورها علیه اصلاحیه پیشنهادی رژیم صهیونیستی رای دهند اما پس از درخواست نماینده این رژیم برای رای‌گیری به نام کشورها، به این معنی که هر کشوری باید موضعگیری خود را علناً اعلام کند، مشخص شد که این رأی‌گیری نتیجه نزدیکی خواهد داشت.

در ابتدا کشورهای عربی که این پیشنویس را ارائه کرده بودند، سعی کردند متن را پس بگیرند اما این کار بر خلاف مقررات سازمان جهانی بهداشت است و آنها متوجه شدند که مجبور هستند به متن تغییر یافته رای دهند و تنها راه‌حل این بن‌بست این بود که علیه آن رای دهند تا مانع از صدور متن تغییر یافته شوند، در نهایت آنها ترجیح دادند که اصلاحیه‌های دیگری را در رابطه با انتقاد از سیاست و حملات کورکورانه رژیم صهیونیستی به آن بیفزایند.

در این رای‌گیری تمام کشورهای عربی و اسلامی با حمایت کشورهای دیگری به ویژه روسیه و چین با این اصلاحیه مخالفت کردند اما آمریکا و کشورهای اروپایی به نفع آن رای دادند و در نهایت این متن همراه با اصلاحیه رژیم صهیونیستی با ۵۰ رای موافق در مقابل ۴۴ رای مخالف تصویب شد، در این میان ۸۳ کشور از شرکت در رای‌گیری خودداری کرده و یا در جلسه حضور نیافتند.

قرار است ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در شهر ژنو در کنفرانس سالانه این سازمان حضور یابند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی