شرط و شروط ترکیه برای بررسی احتمالی خروج نیروهایش از سوریه

کدخبر: ۶۵۰۸۰۸
اقتصادنیوز: وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد کشورش در حال بررسی امکان خروج نیروهای خود از سوریه به طور مشروط است.
شرط و شروط ترکیه برای بررسی احتمالی خروج نیروهایش از سوریه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «یاشار گولر» پس از رزمایش EFES-۲۰۲۴ گفت: ما آماده ارائه همه کمک های ممکن در زمینه تدوین یک قانون اساسی فراگیر، برگزاری انتخابات آزاد و عادی سازی در سطح گسترده و تضمین برقراری فضای امن (در سوریه) هستیم.

رسیا الیوم گزارش داد، وی افزود: البته این موضوع مشروط به آن است که پس از انجام امور مذکور و برقراری امنیت کامل در مرزهایمان است و بعد از آن در صورت لزوم خروج نیروهایمان از سوریه را بررسی کنیم.

گولر پنج شنبه گذشته نیز اعلام کرده بود که ترکیه به پیگیری سیاست های «مؤثر، متوازن و هدفمند در راستای صلح» درباره بسیاری از مشکلات و بحران هایی که به طور ویژه در مرحله اخیر افزایش یافته اند ادامه خواهد داد.

خبر مرتبط
ترکیه خواستار توجه جهان به بحران سوریه شد

اقتصادنیوز: نماینده ترکیه در سازمان ملل معتقد است در سایه بحران‌های دیگر، جهان نباید از سوریه منحرف شود.

حدود یک ماه پیش، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از تصمیم کشور خود برای ادامه عملیات «ضد تروریستی» در خاک سوریه خبر داد و گفت: وقتی زمان و ساعتش فرا برسد، ما قطعاً کارهای ناتمام خود را در سوریه به پایان می رسانیم.

وی با اشاره به اهمیت مبارزه قاطعانه با تروریسم و گروه موسوم به «حزب کارگران کردستان» (پ. ک.ک) تاکید کرد: در دوره آتی به گروه تجزیه‌طلب که فضای مانور آن در نتیجه عملیات‌ ما در عراق و سوریه تنگ شده است، ضربه بزرگی خواهیم زد.

اردوغان افزود: می‌خواهم موضوع مشخص شود. تا زمانی که پ. ک.‌ک در عراق و سوریه حضور داشته باشد ما یه هیچ وجه احساس امنیت نمی کنیم.

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه «تروریست‌ها» در کوه‌های قندیل و شمال سوریه از هر فرصتی علیه ترکیه و شهروندان این کشور استفاده می کنند، تصریح کرد: هیچ کشوری این موضوع را نمی پذیرد.

ترکیه مدت‌هاست به بهانه مقابله با عناصر گروه مسلح موسوم به کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) که در فهرست تروریستی کشورهای ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد، تمامیت ارضی عراق و سوریه را نقض می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی