کامرون به پیشنهاد آتش‌بس بایدن برای غزه واکنش نشان داد

کدخبر: ۶۵۰۶۹۶
اقتصادنیوز :وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به پیشنهادات اخیر جو بایدن درباره آتش‌بس در جنگ غزه گفت، جنبش حماس باید این توافق پیشنهادی را قبول کند.
کامرون به پیشنهاد آتش‌بس بایدن برای غزه واکنش نشان داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پس از بیانیه جمعه شب «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره اینکه رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده، «دیوید کامرون»، وزیر خارجه انگلیس در توئیتی به این توافق پیشنهادی واکنش نشان داد.

کامرون در این توئیت ادعا کرد: «حالا که یک توافق جدید در ارتباط با گروگان‌ها (اسرای صهیونیست) روی میز قرار گرفته، حماس باید این توافق را بپذیرد تا ما بتوانیم شاهد توقف درگیری، آزادی گروگان‌ها  و بازگشت آنها به خانواده‌هایشان و سرازیر شدن سیل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه باشیم.»

کامرون در ادامه این توئیت نوشت: «ما از مدتها پیش این استدلال را داشته‌ایم که آتش‌بس می‌تواند در صورتی که ما حاضر به اتخاذ گام‌های درست باشیم تبدیل به یک صلح دائمی شود. بیایید این موقعیت را مغتنم بشماریم و به این درگیری پایان دهیم.»

خبر مرتبط
کامرون نگران برقراری صلح در فلسطین شد

اقتصادنیوز : وزیر امور خارجه انگلیس درباره تصمیم «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی رژیم صهیونیستی برای منتقل نکردن درآمدهای مالیاتی به تشکیلات خودگردان فلسطین، ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که چنین اقدامی مانع برقراری صلح در منطقه می‌شود.

این اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس پس از آن مطرح شد که رئیس‌جمهور آمریکا جمعه شب گفت رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده و در صورت حصول توافق بر سر این طرح جدید، آمریکا پایبندی تل‌آویو به مفاد این طرح را تضمین خواهد کرد.

بایدن گفت: «اسرائیل یک پیشنهاد جامع ارائه داده است. این یک نقشه راه است که به آتش‌بس پایدار و آزادسازی تمام اسرا منجر خواهد شد. این پیشنهاد از طریق قطر به حماس تحویل داده شده است.»

بایدن گفت، بر اساس این طرح، ابتدا یک آتش‌بس ۶ هفته‌ای برقرار خواهد شد که در این بازه زمانی حماس و رژیم صهیونیستی برای یافتن راهی برای پایان جنگ مذاکره خواهند کرد. بااین‌حال، اگر مذاکرات بیشتر از ۶ هفته به طول بینجامد، آتش‌بس موقت تا زمان حصول یک توافق نهایی برای پایان جنگ، تمدید خواهد شد.

خبر مرتبط
کامرون: لندن اعمال تدابیر بیشتر علیه اموال بلوکه شده روسیه را رد نمی‌کند

اقتصادنیوز: وزیر خارجه انگلیس روز سه‌شنبه اعلام کرد که لندن اعمال تدابیر محدودکننده بیشتر علیه اموال بلوکه شده روسیه را رد نمی‌کند.

در مرحله دوم این طرح پیشنهادی، حماس تمام اسرای صهیونیست را که در غزه تحت کنترل دارد، آزاد خواهد کرد و رژیم صهیونیستی هم در مقابل تمام نیروهای خود را از غزه خارج می‌کند.

به گفته بایدن، سومین و آخرین مرحله این طرح پیشنهادی آتش‌بس، شامل یک طرح بزرگ بازسازی غزه خواهد بود.

بایدن همچنین با بیان اینکه از سران رژیم صهیونیستی خواسته با این طرح پیشنهادی موافقت کنند، گفت: «می‌دانم افرادی در اسرائیل هستند که با این طرح موافق نبوده و می‌خواهند جنگ تا ابد ادامه داشته باشد. بعضی از آن‌ها حتی در ائتلاف حاکم اسرائیل حضور دارند و با صراحت گفته‌اند که خواستار اشغال غزه هستند. من از رهبران اسرائیل خواسته‌ام فارغ از تمام این فشارها، از این توافقنامه حمایت کنند.»

درپی اظهارات جمعه شب رئیس جمهور آمریکا درباره پیشنهاد جدید به جنبش حماس، این جنبش اعلام کرد که با دید مثبت به این پیشنهاد نگاه می‌کند.

در بیانیه جنبش حماس در این باره آمده است: جنبش مقاومت اسلامی حماس به مفاد اظهارات «جو بایدن» درباره آتش‌بس پایدار، خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه، بازسازی و مبادله اسیران مثبت می‌نگرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی