بایدن طرح آتش بس را تضمین می کند؟

کدخبر: ۶۵۱۱۹۸
اقتصادنیوز :کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با امیر قطر درخواست کرد که از همه ابزارهای مناسب برای اطمینان از موافقت حماس با طرح پیشنهادی استفاده کند.
بایدن طرح آتش بس را تضمین می کند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر،  رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با امیر قطر درباره تحولات فلسطین به ویژه نوار غزه و طرح پیشنهادی پر ابهامش درباره آتش بس گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه دوشنبه شب گزارش داد که کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تلفنی با امیر قطر در رابطه با طرح پیشنهادی برای آتش‌بس و مبادله اسرا گفت‌وگو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن از امیر قطر خواسته از همه ابزارهای مناسب برای اطمینان از موافقت حماس با طرح پیشنهادی استفاده کند.

خبر مرتبط
ابوظبی محور مذاکرات جنگی شد/ رایزنی قطر و امارات درباره جنگ غزه

اقتصادنیوز: تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در ابوظبی با محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات متحده عربی دیدار و گفت وگو کرده است. آنها در این دیدار تاکید کردند:قطر و امارات متحده عربی از تلاش‌ها برای توقف جنگ در غزه و دستیابی به صلح فراگیر و دائمی بر اساس راه حل دو کشوری که امنیت و ثبات در منطقه را تامین می‌کند، حمایت می‌کنند.

کاخ سفید افزود: بایدن در این گفتگوی تلفنی تاکید کرده که رژیم صهیونیستی آماده است تا طبق شروط ارائه شده به حماس پیش برود.

بایدن همچنین گفته واشنگتن در کنار مصر و قطر در تلاش برای تضمین اجرای کامل توافق آتش‌بس و مبادله اسرا خواهد بود.

وی از امیر قطر به خاطر تلاش‌های گسترده انجام گرفته جهت آزادی اسرای اسرائیلی تشکر کرد.

خبر مرتبط
قطر جای سوئیس را در این حوزه گرفت/ خیز دوحه برای رویاپردازی دوباره

اقتصادنیوز: نمایشگاه خودروی سالانه ژنو پس از گذشت بیش از یک قرن به پایان رسید.

کاخ سفید اعلام کرد که بایدن به امیر قطر گفته مخالفت حماس با آزادی اسرا به طولانی‌تر شدن جنگ منجر خواهد شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده که دو طرف تاکید کردند که آتش‌بس و آزادی اسرا طرحی کلی برای پایان این بحران ارائه خواهد داد.

در همین راستا، دیوان امیری قطر هم ضمن اشاره به اینکه بایدن و امیر قطر در مورد آخرین تحولات فلسطین و جنگ در غزه گفتگو کردند، اعلام کرد که دو طرف تلاش‌های دو کشور برای رسیدن به توافق آتش‌بس فوری و دائم در غزه را بررسی کردند.

گفتنی است که بایدن روز جمعه طرح چند مرحله‌ای را که اسرائیل برای توافق کامل آتش‌بس ارائه داده منتشر و اعلام کرد که در صورت موافقت حماس، آمریکا اجرایی شدن این طرح توسط اسرائیل را ضمانت خواهد کرد.

طرحی که بایدن اعلام کرده سه مرحله دارد؛ مرحله نخست شامل آتش‌بس کامل‌، خروج نیروهای اسرائیل از نواحی پرجمعیت در غزه، آزادی برخی از اسرا و تحویل اجساد برخی دیگر، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به منازلشان در غزه و افزایش کمک‌های انسانی می‌شود.

همچنین مرحله دوم نیز شامل پایان دائمی خصومت‌ها، تعامل برای آزادی گروگان‌های باقی‌مانده، خروج نیروهای اسرائیلی از غزه است.

و نهایتاً مرحله سوم شامل تلاش برای بازسازی غزه و تحویل اجساد گروگان‌ها به خانواده‌هایشان می‌شود.

حماس که چند روز قبل و پس از حمله اسرائیل به رفح اعلام کرد در هیچ مذاکره‌ای شرکت نمی‌کند، واکنش مثبتی به این طرح داشته و آمادگی خود را برای برخورد مثبت و سازنده با هر پیشنهادی مبنی بر آتش‌بس دائمی، خروج کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه، بازسازی غزه و بازگشت آوارگان به محل زندگی خود اعلام کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی